Ginkgo biloba Ginko dvojlaločné – tajomné afrodiziakum ešte z čias dinosaurov

Peter Kacián Téma
10. februára 2021 2

Ginkgo biloba je doslova prehistorický artefakt. Vysoký strom s typickými dvojlaločnými listami patrí medzi nahosemenné rastliny, ktoré najväčší rozmach zaznamenali v druhohorách (spolu s dinosaurami). Nuž a táto výnimočná rastlina obsahuje unikátne látky označované ako ginkgolides, vďaka ktorým je ginko jedným z najuznávanejších afrodiziák na svete. Dokáže totiž pozitívne pôsobiť na prenos nervových vzruchov a podporuje tvorbu dôležitých a cenných hormónov ako je acetylcholín, noradrenalín či dopamín. Vďaka lepšiemu prekrveniu sa dosahuje nielen kvalitnejšia erekcia, ale i chuť na sex a libido úmerne stúpa tiež. Rastlina je aj súčasťou prírodných prípravkov na podporu kognitívnych schopností, pamäte a duševného zdravia. Takisto sa s ňou môžete stretnúť v niektorých liekoch na predpis.

Ak sa chcete o tomto účinnom afrodiziaku dozvedieť viac, prečítajte si nasledujúce riadky tohto článku. Dozviete sa viac o ginku z botanického hľadiska, kde sa s ním môžete u nás stretnúť… Ak ho chcete pestovať aj doma, priblížim vám podrobný návod ako na to. Všetko o jeho účinkoch a využití, všetko o jeho dostupných formách a ich užívaní aj s dávkovaním, spolu s prípadnými vedľajšími účinkami. Určite oceníte aj reálne skúsenosti ľudí, ktorí prezradia viac o jeho účinkoch pri rôznych problémoch. Stačí sa v pokoji začítať a dozviete sa o ginku naozaj všetko podstatné čo ste kedy chceli vždy vedieť.

💡 TIP: 🔝 tabletky s ginkom dvojlaločným, s ktorými mám najlepšie skúsenosti a hlavne fungujú: na EREKCIU:Vimax, ✅ Aphrodisia V, koncentrované GINKO:Ginkgo biloba (Jamieson).

Ginkgo biloba – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba), je opadavý dvojdomý nahosemenný strom (to znamená, že jedinec má vždy buď len samčie kvety, alebo len samičie). Môže dorásť až do výšky 40 metrov (v európskych podmienkach 25-30 metrov) a dosiahnuť vek aj 2000 rokov. Má nepravidelne širokú korunu (prípadne kužeľovitého tvaru) so striedavými dvojlaločnými vejárovitými listami na stopkách široké 5-8 cm. Samčie kvety sú riedke jahňady, samičie rastú jednotlivo v pazuchách listeňov. Patrí medzi vetroopelivé druhy. Plodom je kôstkovica (žĺtkastej farby) veľká 2-3 cm s 1-1,5 cm veľkou kôstkou, po dozretí jedlá, i keď zrelá dužina mierne zapácha.

➡️ Pôvod a rozšírenie

Ginko biloba je najznámejšia živá fosília na našej zemi (z ríše rastlín). Prirodzene rastie ešte v Číne, konkrétne v oblasti pohoria Tianmu Shan (biosférická rezervácia UNESCO) na západ od mesta Hangzhou. Strom je populárny aj v Japonsku, kde ho nájdeme rásť v mnohých parkoch, no najviac je známa ako posvätná drevina rastúca pri chrámoch. Inak je rozšírená takmer po celom svete, kde sa vysádza do okrasných parkov a záhrad.

Ginkgo biloba je svetlomilná drevina, ktorej sa najviac darí na hlbokých výživných pôdach, pričom si poradí aj so silnejšími mrazmi.

➡️ Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddelenienahosemenné (Gymnospermae, Ginkgophyta)
triedaGinkgoopsida
radginkotvaré (Ginkgoales)
čeľaďginkovité (Ginkgoaceae)
rodginko (Ginkgo)
druhginko dvojlaločné (Ginkgo biloba)

Video:

The Ginkgo's Secrets

➡️ Ginkgo biloba kedysi a dnes

Ginkgo je rastlina, ktorá je dnes jediným druhom v rámci rodu, čeľade, triedy i oddelenia. Kedysi inak bohatej skupine rastlín sa najviac darilo v čase druhohôr v období jury. Ginko je doteraz posvätným stromom v Číne, Japonsku a Kórei, kde ho poznajú už od staroveku. Dokonca sa tam doteraz pražené semená jedia ako oriešky.

