Zlatobyľ obyčajná síce nie je afrodiziakum, no pre zdravý intímny život toho dokáže spraviť naozaj veľa. Veď zdravé močové cesty sú jedným zo základných predpokladov vzrušujúceho a bezproblémového pohlavného styku. Je to tak? Zlatobyľ obyčajná má nesporné pozitívne účinky ako pri častých zápaloch močových ciest, tak i pri močových a obličkových kameňoch. Muži určite ocenia jej blahodárny vplyv na prostatu, ženy napríklad aj pri silnejšom krvácaní počas menštruácie. Toto samozrejme stále nie je všetko čo táto zlatá bylinka „dokáže“. Ale na úvod vám to hádam stačilo.
Všetko podstatné sa totiž dozviete v nasledujúcom článku. Povieme si o rastline samotnej v zmysle kde rastie, ako vyzerá a kde ju môžete nájsť rásť. Nepochybne vás bude zaujímať aj využitie rastliny a jej účinky na ľudský organizmus. Tie sa prejavujú vďaka účinným látkam obsiahnutým v rastline – o nich si povieme tiež. Priblížim vám ako sa bylina správne užíva a dávkuje vo všetkých jej dostupných formách (čaj, tinktúra, ale i prírodné doplnky určené na močové cesty s významným zastúpením zlatobyle v zložení). A určite nevynechajte odstavec s reálnymi skúsenosťami s jej užívaním.
Zlatobyľ obyčajná - navigácia v článku
- Zlatobyľ obyčajná – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie
- Zlatobyľ obyčajná a jej využitie
- Zloženie a látky obsiahnuté v rastline
- Zlatobyľ obyčajná a jej TOP účinky
- Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním
- Zlatobyľ obyčajná dostupné formy – čaj, tabletky, tinktúra
- Užívanie a dávkovanie
- Ako fungujú tabletky so Zlatobyľou – skúsenosti s užívaním
- Moje zhodnotenie na záver
Zlatobyľ obyčajná – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie
Zlatobyľ obyčajná (latinsky Solidago virgaurea) je 30 až 100 cm vysoká priama nerozkonárená bylina s listnatou stopkou. Typicky zlatožlté kvety sú uložené v strapcoch úborov. Plod je nažka s chocholcom. Patrí do rozšíreného rodu trvaliek, ktorý zahŕňa viac ako 100 druhov. Viaceré z nich sú známe a obľúbené rastliny v okrasných záhradách ako napríklad Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis) alebo Zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea). Na terapeutické účely sa v modernej medicíne používa však len práve spomínaná Zlatobyľ obyčajná (v tradičnej ľudovej je to viac druhov).
Rastlina kvitne v júni až októbri. Je známa tým, že poskytuje veľa nektáru, z ktorého je potom typický tmavý kvetový med. To isté platí aj pre peľ, ktorého hojné množstvo využívajú včely najmä koncom leta, kedy ho potrebujú najviac (výživa plodu).
➡️ Pôvod a rozšírenie
Pôvod rastliny sa prisudzuje oblastiam Severnej Ameriky, kde doteraz hojne rastie najmä na skalnatých pláňach. V Európe ju nájdeme rásť v podstate všade, okrem ostrovov Island, Kréta, či Sicília. Rastie v severozápadnej Afrike na pobreží Stredozemného mora, v Malej a Strednej Ázii. U nás sú rozšírené 2 variety, ktoré rastú takmer na celom území až do nadmorskej výšky 1000-1500 m n. m. Darí sa jej v lesoch i hustejších porastoch, ale aj na lúkach a pasienkoch, rúbaniskách, riedko zarastených stráňach a často tiež na kyslej pôde.
