Estrogén je základný ženský pohlavný hormón, ktorý produkujú hlavne vaječníky. Je dôležitý ako z pohľadu normálneho menštruačného cyklu, či rastu a vývinu poprsia a bokov, tak aj z pohľadu sexuálnej túžby ženy – libida (podobne ako testosterón u mužov). Preto je dôležité, aby sa jeho hladina držala na čo najoptimálnejšej úrovni aj s ohľadom na pribúdajúci vek. No a na to, aby sa udržala normálna hladina estrogénu v ženskom tele aj vo vyššom veku, je potrebné konzumovať vyváženú stravu s obsahom dôležitých živín (potraviny na zvýšenie estrogénu). A tiež rozumne dodržiavať zásady zdravej životosprávy…
Chcete vedieť o akých potravinách je reč? V tomto článku ich určite nájdete viac než dosť na to, aby ste sa pri skladaní vášho jedálnička dostatočne inšpirovali.
Potraviny na zvýšenie estrogénu - navigácia v článku
- Najlepšie potraviny na zvýšenie estrogénu
- Najlepšie potraviny na zvýšenie estrogénu (redakčný výber)
- Potraviny, ktoré znižujú hladinu estrogénu
- Prirodzená podpora hladiny estrogénu v tele – aj zo skúseností partnerky
- Ako fungujú tabletky na zvýšenie estrogénu a prečo ich s partnerkou odporúčame
- Potraviny na zvýšenie estrogénu a mojich pár slov na záver
Najlepšie potraviny na zvýšenie estrogénu
Jednou z najjednoduchších a najprirodzenejších možností ako zvýšiť hladinu estrogénov v tele je príjem takých potravín, ktoré podporujú tvorbu tohto hormónu – čiže potraviny „bohaté na estrogény“. Aj vďaka nim sa tak dokážete lepšie vyhnúť nepríjemným dôsledkom, ktoré znížená hladina estrogénu v tele vyvoláva.
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
Potraviny na zvýšenie estrogénu by mali obsahovať napríklad aj dostatočné množstvo fytoestrogénov, ktoré sú vlastne ekvivalentom ľudských hormónov (majú podobnú chemickú štruktúru ako estrogény) a dokážu potenciálne v našom tele pôsobiť podobným spôsobom – t.j. viažu sa na estrogénové receptory v bunkách (zdroj). Na výber ich máte celkom dosť, poďme sa teraz pozrieť spolu na niekoľko najlepších.
➡️ Sója a sójové produkty
V podstate najlepším zdrojom fytoestrogénov je sója a jej produkty. Trochu kontroverzná poľnohospodárska plodina (najväčším problémom pre mnohých je riadená genetická modifikácia rastliny) obsahuje najmä izoflavóny ako je genisteín, daidzeín či glyciteín, ktoré v ľudskom tele suplujú účinky ľudského estrogénu. Ak chýba, práve konzumácia sóje by s tým mohla pomôcť.
➡️ Ovocie a zelenina
Na podporu zvýšenia estrogénu dobre poslúži aj niektoré z obľúbeného ovocia či zeleniny. Z ovocia bohatého na fytoestrogény sú to jahody, broskyne, slivky, marhule, či jablká. Zo zeleniny by ste mali siahnuť po mrkve a rajčinách (tie ich majú najviac), ale v špenáte či kapustovitej zelenine sa nejaké takisto nájdu. Výborné na týchto plodoch zeme je aj to, že obsahujú tiež množstvo vitamínov a minerálov, ktoré takisto podporujú zlepšenie hladiny hormónov (vrátane estrogénu) v tele.