V 18. storočí sa dostal aj do európskych záhrad a parkov (najskôr z Číny prostredníctvom holandských obchodníkov niekedy v rozmedzí rokov 1727 až 1737). Samotný Carl Linné (švédsky prírodovedec a zakladateľ modernej taxonómie) ho opísal už v roku 1771 a označil ho ako Ginkgo biloba, o 25 rokov neskôr dostal meno po ďalšom vynikajúcom anglickom botanikovi R. A. Salisburym (Salisburia adiantifolia). Strom dokázal tiež inšpirovať mnohých umelcov. Napríklad J. W. Goethe inšpirovaný ginkom napísal báseň o priateľstve a láske dvoch ľudí.

Stromy dobre odolávajú mestskému znečisteniu (emisiám oxidu uhličitého aj oxidov síry). Zaujímavosťou je aj fakt, že v Japonsku bol prvým stromom, ktorému začali rásť listy po atómových útokoch v Nagasaki a Hiroshime a odvtedy sa tam tento strom považuje za symbol nádeje.

Do povedomia západnej medicíny sa Ginkgo biloba zapísalo pomerne nedávno, potom, čo sa v listoch stromu zistili unikátne prírodné látky, bioflavonoidy, so špecifickým pôsobením Terapeuticky sa začal používať až v 90.-tych rokoch minulého storočia a je súčasťou niektorých fytofarmák. Napríklad u nás sú to lieky na recept ako GingioTebokan alebo Tanakan.

Možno vás bude zaujímať

💡 Ako sa Ginko dvojlaločné povie po: česky: Jinan dvoulaločný, anglicky: Ginkgo, gingkofrancúzsky: L’Arbre aux quarante écus, l’Abricotier d’argent, Ginkgonemecky: Ginkgo, ginkošpanielsky: Ginkgo biloba, gingko, árbol de los cuarenta escudos, nogal del Japónmaďarsky: Páfrányfenyő, poľsky: Miłorząb dwuklapowy, miłorząb chiński, miłorząb dwudzielny, čínsky: 银杏, japonsky: イチョウ
💡 Ginko v botanických záhradách a arborétach

Ak chcete vidieť najstaršie Ginko dvojlaločné v Európe, tak strom s „dátumom narodenia“ 1730 nájdete v Botanickej záhrade v holandskom Utrechte. Ďalšie výstavné kusy nájdete v parkoch a záhradách Anglicka, Nemecka, Francúzska, Talianska, USA…

TIP: V Arboréte Mlyňany SAV sa nachádza 17 jedincov ginka dvojlaločného. Náučným chodníkom Ambrózyho semper vireo parkom prídete na Stanovište č. 3 Pri Magnólii vŕbolistej na Ambrózyho ceste, kde za priehľadom návštevník zahne na prvej križovatke doprava, v pozadí rastie najstarší exemplár ginka dvojlaločného.

 

Pestovanie doma

Ginkgo biloba odroda Mariken

Ginkgo biloba ´Mariken´

Ak si chcete pre vašu záhradku zaobstarať aj ginko a neviete či sa mu bude u vás dariť, tak vás teraz poteším. Pestovať Ginkgo biloba u nás vôbec nie je náročné, základ je dobre sa oň postarať hlavne do 2-3 rokov od výsadby a je „vymaľované“. Keďže sa jedná o mohutný strom, ktorý dokáže aj v našich podmienkach dorásť do výšky 15-20 metrov, vyberajte si do svojej záhrady (teda ak nemáte práve parkovú záhradu), niektorú z trpasličích odrôd ako je napríklad Mariken – stromček má guľovitý tvar a kompaktný vzrast a aj po desiatkach rokov dosiahne výšku iba 1-1,5 metra. Veľmi dobre však vyznie aj naštepená na kmieniku.

Z ďalších odrôd môžem ešte spomenúť Troll, Todds či Louis. Zaujímavá je aj odroda Tremonia Fastigiata, ktorá dorastá do výšky 10-12 metrov, no do šírky len minimum, preto sa hodí do menších záhrad, kde chce majiteľ aj niečo vyššie, čo nezatieni rovno celý priestor. Trpasličie formy sa dokonca dajú pestovať vo väčších črepníkoch a dokonca aj v skalkách.