Zameniť Zlatobyľ obyčajnú s inou rastlinou je pri jej zbere veľmi ľahké. Ak si nie ste úplne istí, mali by ste najprv osloviť odborníka, ktorý vám ju ukáže. Aj iné druhy rodu majú totiž kvetné súbory usporiadané no strapcov. Kvietky iných druhov sú síce o niečo menšie, ale pomýliť sa dá aj tak veľmi rýchlo. Na dôvažok, Zlatobyľ ani nevyzerá ako typická astrovitá rastlina a okrem zámeny v rámci čeľade (najmä druhy rodu Senecio, napríklad jedovatý Starček Jakubov) sa tak môže stať, že prídete domov z rastlinami z čeľade kapustovitých (Brassicaceae).
➡️ Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny
typ klasifikácie | zaradenie |
---|---|
ríša | rastliny (Plantae) |
podríša | cievnaté rastliny (Tracheobionta) |
oddelenie | krytosemenné (Magnoliophyta) |
trieda | vyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida) |
rad | astrotvaré (Asterales) |
čeľaď | astrovité (Asteraceae) |
rod | zlatobyľ (Solidago) |
druh | zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) |
➡️ Zlatobyľ obyčajná kedysi a dnes
Na počudovanie nebola táto rastlina známa v starovekom Grécku a Ríme. Z prozaického dôvodu. Jednoducho sa tam vtedy nevyskytovala. Na liečebné účely ju však používali starí Germáni, ktorí ju dokonca považovali za jednu z najhodnotnejších liečivých rastlín. Zo stredoveku sú známe najmä odvary z jej vňate, ktoré sa používali na žlčníkové a močové kamene, na choroby močového mechúra… Na výnimočnosť tejto rastliny v tejto oblasti odkazoval už v 13. storočí aj Arnold de Villanova, známy lekár a alchymista katalánskeho pôvodu.
Dnes je Zlatobyľ obyčajná dôležitá farmaceuticky cenená bylina, ktorá aj reálne pomáha pri mnohých problémoch s močovým ústrojenstvom a obličkami. Extrakt z byliny je súčasťou niektorých humánnych liekov (u nás je to napríklad Solidagoren, prípadne liečivá čajovina s názvom Urcyston Planta od Lerosu).
Pestovanie doma
Ako som spomínal už vyššie, Zlatobyľ obyčajná je rastlina, ktorá sa uplatní v každej okrasnej či bylinkovej záhrade, takže ani s jej pestovaním to asi nebude nič ťažké. Je to trváca rastlina, ktorá toho k svojmu prospievaniu veľa nepotrebuje. Viac sa jej však bude dariť na slnečnom mieste (prípadne v polotieni), na ľahšej piesčitej pôde bohatej na živiny. Vynikne viac pokiaľ ju budete pestovať v mnohopočetných trsoch. V záhone aj ako solitér.
Nie je náročná na vlahu, iba počas najväčšieho sucha si vyžaduje miernu zálievku. Zimu a mrazy prekonáva bez väčších problémov. Ak chcete aby kvitla priebežne, tak to podporíte pravidelným odrezávaním odkvitnutých stoniek. To je dobrý nápad aj z hľadiska nechceného rozšírenia rastliny v záhrade. Zlatobyľ obyčajná sa totiž dokáže rozširovať samovýsevom, takže sa potom veľmi nečudujte, že ju o chvíľu nájdete v každom kúte vašej záhrady.
Zberajú sa bylinné vrcholky na začiatku kvitnutia, dlhé približne 25-30 cm. Sušia sa potom prirodzene vo zväzkoch alebo v tenkých vrstvách na prievane.
💡 Takže pamätajte: Zlatobyľ obyčajná je úplne nenáročná bylina na pestovanie, ktorá v záhrade vynikne viac v mnohopočetných trsoch.