➡️ Semená a zrná, orechy
Estrogén sa vo vašom tele môže vyskytovať vo zvýšenom množstve aj vďaka rôznym semienkam, zrnám či orechom. Najvýznamnejším zdrojom sú ľanové semená, ktoré obsahujú špeciálne fytoestrogény s názvom lignany, ktoré sú porovnateľné so sójovými izoflavónmi. Estrogén podporuje aj sezamové či tekvicové semeno, ale i pšeničné zrno (aj ďalších obilnín ako je kukurica a jačmeň) a tiež fazuľa. To isté platí pre niektoré orechy, hlavne vlašské orechy, pistácie a arašidy. Tie okrem iného obsahujú aj množstvo zdravých tukov a ďalších látok, ktoré podporujú celkové zdravie človeka.
➡️ Bylinky
Bylinky sú tiež veľmi dobrým spôsobom ako podporiť produkciu estrogénu v tele. Mnohé obsahujú aktívne látky, ktoré dokonca priamo pôsobia na hladinu estrogénov alebo príbuzných hormónov. Aké rastliny sú z hľadiska estrogénu najlepšie?
- Ďatelina lúčna (Trifolium pratense) – inak aj červená ďatelina, obsahuje množstvo rastlinných zlúčenín – izoflavónov ako je biochanín A, formononetín, genisteín, či daidzeín, pozitívny účinok na zvýšenie estrogénu pomocou tejto rastlinky potvrdzujú aj viaceré štúdie (napríklad táto)
- Ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa syn. Actaea racemosa) – inak aj Black Cohosh, je tradičná bylina, ktorá sa používa pri rôznych nepriaznivých stavoch spojených s nedostatkom ženských pohlavných hormónov vrátane menopauzy a menštruačných problémov, obsahuje totiž niektoré zlúčeniny, ktoré stimulujú estrogénové receptory (štúdia)
- Vitex jahňací (Vitex agnus-castus) – táto liečivá rastlina je známa ako pomoc pri najrôznejších gynekologických problémoch, ťažkostiach s menštruačným cyklom, či PMS – predmenštruačným syndrómom (štúdia)
- Angelika čínska (Angelica sinensis) – inak aj Dong quai, je obľúbená liečivka ázijskej tradičnej medicíny (ženský ženšen), ktorá sa často používa aj na príznaky menopauzy, obsahuje totiž látky, ktoré vykazujú v ľudskom tele reálnu estrogénnu aktivitu (zdroj)
- Mäta pieporná (Mentha piperita) – mäta, či už vo forme čaju alebo aj korenia, je takisto vhodným „podporovateľom“ estrogénov v tele, už len tým, že potláča testosterón v tele a znižuje jeho hladinu
- medzi ďalšie zaujímavé rastliny podporujúce produkciu estrogénu v tele patrí napríklad aj taká Pupalka, Šalvia lekárska, Maca, Hloh, Ashwagandha…
- komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
- na zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
- obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
- je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
➡️ Živočíšne produkty
Dobrým zdrojom estrogénov sú aj živočíšne produkty. Najmä však hovädzie mäso a kravské mlieko (a výrobky z mlieka ako je jogurt a ďalšie). Fytoestrogény sa do nich dostávajú vďaka potrave, v ktorej zvykne dominovať aj sója. Nemusíte to preháňať a konzumovať ich v nadmerných množstvách, no benefity, ktoré tieto potraviny ponúkajú, treba aj niekedy využiť.
Najlepšie potraviny na zvýšenie estrogénu (redakčný výber)
🌿 Sójové bôby, tofu, tempeh
➡️ Sójové bôby (edamame)
Mladé zelené sójové bôby, ktorým sa inak hovorí aj Edamame, obsahujú nielen množstvo proteínov a samozrejme izoflavónov* (fytoetrogénov), ktoré môžu reálne ovplyvňovať hladinu estrogénu v tele (zdroj), ale majú aj ďalšie benefity. Nezrelé sójové bôby sú totiž bohaté aj na vápnik, magnézium, fosfor, kyselinu listovú, či široké spektrum vitamínov. Aj vďaka nim pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, či nezvyšovať hladinu cukru v krvi, preto sú vhodné aj pre ľudí trpiacich cukrovkou.