Ako je to so starostlivosťou o strom

  • mladé ginko potrebuje ochranu pred priamym slnkom a mrazom
  • tiež bude potrebovať v počiatočných rokoch dostatočnú a pravidelnú zálievku – v tomto čase nie je tolerantné na sucho, inak neskôr vydrží aj krátkodobé sucho (keď však dobre zakorení, už sa mu prakticky nemôže nič stať)
  • ak mu nájdete slnečnejšie miesto, odvďačí sa vám rýchlejším rastom a silnejšími konármi
  • na pôdu nemá žiadne vyhranené nároky, dokonca zvláda extrémne rozsahy pH, no jedna vec je dôležitá – musí byť dostatočne priepustná, v mokrej zatopenej pôde je vývoj koreňov vážne narušený
  • na rýchly rast sa odporúčajú hlinité či mierne piesčité pôdy, hoci porastie aj v tých ťažších zhutnených pôdach
  • hnojenie veľmi nepotrebuje, klasicky pár guličiek NPK na jar
  • zväčša sú v ponuke a viac sa vysádzajú samčie stromy (samičie sú menej obľúbené, pretože môžu šíriť okolo seba vôňu, ktorá nie je každému „sadne“)
  • ak chcete Ginkgo biloba pestovať kvôli plodom, tak sa pripravte na poriadnu „čakačku“, tie sa totiž objavujú až po 30 rokoch na dospelých stromoch, a samozrejme na záhrade potrebujete samčiu i samičiu rastlinu

💡 Takže pamätajte: Ginko potrebuje väčšiu starostlivosť najmä v prvých rokoch po vysadení, inak je na podmienky pestovanie úplne nenáročná…

Zber listov

Listy ginkgo biloba sa zbierajú pokiaľ sú mladé najlepšie tesne po období kvitnutia (ginko kvitne v apríli až máji) 1-2 hodiny popoludní, keď majú ešte dostatočnú silu a už nie sú veľmi vlhké. Sušia sa za prístupu vzduchu na tienistom mieste.

 

Ginkgo biloba a jeho využitie

Hoci sa nám, západniarom, ginko „predstavilo v najlepšom svetle“ až koncom minulého storočia, je celkom možné, že sa z neho napokon stane aj TOP liečivá rastlina budúcnosti. Extrakt z ginka má totiž množstvo kladných účinkov na ľudský organizmus. Unikátne látky so súhrnným názvom ginkgolides, ktoré sa nenachádzajú v žiadnej inej rastline na svete, totiž potláčajú alergické prejavy, pozitívne pôsobia pri poruchách zraku i sluchu, podporujú krvný obeh a zlepšujú prietok krvi.

Využitie nachádzajú hlavne listy, no napríklad v zemi pôvodu, v Číne to boli a stále sú tiež semená, ktoré tam nesú hlavný terapeutický účinok a používali sa odpradávna pri problémoch s astmou, kašli. Dnes je ginkgo biloba súčasťou mnohých medicínskych preparátov i výživových doplnkov. Z tých posledne menovaných ide o prípravky na zlepšenie pamäti, podporu učenia a sústredenia (napríklad GinkoPrim) vhodné najmä pre študentov, seniorov a ľudí, ktorí sú v práci vyťažení viac po psychickej stránke

Kvôli výborným účinkom na lepšie prekrvenie (cirkuláciu krvi) nachádza svoje uplatnenie aj v afrodiziakálnych prípravkoch na posilnenie sexuálnych funkcií a libida (napríklad Vimax, Aphrodisia V pre mužov).

 

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Zloženie Ginka dvojlaločného je naozaj unikátne a tieto výnimočné látky možno nájsť ako v listoch tak i plodoch. Najvýznamnejšie sú pravdaže už spomínané ginkolidy (ginkgolides), no nesmieme zabudnúť ani na iné dôležité látky ako flavonoidy, organické kyseliny, fenoly, mastné kyseliny, lipidy, bielkoviny, škrob, vitamíny (najmä C a A) a minerály. Suma sumárum, viac ako 60 druhov rôznych bioaktívnych látok, z ktorých väčšina má mnohé priaznivé účinky.

O najdôležitejších zložkách Ginka si povieme teraz viac:

➡️ Ginkolidy sú špecifické látky, ktoré sú typické iba pre ginko. Vďaka látkam ako je napríklad ginkgetín či ginkgolid má ginkgo biloba významné povzbudzujúce účinky na srdcovocievny a nervový systém (zlepšenie prenosu nervového signálu v mozgu a zároveň aj jeho lepšie prekrvenie).