Zlatobyľ obyčajná a jej využitie
Zlatobyľ obyčajná sa oddávna používa ako hlavná zložka bylinných zmesí určených na močové cesty a obličky. V ľudovej medicíne sa doteraz s obľubou využíva aj na:
- podporu pri ochoreniach pečene
- tiež pri reumatizme a zápale kĺbov
- upokojenie nervov
- problémy s dýchacou sústavou – astma, kašeľ, chronické zápaly priedušiek
- problémy s tráviacim ústrojenstvom – hnačky
- prudké zápaly mechúra a obličiek
- ťažkosti s močením
Mimo terapeutického využitia sa zlatobyľ obyčajná dávnejšie používala tiež na výrobu žltého farbiva na farbenie plátna a vlny.
Zloženie a látky obsiahnuté v rastline
Zlatobyľ obyčajná je charakteristická tým, že sa v nej nachádza množstvo rôznorodých bioaktívnych látok. Medzi najvýznamnejšie z terapeutického hľadiska patria najmä saponínové glykozidy (najviac prítomné vo vňati rastliny ešte pred plným kvitnutím), ďalej silice, horčíny, triesloviny, sliz, flavonoidy, kyselina nikotínová či inulín nachádzajúci sa v koreni.
Charakteristické zloženie potom závisí na špecifickej variete, respektíve chemotype rastliny, a tiež klimatickej oblasti jej výskytu. Taktiež netreba zabúdať, že obsah silice dosť klesá po odkvitnutí a obsah saponínov zase kolíše hlavne podľa stanovišťa a aj dennej doby (stúpa od rána k poludniu).
➡️ Sušená vňať zlatobyle obyčajnej obsahuje
- 0,5-1,5 % flavonoidov
- flavonoly ako kaempferol, kvercetín, ramnetín a isorhamnetín
- flavonolové glykozidy ako 3-arabinozidy, 3-galaktozidy, 3-glukozidy, 3-robinobiozidy a 3-rutinozidy kaempferolu a kvercetínu, 3-galaktozidov, 3-glukozidy a 3-rutinozidy isorhamnetínu nachádzajúce sa najmä v listoch
- diterpény cis-klerodanového typu ako napríklad kannaklerodanolid
- fenolové glykozidy ako leiokarpozid a virgaureozid
- saponíny – konkrétne sa jedná o 4 druhy 3,28-bisdesmozidov polygalakturónovej kyseliny + niekoľko štrukturálne príbuzných solidagosaponínov
- silice s hlavnými zložkami ako germakrén D, myrcén, α-pinén, β-pinén a sabinén
Flavonoidy sú typickou rastlinnou zložkou, ktorá má najmä protizápalový a protivírusový účinok, podstatný je aj silný antioxidačný účinok týchto zlúčenín, vďaka čomu sa telové bunky chránia pred predčasným starnutím.
Saponíny a hlavne už spomínané neutrálne saponínové glykozidy sú typické bioaktívne zložky viacerých známych liečivých rastlín, sú dôležité pre celkovú detoxikáciu organizmu (tráviacej aj vylučovacej sústavy napríklad).
Zlatobyľ obyčajná a jej TOP účinky
Rastlina je jednoznačne považovaná za jednu z najlepších domácich fytofarmák určených na pomoc pri problémoch s močovým ústrojenstvom a chorobách obličiek. Jej užívanie má silný diuretický efekt a teda podporuje zvýšené vylučovanie moču. Zlatobyľ obyčajná vplýva na látkový metabolizmus, svoju úlohu dokáže zohrať pri reumatizme, dne, vodnatieľke (hydropsia), pri zväčšení prostaty, z vonkajšieho využitia spomeňme pozitívny efekt pri ekzémoch.
❤️ Močová sústava a obličky
Zlatobyľ obyčajná je, ako už dobre vieme, primárne zameraná na pomoc s močovou sústavou a obličkami. Vďaka spomínaným diuretickým schopnostiam dokáže účinne prečistiť komplet močové cesty a posilniť močový mechúr. Vítaná je aj pomoc s pieskom v obličkách a obličkovými kameňmi, to jest pri akútnych i chronických problémoch s obličkami.