➡️ Tofu
Tofu (sójový syr) je jedlo, ktoré sa vyrába vyzrážaním sójového mlieka pomocou niektorých solí, enzýmov alebo kyselín. Tie potom obohacujú vyrobené tofu o špecifické látky. Je obľúbeným zdrojom rastlinných bielkovín, najmä vo vegánskej a vegetariánskej strave. a samozrejme je to tiež bohatý zdroj fytoestrogénov (izoflavónov). Práve tofu má najvyšší obsah izoflavónu zo všetkých sójových výrobkov (zdroj).
➡️ Tempeh
Tempeh je fermentovaný sójový produkt, ktorý sa vyrába kultivovaním a kvasením celých sójových bôbov. Uvarené bôby sa nakladajú do špecifickej kultúry plesní Rhizopus oligosporus alebo Aspergillus oryzae, ktoré nimi prerastú, spoja ich a vytvoria celistvú konzistenciu bielej farby. Je nielen vynikajúcim zdrojom bielkovín, prebiotík, vitamínov a minerálov, ale aj bohatým zdrojom fytoestrogénov, najmä izoflavónov.
Potraviny na zvýšenie estrogénu
🌿 Ľanové a sezamové semeno, pšeničné otruby
➡️ Ľanové semená
Malé, najčastejšie hnedé, semená tejto známej poľnohospodárskej plodiny obsahujú naozaj veľké množstvo lignanov – špecifických fytoestrogénov, ktoré podporujú potláčanie nepriaznivých prejavov zníženej hladiny estrogénov (napríklad počas menopauzy), ale i riziko vzniku karcinómov v prsníku, hlavne u žien v postmenopauze (zdroj informácií/štúdia).
➡️ Sezamové semiačka
Sezamové semiačka určite poznáte aj vy. Malé semená sú plné vlákniny a ďalších dôležitých živín. Vrátane vysokej koncentrácie fytoestrogénov. Ich pravidelnou konzumáciou sa nielen zvyšuje aktivita estrogénu v tele, ale aj zlepšuje hladina cholesterolu v krvi (čo potvrdzuje aj táto štúdia).
➡️ Pšeničné otruby
Aj pšeničné otruby a zrná sú výborným a koncentrovaným zdrojom fytoestrogénov, a to najmä lignanov (zdroj). A vďaka vysokému obsahu vlákniny dokážu dôkladne „upratať“ aj v našom tráviacom trakte.
🌿 Broskyne, drobné a sušené ovocie
➡️ Broskyne
Broskyne sú obľúbené sladké plody, ktoré okrem množstva vitamínov a minerálov na dôvažok obsahujú aj množstvo fytoestrogénov (lignany). Niektoré štúdie (napríklad táto) naznačujú, že lignany reálne vplývajú na produkciu estrogénov a ich hladinu v krvi.
➡️ Drobné bobuľovité ovocie
Drobné ovocie, po ktorom ak radi siahame pri pečení rôznych dobrôt, je oddávna známe tým, že má množstvo pôsobivých účinkov na naše zdravie. Okrem toho, že sú nabité vitamínmi, minerálmi, vlákninou a ďalšími prospešnými rastlinnými zlúčeninami, obsahujú aj fytoestrogény. Medzi ich bohatšie zdroje patria jahody, maliny a brusnice.
➡️ Sušené ovocie
Aj sušené ovocie je bohaté na živiny, ktoré tam zostávajú aj vďaka šetrnej konzervácii. Takto si ho dokážete vychutnať ako naozaj zdravé ľahké občerstvenie. Fytoestrogény potom hľadajte najmä v sušených slivkách, marhuliach či datliach.
🌿 Cesnak a kapustovitá zelenina
➡️ Cesnak
Kto by nepoznal cesnak. V kuchyni je jednoducho nenahraditeľný už len kvôli ostrej štipľavej chuti a aróme. No takisto je dobré vedieť, že má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Jedným z nich je aj priaznivý vplyv na hladinu estrogénu v krvi. Napríklad táto štúdia preukázala, že cesnak bránil úbytku kostnej hmoty v dôsledku nedostatku estrogénu u žien po menopauze.