➡️ Flavonoidy: tieto prírodné látky majú významné terapeutické pôsobenie, v ginku sa nachádzajú zlúčeniny, ktoré majú vplyv na lepšie prekrvenie aj ako prevencia srdcovocievnych ochorení. Okrem antioxidačných vlastností týchto zlúčenín majú aj protizápalové účinky. Jedná sa vlastne o ginkoflavóny – flavónové glykozidy (bilobetín, amentoflavón, antokyány, aglykóny ako kvercetín, kaempferol).

➡️ Vitamíny a minerály nachádzajúce sa najmä v plodoch ginka sú zastúpené hlavne vitamínom A, ktorý chráni náš zrak a pokožku, a je nevyhnutný pre zdravý vývoj plodu a vitamínom C, ktorý je jeden z najvýznamnejších vitamínov čo sa týka správneho fungovaniua imunitného systému. V ginku sa tiež nachádzajú mnohé minerálne látky, významný je horčík, ktorý pomáha upraviť krvný tlak a je výborný pri chronickej únave.

➡️ Ostatné látky: samozrejme sa musíme zmieniť aj o ďalších látkach, ktoré ginko obsahuje, a ktoré majú priaznivý vplyv na viaceré sústavy a orgány v našom tele. Napríklad mastné kyseliny sú nevyhnutnou zložkou našej potravy. Ďalej sú to rôzne organické kyseliny, lipidy, škrob, bielkoviny, terpény (napríklad bilobalid, ktorý je úzko spojený vo svojej konštitúcii s ginkgolidmi).

Hlavné obsahové látky v liste ginka dvojlaločného

  • ginkolidy
  • flavonoidy
  • organické kyseliny
  • fenoly

Hlavné obsahové látky v plodoch ginka

  • mastné kyseliny
  • lipidy
  • ginkolidy
  • škrob
  • vitamíny
  • minerály

 

Ginkgo biloba a jeho najcennejšie účinky

Vzhľadom na obsahové látky, ktoré ginkgo biloba v liste obsahuje, pôsobí najmä na rozširovanie ciev, urýchľuje krvný prietok hlavne v periférnej a mozgovej oblasti, bráni poškodeniu ciev, zlepšuje cirkuláciu krvi a okysličovanie najmä hlbšie umiestnených stredných a menších cievach (artériách) a zvyšuje tiež prietok v kapilárach. Čo je dôležité – nemá pritom žiadne vedľajšie účinky (neovplyvňuje tepovú frekvenciu) a nevyvoláva pokles krvného tlaku. Taktiež pôsobí na prenos nervových vzruchov v mozgu a to znamená, že okrem iného zvyšuje u muža i ženy chuť na sex – libido.

Toto sú najdôležitejšie účinky ginka na náš organizmus:

❤️ Afrodiziakum

Ginkgo biloba je známe a tradičné afrodiziakum. Podporuje tvorbu niektorých neurotransmiterov. Jedným z nich je acetylcholín, zodpovedný mimo iné aj za lepšiu vzrušivosť a tým pádom aj lepšiu erekciu. Ďalej je to dopamín a noradrenalín, ktoré u mužov i žien zvyšujú libido a chuť na sex.

No a vďaka lepšiemu prekrveniu mozgu a hlavne periférnych oblastí ľudského tela dochádza aj k lepšiemu prekrveniu pohlavnej sústavy, čo napríklad u mužov znamená lepšiu a kvalitnejšiu erekciu.

❤️ Erekcia

Vďaka lepšiemu prekrveniu a „dohľadom“ nad kvalitou našich ciev, je ginko využívané aj na zlepšenie cirkulácie krvi v penise. Ergo, výsledkom je pevnejšia a stabilnejšia erekcia. Tohto sa chopili aj niektorí výrobcovia prírodných prípravkov na zlepšenie kvality intímneho života a ginkgo biloba je súčasťou zloženia tabletiek na erekciu, libido a potenciu. Príkladom sú známe tabletky kanadskej proveniencie VIMAX, ktoré v 1 tablete obsahujú až 100 mg extraktu z ginka.

Treba si však uvedomiť, že nejde o okamžitý účinok, typu liekov na predpis ako je Viagra či Cialis, trvalé zlepšenie môžete očakávať až po nejakom čase, a je teda nutné aby ste sa pri čakaní na špičkovú erekciu obrnili určitou dávkou trpezlivosti. A z vlastných skúseností vám môžem potvrdiť, že to napokon bude „stáť“ za to. Pravidelným užívaním sa totiž vaša erekcia významne posilní a to bez vedľajších účinkov, keďže je zloženie je prírodné.