- komplexný výživový doplnok pre starostlivosť o močové cesty
- tabletky pre všetkých, ktorí riešia časté zápaly močových ciest
- zloženie: Zlatobyľ obyčajná, D-manóza, brusnice, Lactobacillus acidophilus, pŕhľava a zelený čaj
- je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
- ako výživový doplnok je voľnopredajný (nepotrebujete naň predpis)
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
❤️ Trávenie
Bylina má tiež vplyv na tráviace ústrojenstvo a látkovú premenu, čo naznačuje aj jej popularitu v rámci redukčných diét. Pozitívny vplyv sa tiež prejavuje pri rôznych chorobách črevného traktu, a to aj vďaka jej detoxikačným schopnostiam.
❤️ Stres a psychika
Jedným z pozitívnych efektov užívania Zlatobyle je aj potláčanie nadmerného stresu a uvoľnenie po psychickej stránke – na nervozitu, podráždenie a miernych depresívnych stavoch. Určite jestvujú aj známejšie a účinnejšie byliny, ktoré to dokážu lepšie, no Zlatobyľ obyčajná to „má v popise práce“ tiež.
❤️ Pokožka a sliznice
Rastlina sa zvykne používať aj navonok pre jej výborné protizápalové schopnosti. Kúpele a obklady z tejto rastliny sa aplikujú napríklad na zle hojace sa rany a podliatiny. Tie isté vlastnosti pomáhajú aj pri rôznych iných defektoch kože ako sú ekzémy. Môže sa ňou vyplachovať ústna dutina v boji proti rôznym zápalovým ochoreniam sliznice. To isté platí aj pre výplachy ženských pohlavných orgánov.
❤️ Ostatné účinky
Tiež je dobré spomenúť, že bylina pomáha pri ženských problémoch (silné kŕče počas menštruácie), bolestiach kĺbov, reumatitíde, dne, hemoroidoch, problémoch s pohybovým aparátom, dýchacou sústavou (kašeľ, astma).
Nálev z rastliny môže dobre poslúžiť na očistenie pokožky tváre. Má totiž dobrý vplyv na mastnú pleť s rozšírenými pórmi. Kúpeľ v takomto náleve je zas výborný na ochabnuté svaly a pleť.
Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním
Zlatobyľ obyčajná je liečivá rastlina a ako taká obsahuje pomerne výrazne sa prejavujúce látky. Takže okrem liečivých účinkov sa dá očakávať aj nejaký ten nežiadúci. Nie je ich veľa, ale je potrebné aby ste vedeli, že nadmerné užívanie príliš stimuluje obličky a vyvoláva ich podráždenie. Aj preto býva zlatobyľ skôr súčasťou bylinných zmesí akoby sa mala užívať len samostatne. Takisto sa zmienim aj alergických reakciách, ktoré sú pri tejto byline početnejšie ako je to u iných rastlín. Ak sa prejavia aj u vás, o ďalšom užívaní sa poraďte s lekárom.
Interakcie a kontraindikácie
- zlatobyľ obyčajnú nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy
- opatrné pri užívaní by mali byť osoby s nižším krvným tlakom
- a pacienti s opuchmi vyvolanými nedostatočnou funkciou obličiek
- a osoby s niektorými kardiovaskulárnymi ochoreniami (napríklad nedostatočnosť srdca)
Zlatobyľ obyčajná dostupné formy – čaj, tabletky, tinktúra
Solidago virgaurea sa ako čistá droga užíva vo forme odvaru, respektíve čaju. Jedná sa o sušenú nadzemnú časť rastliny, konkrétne jej horná časť (25-30 cm) pozbieraná ešte pred úplným rozkvetom. Takisto sú obľúbené rôzne tinktúry, zápary alebo kvapky. A samozrejme tabletky s touto bylinou (zväčša viaczložkové), ktoré sú určené najmä na problémy s močovými cestami.