➡️ Kapustovitá zelenina
Kapustovitá zelenina je tiež veľmi zaujímavým zdrojom dôležitých bioaktívnych látok (napríklad aj indol 3 karbinol, ktorý sa využíva pri HPV infekcii napríklad). Okrem klasickej kapusty sem patrí aj brokolica, karfiol, ružičkový kel, kaleráb, rukola, chren, reďkovky, čínska kapusta, či žerucha… Všetky spomenuté rastliny obsahujú aj fytoestrogény (hlavne lignany a kumestrol), ktoré reálne vplývajú na hladinu estrogénu v tele (zdroj).
Potraviny, ktoré znižujú hladinu estrogénu
Potraviny na zvýšenie estrogénu sme si už priblížili. Teraz by sme si mali spomenúť aj pár z tých, ktoré jeho hladinu relatívne znižujú, a ktorým sa treba preventívne vyhýbať. Najčastejšie sú to potraviny a jedlá, ktoré narúšajú normálnu produkciu estrogénu priamo v ľudskom tele.
Ak chcete udržiavať zdravú hladinu estrogénu v organizme, vyhýbajte sa najmä týmto potravinám a látkam:
⛔️ Čučoriedky a černice
Malé drobné ovocie je pre estrogén naozaj fajn – červené. To tmavšie však ani nie. Hlavne lesné plody ako sú čučoriedky a černice obsahujú špecifickú látku s názvom Kalcium D glukarát (d-glukarát vápenatý), ktorá sa viaže na estrogén a potláča jeho koncentráciu v tele.
⛔️ Šampiňóny a granátové jablká
Potraviny, ktoré dokážu v tele blokovať špecifický enzým aromatáza tiež nie sú pre udržiavanie optimálnej hladiny estrogénu práve najideálnejšie. Tento enzým je totiž v našom tele zodpovedný za premenu testosterónu na estrogén. A práve medzi takéto potraviny patrí aj granátové jablko a šampiňóny.
⛔️ Hrozienka
Hrozienka vrátane jadierok obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré pôsobia proti zápalom, no medzi obsahovými látkami sa nachádza aj Resveratrol, ktorý v určitej miere tlmí hladinu estrogénu. To je teda skôr dobrá správa pre mužov na podporu testosterónu, no ženy s problémami v rámci hormonálnej hladiny by sa hroznom objedať skôr nemali.
⛔️ Odtučnené ľanové semeno
Ak užívate ľanové semeno zbavené tukov, tak miesto toho, aby ste podporili estrogén, ho skôr znižujete. Je to možno na prvý pohľad paradox, ale práve zdravé tuky v spolupráci s fytoestrogénmi totiž podporujú tvorbu estrogénov. Bez nich naopak pôsobia proti jeho produkcii.
⛔️ Rozmarín
Existuje množstvo byliniek, ktoré sú pre stav estrogénu v tele naozaj prospešné. No celkom logicky sa nájdu aj také, ktoré ho znižujú. za všetky spomeniem rozmarín. Olej z tejto rastlinky má mnoho pozitívnych účinkov (na imunitu, krvný obeh…), no s estrogénmi sa naozaj veľmi „nemusí“.
Prirodzená podpora hladiny estrogénu v tele – aj zo skúseností partnerky
Nedostatok estrogénu sa v tele začína prejavovať pozvoľne. A práve v tomto na prvý pohľad nenápadnom štádiu je to potrebné správne podchytiť. Niekedy stačí doslova len pár vhodných režimových opatrení a nasadenie kvalitných doplnkov a tento nepriaznivý proces môžete zastaviť, či aspoň spomaliť na únosnú mieru.