Už len podotknem jednu vec, že v čínskej tradičnej medicíne sú uvarené plody považované za zázrak, čo sa týka tvorby spermií. Toto síce neviem to potvrdiť, ale ak sa dostanete k plodom ginka, určite to vyskúšajte.

💡 TIP na produkt - Vimax
Vimax
  • prírodný prípravok na kvalitnú erekciu a zvýšenie chuti na sex
  • až 100 mg extraktu Ginkgo biloba v 1 kapsule + tribulus, saw palmetto, ženšen, vitamíny a ďalšie zložky
  • dlhodobým užívaním Vimaxu prospievate nielen svojej erekcii ale tiež zvyšujete libido (aj po 50-tke)
  • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
39,00 €

💡 TIP č.1: doručenie do 48 hodín💡 TIP č.2: doprava zadarmo pre celú SR💡 TIP č.3: prehľadný a jednoduchý eshop

❤️ Nervová sústava, vitalita, mentálne zdravie

Nie je náhoda, že ginko sa odporúča aj seniorom. Nielen, že im pomôže s prekrvením rúk a nôh, ale hlavne kvôli tomu, že podporí ich psychickú sviežosť. To znamená zlepší činnosť mozgových buniek, pomôže s pamäťou, odstráni únavu a dodá viac energie. Keďže dokáže zlepšiť prenos nervových vzruchov, je to bežne využívaný podporný prostriedok, ktorý sa uplatňuje aj pri takej Alzhimerovej chorobe.

❤️ Srdce a cievy

Ginkgo biloba zlepšuje stav ciev a krvných kapilár (rozširovanie kapilár v periférnom cievnom riečisku a podpora prietokových vlastností krvi – inak vazodilatácia)a je teda vhodná a hojne aj využívaná ako prevencia pred infarktom či mozgovou príhodou zapríčinenou kardiovaskulárnymi problémami. Lepšie prekrvenie som už spomínal, ten kto má napríklad problém so studenými rukami či nohami, by mal ginko naozaj vyskúšať (podobné účinky má aj Krpčiarka šípolistá, o ktorej som písal prednedávnom). Ginkgo má vplyv na správnu cirkuláciu krvi, čím zmierňuje aj takzvaný pocit ťažkých nôh.

❤️ Ostatné účinky

Tých účinkov a pozitívneho pôsobenia ginka na ľudský organizmus je samozrejme viac. Z tých, o ktorých som sa ešte nezmienil (respektíve len okrajovo) sa oplatí ešte zaregistrovať aj tieto ďalšie plusy (využitie v rámci tradičnej medicíny):

  • potláča alergické reakcie, napríklad pri astme
  • pomáha pri ušnom šeleste a problémoch so sietnicou
  • spomaľuje starnutie a senilitu
  • má antioxidačné účinky na telové bunky aj cievy
  • stabilizuje hladinu glukózy v krvi
  • zvyšuje okysličenie v celom tele
  • zlepšuje pamäť a odstraňuje únavu
  • zvyšuje sústredenosť, pozornosť a zlepšuje mozgové funkcie
  • pomáha pri príliš častom močení
  • znižuje tvorbu hlienov a teda uľahčuje od vlhkého kašľa
  • je nápomocné pri viacerých kožných problémoch
  • pomáha zmierňovať následky po infarkte a mŕtvici
  • pomoc pri nežiadúcich výtokoch z pošvy
  • má antibakteriálne účinky, tlmí aktivitu stafylokokov, streptokokov, koliformných baktérií ale aj plesní
  • má aj detoxikačné účinky, prečisťuje pečeň a obličky
  • posilňuje imunitu – obranyschopnosť nášho tela
💡 TIP na produkt - JAMIESON Ginkgo Biloba
JAMIESON Ginkgo Biloba
  • výživový doplnok s rastlinným výťažkom Ginka
  • štandardizované na 24 % flavónových glykozidov a 6 % terpénových laktónov
  • prispieva k duševnej rovnováhe
  • pomáha udržiavať pamäť
  • podporuje prekrvenie
9,09 €
JAMIESON Ginkgo Biloba v eshope DrMax.sk

💡 TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma💡 TIP č.2: možný osobný odber na 318 miestach

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním

Ak ginkgo biloba užívate podľa doporučeného dávkovania, tak nežiadúce vedľajšie účinky nemusíte očakávať. Výnimku tvoria ľudia, ktorí trpia zníženou zrážanlivosťou krvi, ktorým sa užívanie neodporúča. Malé riziká však existujú aj tu. V prípade prekročenia dennej dávky, prípadne viac precitlivení jedinci, sa môžu zriedkavo objaviť podráždenie a nepokoj, cephalea (bolesť hlavy niekedy až migrenózneho charakteru), prípadne tráviace problémy spojené s hnačkou a miernou nevoľnosťou, ktoré však trvajú len krátko.