🍵 Čaj
Príprava: Približne 1-2 čajové lyžičky usušenej mierne kvitnúcej vňate zmiešajte s 250 ml studenej vody. Priveďte do varu a nechajte približne 10 minút lúhovať.
Nálev na kozmetické využitie: nálev sa pripravuje z 50 gramov sušenej rastliny na 150 ml vody dobre poslúži na omývanie tváre, pretože má dobrý vplyv na mastnú pleť s rozšírenými pórmi. Kúpele v náleve sú dobré na ochabnuté svaly a pleť.
💊 Tabletky
Tabletky sú ideálne pre tých, ktorí s užívaním prírodných látok nechcú mať žiadne starosti navyše. Nemusia si robiť vrásky kvôli nepresnému dávkovaniu ako je to pri čaji. V tabletke je presne stanovené množstvo inkriminovanej látky, takže vždy viete, koľko ste toho do tela prijali.
Tablety alebo kapsule len s čistým extraktom zo Zlatobyle nie sú tak častým zjavom (u nás som dokonca zatiaľ žiadne ani neobjavil), takže je reč o komplexnejších prípravkoch cielene vedených na niektorú z oblastí nášho zdravia. Tie so zlatobyľou sú určené hlavne na močové cesty a vyznačujú sa kvôli tomu aj značnými močopudnými účinkami.
- komplexný výživový doplnok pre starostlivosť o močové cesty
- tabletky pre všetkých, ktorí riešia časté zápaly močových ciest
- zloženie: Zlatobyľ obyčajná, D-manóza, brusnice, Lactobacillus acidophilus, pŕhľava a zelený čaj
- je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
- ako výživový doplnok je voľnopredajný (nepotrebujete naň predpis)
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
⚗️ Tinktúry
Zlatobyľovú tinktúru si môžete zaobstarať v obchode, alebo si ju pripraviť aj doma. Nie je to nič zložité. Do 0,5 litra alkoholu (vodka) vám postačia 2-3 polievkové lyžice sušenej vňate. Nechajte aspoň 2 týždne lúhovať a občas zmes pretrepte. Nakoniec už len prefiltrujete a môžete tinktúru začať užívať.
INÉ
- masť s určitým podielom zlatobyle v zložení – používa sa pri rôznych druhoch kožných ochorení a ekzémov
- obklady z čerstvých listov sa v ľudovej medicíne používajú pri hojení rán a hnisavých vredov i liečbe kožných chorôb
- z čerstvých kvetov sa pripravuje aj homeopatická esencia a užíva podobne ako ostatné alopatické prípravky
- zápary z čerstvej alebo sušenej vňate na vnútorné i vonkajšie použitie
Kde kúpiť a čo ich cena?
V podstate je to jednoduché, Zlatobyľ obyčajnú a všetky jej spomenuté formy sa dajú často kúpiť v maličkých BIO obchodoch s produktmi zdravej výživy. Určite na ňu natrafíte aj v lekárni, najčastejšie ako súčasť rôznych liečivých čajových zmesí a tiež v rámci niektorých výživových doplnkov. Čoraz obľúbenejšie sú rôzne eshopy na internete. Overení predajcovia majú často oveľa širší sortiment ako kamenné predajne a aj cena je nezriedka lepšia, podobne ako služby zákazníkom, donáška tovaru je až priamo pred vaše dvere…
Kvalitnejšiu sušenú vňať možno kúpiť v cene okolo 3-4 € za 100 gramov (pri 500 g vychádza cena ešte lepšie na 8-10 €), v prípade 50 ml tinktúry rátajte s 5-6 €. Tabletky so Zlatobyľou sa dajú kúpiť v najrôznejšej cene, na ktorú samozrejme vplýva množstvo tabliet v balení, prítomné prírodné látky a ich koncentrácia v prípravku.