Pripravte sa však aj na to, že udržiavanie normálnej (rozumej optimálnej) hladiny estrogénu nie je záležitosť niekoľkých dní či týždňov. Je to dlhodobá záležitosť a v podstate životný štýl do konca života… K dispozícii máte inak množstvo spôsobov ako si pomôcť aj bez špeciálnej asistencie. Ideálne bude, ak jednotlivé opatrenia vhodne skombinujete. Čo všetko teda môžete pre svoj estrogén urobiť? Aj na základe partnerkiných skúseností pomôžu najviac tieto:
➡️ Zameranie sa na základnú príčinu nedostatku estrogénu
Ak viete z akého dôvodu došlo u vás k neželanému poklesu estrogénu, tak v prvom rade treba riešiť práve to. Zníženie estrogénu v dôsledku nejakého ochorenia (najčastejšie endokrinného systému) sa dá predsa úspešne liečiť. Ak sa problém týka príjmu potravy (nábeh na anorexiu a podobne), či nedostatok estrogénu je dôsledok nadmerného až extrémneho cvičenia – tak treba tieto príčiny vhodne eliminovať tiež.
➡️ Strava – vhodne zvolené potraviny na zvýšenie estrogénu + bylinky
O potravinách, ktoré zvyšujú hladinu estrogénov, sa bavíme práve v tomto článku, takže to nebudem na tomto mieste veľmi rozoberať. Akurát spomeniem, že partnerka je viac na ovocie a zeleninu, oriešky a semienka ako na sójové produkty, takže pokiaľ je vaša strava vyvážená (žiadne jednoduché cukry, žiadne priemyselne vyrábané sladkosti), pokojne môžete ostať pri tom čo vám najviac chutí. K tomu pripomeniem aj vhodné bylinky, ktoré si môžete pripraviť na užívanie aj sami ako odvar či čaj, tinktúru či dokonca nálev do kúpeľa. Samozrejme môžete využiť aj jednoduchší spôsob – kvalitné prírodné tabletky na zvýšenie estrogénu.
➡️ Cvičenie – hormonálna jóga
Na podporu hormonálnej sústavy sa celkom úspešne využíva aj tento menej tradičný spôsob. Ide o kombináciu klasickej jógy a takzvanej kundaliny jógy. Tieto špeciálne cviky majú povzbudiť činnosť vaječníkov, štítnej žľazy, hypofýzy či nadobličiek.
➡️ Voľne dostupné výživové doplnky či krémy
Na bylinkách a ďalších dôležitých látkach ako sú aminokyseliny, vitamíny a minerály sú postavené aj účinky voľnopredajných tabliet (výživových doplnkov). Konkrétny príklad? K prirodzenej podpore optimálnej hladiny estrogénu prispievajú aj prémiové ženské tabletky (Feminus), ktoré okrem toho pomôžu so znížením únavy, zvýšením celkovej energie a vitality, či podporia imunitu.
Krémy zase využívajú silu prírodných fytoestrogénov pri vonkajšom použití. Môžu mať viac účinkov a používajú sa na intímnu hygienu, zvlhčovanie vagíny a podporu zdravej pošvovej sliznice. Často to môže byť aj vo forme gélu či špeciálnych estrogénových čapíkov.
Ako fungujú tabletky na zvýšenie estrogénu a prečo ich s partnerkou odporúčame
Kvalitné prípravky majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete účinné látky výťažky z rastlín ako Angelika čínska, Wild Yam, Black Cohosh, Vitex jahňací, Maca, ďatelina, sója, šalvia, a mnohé ďalšie, ktoré sú už oddávna známe ako podpora tvorby estrogénu a prvá pomoc pri najrôznejších „ženských“ problémoch vrátane libida, ale aj dôležité minerály (najčastejšie zinok a selén) a vitamíny (napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E) a ďalšie prírodné látky napríklad čoraz populárnejšie včelie produkty (materská kašička, peľ).
Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Zdržte sa požívania alkoholických nápojov a dodržiavajte vhodnú životosprávu (strava, pohyb…). Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať vždy dlhšie. Skúsenosti (partnerkine, ale aj ostatných žien) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere želané ovocie. Pri výbere tej svojej značky doplnkov sa jednoznačne orientujte na kvalitu a až potom na cenu, tie s podozrivo nízkou cenou sú takmer vždy aj tie menej účinné.
➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prirodzenú podporu estrogénu
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
Na menopauzu a zvýšenie libida – všetko oblasti kde sa estrogén angažuje – zas existujú ďalšie špecializované prípravky prírodného charakteru. Partnerka, ale aj ďalšie ženy odporúčajú najmä Menox 45, Menoxin a Aphrodisia V pre ženy.
➡️ TOP Tabletky na menopauzu
- obľúbený výživový doplnok na problémy v období menopauzy
- pomáha skôr obnoviť stratenú ženskosť, vitalitu a pohodu už pri prvých príznakoch
- optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Maca, Ploštičník, Ďatelina, Hloh + zinok
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: 15 denná kúra zadarmo TIP č.2: garancia vrátenia peňazí TIP č.3: rýchle dodanie do 48 hodín
- komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
- na zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
- obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
- je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
➡️ TOP Tabletky na libido a intenzívnejšie vzrušenie
- tabletky na intenzívnejšiu sexuálnu túžbu a väčšiu rozkoš (pozri samostatnú recenziu) + krém (pozri samostatnú recenziu): Aphrodisia V tabletky pre ženy + G krém
- tabletky sú certifikovaným výživovým doplnkom, krém je prírodný dermálny prípravok
- majú komplexné zloženie pozostávajúce z viacerých účinných prírodných látok
- výsledkom užívania tabletiek spolu s krémom je ešte výraznejší efekt
TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)
Potraviny na zvýšenie estrogénu a mojich pár slov na záver
Ak to myslíte s udržaním optimálnej hladiny estrogénu vážne, určite si dáte dobrý pozor aj na to čo všetko prijímate stravou. Výber vhodných potravín (napríklad s bohatým obsahom fytoestrogénov) je tak jeden z najjednoduchších spôsobov ako „bezbolestne“ dosiahnuť. K tomu pár režimových opatrení, zdravý životný štýl a pohyb a vaše intímne zdravie sa vám poďakuje.
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Katherine J. Hamilton, Sylvia C. Hewitt, Yukitomo Arao, Kenneth S. Korach: Estrogen Hormone Biology – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28527569/
- Heather B. Patisaul and Wendy Jefferson: The pros and cons of phytoestrogens – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/
- Abdullah Foraih Al-Anazi, Viquar Fatima Qureshi, Khalida Javaid, and Shoeb Qureshi: Preventive effects of phytoestrogens against postmenopausal osteoporosis as compared to the available therapeutic choices: An overview – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3276006/
- P. A. Murphy, T. Song, G. Buseman, K. Barua, G. R. Beecher, D. Trainer, J. Holden: Isoflavones in retail and institutional soy foods – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10552547/
- Gunter G. C. Kuhnle et al.: Phytoestrogen content of cereals and cereal-based foods consumed in the UK – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19373603/
- M. S. Kurzer, X. Xu: Dietary phytoestrogens – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9240932/
- Hassan Mozaffari-Khosravi et al.: The effect of garlic tablet on pro-inflammatory cytokines in postmenopausal osteoporotic women: a randomized controlled clinical trial – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23039014/
- C. D. Humfrey: Phytoestrogens and human health effects: weighing up the current evidence – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9888630/
- Lucia Bacciottini et al.: Phytoestrogens: food or drug? – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781234/
Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych prírodných látok tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz aj o tejto problematike. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!
Článok je zaradený do kategórie: Potraviny, Zvýšenie estrogénu
Mohlo by vás zaujímať
- Afrodiziaká v jedle a potravinách – vedecké štúdie potvrdili niektoré účinky
- Potraviny na tvorbu ejakulátu, alebo ako na to ísť prirodzenou cestou
- Potraviny na zvýšenie testosterónu + ktorým sa určite vyhnúť
- Potraviny na zvýšenie libida - afrodiziaká, ktoré musíte vyskúšať
- Potraviny na erekciu - vyskúšajte, neobanujete