Interakcie a kontraindikácie

  • ginko sa neodporúča deťom, tehotným a dojčiacim ženám
  • najznámejšie interakcie sú s antiagreganciami, antikoagulanciami (zvýšená krvácavosť), možné interakcie sú aj s antipsychotikami i antiepileptikami (zdroj)
  • nemalo by sa užívať pred plánovanou operáciou, či zákrokom, kde hrozí zvýšená strata krvi (znižuje totiž jej zrážanlivosť)
  • ginkgo neužívajte pokiaľ beriete acylpyrín alebo lieky proti zrážanlivosti krvi

 

Ginkgo biloba dostupné formy – tablety, kapsuly, čaj, kvapky ale aj celé plody

Ginko je súčasťou mnohých prípravkov a produktov v tých najrozličnejších formách. Od klasiky ako je čaj z listov, cez rôzne tabletky (jedno aj viac zložkové), prášok na prípravu nápoja, kvapky a tinktúry, masti a krémy na vonkajšie použitie, až po surové plody pre fajnšmekrov.

Surové plody

Začnem raritkou a tým je užívanie priamo plodov. V Ázii sa totiž konzumujú ako súčasť tradičných jedál. Jedia sa surové, varené i pečené, pridávajú do polievok, kaše, slúžia ako príloha k jedlu. Plody obsahujú dostatok škrobu i bielkovín, sú nízkotučné, čo viac si ešte priať. Ale zas na druhú stranu nie práve najvábnejšie voňajú a častejšia konzumácia spôsobuje nedostatok vitamínu B6 v tele.

Ginkgo biloba - plody detail

Plody ginka…

🍵 Čaj z listov

Čaj je veľmi obľúbenou formou užívania akýchkoľvek rastlín s pozitívnymi účinkami na náš organizmus. Ginkgo býva súčasťou rôznych bylinných zmesí na podporu vitality a zníženie únavy, na podporu srdcovocievneho systému. Samotný odvar z listov ginka je svetlej farby s ľahkou sviežou chuťou. Aróma príjemne prírodná, chuť lahodná a nesťahujúca.

Nečakajte však extra účinnosť, ako je to pri koncentrovaných extraktoch z ginkga. Účinok je skôr pozvoľný, viditeľný efekt sa prejaví, dovolím si tvrdiť, až po niekoľkých mesiacoch.

Ako pripraviť čaj

Sušené listy stačí zaliať vriacou vodou v pomere: 1 čajová lyžička na 150 – 200 ml vody. Potom lúhovať 3 až 5 minút v prikrytej šálke, scediť a môžete užívať.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať čaj z Ginka, tak ja som pre vás objavil sušené listy prémiovej kvality v tomto obchode.

💊 Tabletky

Tablety a gélové kapsuly ginko biloba sa užívajú veľmi jednoducho a presne. Práve preto je to ideálny spôsob pre všetkých, ktorým ide hlavne o rýchle a účinné vstrebanie aktívnych látok. Navyše máte na výber nespočet výrobcov a značiek na výber.

Ja mám v obľube ginkgo spolu v kombinácii s výťažkami ďalších rastlín a mám s nimi aj najväčšie skúsenosti. Konkrétne ide o tabletky na podporu potencie a libida.

⚗️ Kvapky, tinktúry

Ďalšia obľúbená forma užívania liečivých rastlín je forma kvapiek či tinktúry. Tie z ginka si pohodlne viete zaobstarať v obchode či lekárni, alebo vyrobiť doma aj sami.

TIP na domácu tinktúru z ginka

Do jedného litra alkoholu (v domácich podmienkach napríklad aj vodka) pridáte 50 g listov ginka a 30 g šalvie lekárskej. Necháte lúhovať sedem dní a precedíte.

 

Kde kúpiť a čo ich cena?

Ginkgo biloba kúpite vo forme čaju i tabletiek v podstate v každej lepšej lekárni či obchode so zdravou výživou a doplnkami. Voľnopredajné prípravky aj na internete v overených eshopoch, a to dokonca aj priamo od výrobcu. Čajová zmes z listov ginkgo biloba stojí približne od 1,50 € za 30 g, koncentrované prípravky približne od 5 € vyššie. Nezabudnite si pritom sledovať koncentráciu účinných látok, rozdiely  v jednotlivých prípravkoch bývajú totiž významné a najnižšia cena ešte neznamená najlepšiu kúpu.