TOP 3 prípravky so Zlatobyľou
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Porovnanie
prípravok | forma / obsah v prípravku | overený obchod / recenzia |
---|---|---|
Urixin | tabletky / 30 mg v 1 tablete | do eshopu |
Urinal Akut FORTE | tabletky / 200 mg v 1 tablete | do eshopu |
Urosept bylinný čaj | čaj / 600 mg v 1 nálevovom vrecúšku | do eshopu |
Užívanie a dávkovanie
Pár podstatných informácií si povieme aj o odporúčanom dávkovaní a užívaní zlatobyle obyčajnej pri všetkých jej dostupných formách. Pri tabletkách, ale aj iných produktoch vám určite odporúčam riadiť sa pokynmi výrobcu uvedenými na obale každého produktu, respektíve v príbalovom letáku.
ČAJ
- nálev z rastliny na vnútorné použitie: 3 až 6 x denne 1 šálka medzi jedlom
- roztok na kloktanie a obklady: používa sa podľa potreby čaj z 2 až 3 násobne vyššou koncentráciou ako má čaj na vnútorné použitie
- čaj na paradentózu (1 lyžička sušiny na 200 ml vriacej vody): 3 x denne
TABLETKY
- obvykle sa užíva 1-3 tabletky denne podľa odporúčania výrobcu, 1 tabletka preventívne, 3 tabletky pri akútnych prípadoch
TINKTÚRY
- obvyklá dávka je 3 x denne niekoľko kvapiek – ich počet závisí od koncentrácie, najčastejšie 5-10 kvapiek, môžu sa užívať aj nariedené v malom množstve vody
Nezabudnite, že:
- hoci býva pri prírodných „liekoch“ ideálne dlhšie užívanie – so zlatobyľou to tak celkom nie je, medzi užívaním si spravte prestávky, ideálny model užívania je 3 týždne bez prestávky a následne 1 týždeň pauza
- jednoznačne pri užívaní rastliny, či už vo forme čaju alebo tabliet, dodržiavajte pokyny a odporúčania výrobcu
Ako fungujú tabletky so Zlatobyľou – skúsenosti s užívaním
So zlatobyľou sa spája mnoho pozitívnych skúseností. Keďže je dosť často súčasťou prípravkov ako jedna z viacerých účinných zložiek, množstvo užívateľov vyzdvihuje práve ich schopnosť komplexne riešiť problém s močovými cestami. Či už sa rozhodnete pre podobný produkt alebo dáte prednosť samotnej rastline, môžete sa oprieť aj o reálne skúsenosti užívateľov, ktoré sa o rastline a jej užívaní dajú nájsť na viacerých diskusných fórach na internete, prípadne tiež na Heureke pod niektorými produktmi.
Skúsenosti ostatných
Zlatobyľ obyčajný – najlepšia v kombinácii s inými zložkami
„…vynikajúca bylina pri zápaloch močových ciest a pri močových kameňoch. Najlepšie výsledky dosahujem pri kombinácii s prostriedkami obsahujúcimi brusnice...Juraj“
Zlatobyľ v čaji Urosept
„…Zlatobyľ obyčajná je obsiahnutá aj v čaji Urosept. Ja mám s ním veľmi dobre skúsenosti, vyplavuje piesok z ľadvín. Robím si tento čaj aj preventívne. Dlhé roky ma bolelo v pravej časti chrbta okolo ľadvín, po tomto čaji to úplne prestalo a neviem čo je bolesť. Odporúčam…“ sisi
Moje zhodnotenie na záver
Účinok Zlatobyle obyčajnej pri problémoch s močovými cestami a obličkami je naozaj podivuhodný. Prispieva k nemu silný močopudný účinok, vďaka čomu sa močové ústrojenstvo dokáže rýchlejšie zbaviť nechcených „návštevníkov“ (najčastejšie baktérie E. coli), ktorí sú príčinou častých zápalov močových ciest.
Môj názor je, že Zlatobyľ obyčajnú si určite zadovážte ako v prípade akútnych problémov s močovým ústrojenstvom, tak aj ako prevenciu. Bez váhania i v prirodzenej forme sušenej vňate. Ak sa vám bude zdať účinok len veľmi mierny, ešte stále je tu možnosť zaobstarať si vhodné prírodné doplnky výživy, ktoré vďaka rozmanitejšiemu zloženiu s presnejším zameraním môžu pomôcť oveľa lepšie.
TIP na prémiový prípravok na močové cesty
- komplexný výživový doplnok pre starostlivosť o močové cesty
- tabletky pre všetkých, ktorí riešia časté zápaly močových ciest
- zloženie: Zlatobyľ obyčajná, D-manóza, brusnice, Lactobacillus acidophilus, pŕhľava a zelený čaj
- je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
- ako výživový doplnok je voľnopredajný (nepotrebujete naň predpis)
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Solidago virgaurea – botany.cz
- Apáti P, Szentmihályi K, Kristó ST, Papp I, Vinkler P, Szoke E, Kéry A.: Herbal remedies of Solidago–correlation of phytochemical characteristics and antioxidative properties. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12899992
- Hülya Demir, Leyla Açık, E. Burcu Bali, L. Yasemin Koç and Gönül Kaynak.: Antioxidant and antimicrobial activities of Solidago virgaurea extracts. – https://www.ajol.info/index.php/ajb/article/view/59785/48062
- Zhiqiang Wang, Ju Hee Kim, Young Soo Jang, Chea Ha Kim, Jae-Yong Lee, and Soon Sung Lim.: Anti-obesity effect of Solidago virgaurea var. g igantea extract through regulation of adipogenesis and lipogenesis pathways in high-fat diet-induced obese mice (C57BL/6N) – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5345588/
- Veronika Tománková, Adéla Vlčková, Pavel Anzenbacher, Petr Bachleda, Eva Anzenbacherová: Užívání přípravků ze zlatobýlu obecného (Solidago virgaurea) neovlivňuje metabolizmus současně podávaných léčiv – solen.cz
Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!
Článok je zaradený do kategórie: Bylinky, Bylinky na menštruáciu, Bylinky na menštruačné bolesti, Bylinky na močové cesty, Bylinky na močový mechúr, Bylinky na obličky, Bylinky na prostatu
Mohlo by vás zaujímať
- Ginkgo biloba Ginko dvojlaločné - tajomné afrodiziakum ešte z čias dinosaurov
- Ploštičník strapcovitý - čarovná bylina na menopauzu a ďalšie ženské problémy
- Vitex jahňací - mníšske korenie, ktoré poteší najmä ženy
- Pestrec mariánsky (Ostropestrec, Silybum mariánske) - unikátna bylina na pečeň, podporí aj potenciu
- Senovka grécka Fenugreek - posilní libido muža, podporí mliekotvorbu i väčšie prsia
- Benedikt lekársky - na mlieko, väčšie prsia i trávenie (všetko o univerzálnej byline)
- Horny Goat Krpčiarka šípolistá - bylina roztopašného capa je zaručená prírodná viagra
- Saw Palmetto - afrodiziakum na prostatu aj pre ženy
- Muira Puama Ptychopetalum olacoides - exotické brazílske afrodiziakum
- Ženšen Panax ginseng - svetoznámy zázrak ázijskej tradičnej medicíny
dobrý deň,
je popis pod fotografiami správny?
Zlatobyľ a starček Jakubov?
Erektilná dysfunkcia vyžaduje okrem iného akčnú ženu ktorá vie ako správne a dostatočne dlho excitovať partnera, vzápätí neoľutuje akurátnu spoluprácu.
Psychologickým pozadím ED je aj výrok: však už niečo urob!
Ale žiadnemu žihadlu nerozkážeš !