 

TOP 4 prípravky s Ginkom

 

Porovnanie

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Vimax
Prípravok na erekciu a libido
tabletky / 100 mg v 1 kapsuledo eshopu
Aphrodisia V pre mužov
Prípravok na erekciu a libido
tabletky / 10 mg v 1 kapsuledo eshopu
Ginkgo biloba Jamieson
Koncentrovaný jednozložkový prípravok
tabletky / 80 mg v 1 tabletedo eshopu
BrainActive
Prípravok na pamäť, energiu a sústredenie
tabletky / 20 mg v 1 kapsuledo eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

Dôležitá stať tohto článku pojednáva o odporúčanom dávkovaní a správnom užívaní jednotlivých foriem ginko biloba. Pri produktoch, ktoré ste si zaobstarali v obchode sa riaďte pokynmi výrobcu (z príbalového letáku, prípadne obalu), lepšia rada neexistuje. Ak sa tým budete riadiť, výsledný efekt sa určite objaví, nadmerným zvyšovaním dávok tento proces neurýchlite, naopak môže to byť zdrojom rôznych zdravotných komplikácií.

Pre vašu lepšiu orientáciu uvádzam všeobecne odporúčané dávkovanie a spôsob užívania:

ČAJ

  • čaj z listov: obvykle 2-3 šálky denne

TABLETKY

  • zvyčajne 1-2 tablety / kapsule raz denne podľa odporúčania výrobcu a koncentrácie aktívnych látok

TINKTÚRY

  • iba dospelí: obvykle 10-20 kvapiek maximálne 2x za deň

Nezabudnite, že:

  • účinný extrakt z Ginkgo biloba obsahuje viac ako 40 identifikovaných bioaktívnych látok, ktoré sú telu dobre dostupné*
  • denná dávka suchého extraktu v prípravkoch zodpovedá 40-200 mg drogy
  • pričom na úvod odporúčam menšie dávky a to max. 50-60 mg denne, neskôr pri dlhodobejšom užívaní 120-140 mg za deň, vyššie dávky konzultujte s lekárom (v prípade potreby)
  • plné účinky sa začínajú prejavovať po 6 až 8 týždňoch užívania
  • pri užívaní rastliny vo všetkých dostupných formách (čaj, tinktúra aj tablety), dodržiavajte vždy pokyny a odporúčania výrobcu
  • pri výskyte akýchkoľvek vedľajších účinkov užívanie prerušte a konzultujte ich s lekárom

*Z hľadiska farmakokinetiky a následne biologickej dostupnosti sa obsahové látky extraktu z Ginkga radia medzi substancie s vysokou biologickou dostupnosťou. Ginkoflavonoidy sú adsorbované z GIT (gastrointestinálny trakt) v množstve okolo 60 % a ich biologická dostupnosť po perorálnom podaní sa dokonca pohybuje v rozmedzí 70 – 100 %.

 

Ako fungujú tabletky s Ginkgo biloba – skúsenosti s užívaním

Z môjho pohľadu je ideálny spôsob ako využiť vlastnosti liečivej rastliny forma tabletiek. Buď sa jedná o prípravky so všeobecnejším záberom (kde ginko biloba je jedinou zložkou, prípadne úplne dominantnou), alebo o viac cielené prípravky (napríklad na potenciu, erekciu a libido, na pamäť a kognitívne schopnosti…), v ktorých je len jednou zo zložiek a kde sa synergicky dopĺňa s ostatnými látkami. Najčastejšie sa jedná o extrakty ďalších rastlín s overeným účinkom v tejto oblasti (konkrétne posilnenie sexuálnych funkcií) ako je napríklad Tribulus, Maca, Ženšen a ďalšie. No a na dôvažok nakombinované tak, aby bol výsledný efekt čo najsilnejší a najrýchlejší.

Výhodou tiež je, že takéto prírodné doplnky výživy sú dostupné bez predpisu a sú vhodné aj na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov. Samozrejme, nie všetky prípravky napríklad na erekciu či posilnenie libida zaberú u každého muža rovnako, je preto potrebné dlhodobejšie užívanie. S tým musíte jednoducho rátať. Ja osobne som vyskúšal dva prípravky na podporu potencie s ginkom v zložení a s oboma som bol maximálne spokojný. Viac si prečítajte v mojej recenzii na Vimax a recenzii na Aphrodisia V pre mužov (+ Aphrodisia V Ultra Rapid).

 

Skúsenosti ostatných

Ginkgo biloba je úctyhodná rastlina, doslova živá fosília, ktorej vplyv na ľudský organizmus je naozaj výnimočný. Mnohí užívatelia, ktorých komentáre a reakcie, hodnotenia a recenzie som mal možnosť si prečítať na internete, chvália najmä podporu mozgovej činnosti a zlepšenie mentálnej výkonnosti. To isté platí aj pre účinky na lepšie prekrvenie organizmu a všetky benefity s tým spojené. Pár hodnotných postrehov som pre vás vybral:

Ginkgo biloba a únava

…Ahoj, tak ja musím napísať dobrú skúsenosť s ginko. Manžel má niekedy obdobie, kedy je hrozne unavený z práce a aj keď sa dosť vyspí, tak je jednoducho „vyřízenej“. Pracuje hlavou, nie manuálne. Na toto obdobie teraz už vždy začne užívať nejaký multivitamínový doplnok a ráno si dá tabletku Ginkgo biloba a fakt mu to pomáha. Proste je čulejší a večer nezaspáva už o pol deviatej, tak si myslím, že to zaberá. Ale ťažko povedať, či je to viac tými vitamínami alebo ginkom…“ andyn82 (emimino.cz)

Ginko a bolesti hlavy ako vedľajší účinok

…osobne by som takúto reakciu pri ginku nevylúčila. Hoci nie je bežná. Ginko spôsobuje intenzívne prekrvenie, čo nie u každého je potrebné vo zväčšenej miere. Odporúčam Ti ginko na nejaký čas vysadiť a uvidíš. Ak bolesti budu pretrvávať, môže to byť napr. z krčnej časti chrbtice, dôvodov bolesti môže byť viac. Treba potom ísť k lekárovi.

Ginkgo biloba od Jamieson

…výborné na prekrvenie aj tých najmenších žiliek, skvele okysličuje krv, tzn. i mozog. Pokiaľ máte občas studené nohy či ruky, potom ginkgo biloba určite odporúčam. Rovnako tak pri učení a podobne. …“ Věra T. (Heureka)

Takisto si môžete prelúskať aj ďalšie diskusie, v ktorých sa o ginku hovorí naozaj intenzívne: zdravie.sk, diva.sk, modrýkoník.sk.

 

Moje zhodnotenie na záver

Ginkgo biloba je skvelým prostriedkom ako „omladnúť“ vo všetkých oblastiach. Nielenže podporíte svoj výkon v posteli vďaka afrodiziakálnym účinkom rastliny, ale aj zlepšíte svoje mentálne fungovanie a potlačíte únavu. Ak ho nechcete užívať samotné, tak vám odporúčam tabletky, kde sa jeho prospešné pôsobenie snúbi s ďalšími účinkami tradičných „povzbudzujúcich“ rastlín. Najlepšie overený komplexný prípravok na riešenie problémov s erekciou a libidom.

💡 TIP na produkt - Vimax
Vimax
  • prírodný prípravok na kvalitnú erekciu a zvýšenie chuti na sex
  • až 100 mg extraktu Ginkgo biloba v 1 kapsule + tribulus, saw palmetto, ženšen, vitamíny a ďalšie zložky
  • dlhodobým užívaním Vimaxu prospievate nielen svojej erekcii ale tiež zvyšujete libido (aj po 50-tke)
  • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
39,00 €

💡 TIP č.1: doručenie do 48 hodín💡 TIP č.2: doprava zadarmo pre celú SR💡 TIP č.3: prehľadný a jednoduchý eshop

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie: Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!

Ako sa vám páčil článok?
4.3/5 - (22 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Dobrý,mám niekoľkoročný strom ginko biloba, ešte som ho nevidel kvitnúť, má cez 20 rokov.Chcem sa opýtať či? Keďže píšete zber listov po odkvitnuti máj ,jún.. môžem používať listy priamo zo stromu celoročne? Akebo urobiť vyluh v alkohole a používať kvapky alebo čerstvé listy na čaj…. ďakujem

Dobrý deň, ginko plodí až po tridsiatke 🙂
…a listy môžete zbierať i tak, aj celoročne, no odporúča sa to hlavne na jar (máj až júl), keď majú najviac účinných látok. Používať čerstvé alebo nasušiť na celú sezónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.