Klitorizmus – tak za týmto označením sa skrýva pomerne ojedinelá sexuálna dysfunkcia žien, ktorá sa prejavuje niekoľkohodinovou nepretržitou erekciou klitorisu (jeho zväčšenie a zdurenie). Je to niečo podobné ako mužský priapizmus, ale zase nie celkom, i keď aj pre tento prípad platí, že tento stav je pre ženu veľmi nepríjemný a hlavne bolestivý. Aj z toho dôvodu je nutné, aby sa v prípade problémov kontaktoval lekár, inak hrozí trvalé ohrozenie kvality sexuálneho života a potlačenie normálnej funkcie pohlavnej sústavy.
V článku sa preto teda budeme venovať klitorizmu naozaj podrobne a povieme si aj to, čo to vlastne je z odborného medicínskeho hľadiska, jeho symptómy a príčiny a ako sa táto porucha dá liečiť (prípadne či sa jej dá nejako predchádzať).
Čo je to klitorizmus a ako vzniká
Klitorizmus, alias klitorálny priapizmus, je zriedkavý stav – sexuálna dysfunkcia, kedy sa v dôsledku zvýšeného lokálneho prekrvenia klitorálneho tkaniva predlžuje trvanie erekcie. Jedným z príznakov je aj zvýšená bolestivosť. Príčina tohto stavu nie je celkom objasnená, no klitorizmus sa môže spájať s vedľajšími účinkami niektorých špecifických liekov (alfa blokátory, niektoré antidepresíva, psychotropné látky), alebo chorôb, ktoré menia prietok krvi v genitálnej oblasti (napríklad niektoré z ochorení ciev).
Táto predĺžená erekcia klitorisu nie je spojená so sexuálnou stimuláciou a môže trvať napríklad len niekoľko minút, ale aj dní. Prečo niekedy tak dlho trvá žene, kým sa s tým obráti na lekára? Nuž, vyplýva to aj z povahy príznakov, keďže zväčšený klitoris znamená vzrušenie a vlastne pripravenosť ženy na pohlavný styk.
Erekcia klitorisu a penisu nie je to isté…
Klitoris je v sexuálnej oblasti vlastne ekvivalentom mužského pohlavného údu u muža, pretože sa takisto jedná o miesto, kde je sústredené naozaj veľké množstvo nervových vlákien a zakončení. Jeho primárnym účelom je poskytnúť dostatok stimulácie a sexuálneho vzrušenia k pohlavnému styku. Podobne ako penis, aj klitoris je tvorený takzvaným špongiovitým tkanivom (corpus cavernosus clitoridis), ktoré sa na základe sexuálneho vzrušenia viac prekrvuje a zväčšuje. Ale rozdielov je tu aj tak celkom dosť:
- pri stoporení klitorisu zostáva jeho tkanivo mäkké, kým stoporený penis je okrem zväčšenia aj stvrdnutý
- klitoris takisto obsahuje oveľa viac nervových zakončení ako penis, to teda mimo iné znamená, že je tiež oveľa citlivejší na dotyk (čo sa ešte výraznejšie negatívne prejavuje práve pri klitorizme)
- stoporenie prebieha trochu inak ako pri penise, rozdiel je vo fungovaní venookluzívneho mechanizmu, čiže v prípade poruchy môže u ženy dôjsť až k neprirodzenému zväčšeniu klitorisu, ktoré sa odborne nazýva klitoromegália
V prípade, že všetko funguje tak ako má: Tabletky + krém na podporu ženskej túžby
- tabletky na intenzívnejšiu sexuálnu túžbu a väčšiu rozkoš + krém: Aphrodisia V tabletky pre ženy + G krém
- tabletky sú certifikovaným výživovým doplnkom, krém je prírodný dermálny prípravok
- majú komplexné zloženie pozostávajúce z viacerých účinných prírodných látok
- výsledkom užívania tabletiek spolu s krémom je ešte výraznejší efekt
TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)
Príznaky a prejavy klitorizmu
Hlavný príznak klitorizmu je teda po úvodných riadkoch viacmenej jasný – dlhšie trvajúca bolestivá erekcia klitorisu. Čo ešte?
- k jeho zväčšeniu nedošlo vplyvom cielenej stimulácie a vzrušenia (narozdiel od prirodzenej erekcie klitorisu)
- klitoris je bolestivý na dotyk, dokonca aj bez neho, a jeho zdurenie je sprevádzané zvýšeným začervenaním celej oblasti
- takisto sa zvyšuje citlivosť klitorisu, ale táto citlivosť býva vnímaná inak ako je to pri bežnej sexuálnej stimulácii
- jedným z príznakov môže byť aj abnormálne zväčšený klitoris na základe intenzívnejšieho prekrvenia (je väčší ako pri „normálnom“ vzrušení)
Intenzita spomenutých príznakov sa zväčša líši podľa toho, či je klitorizmus spôsobený náhlym intenzívnejším prekrvením, alebo či sa náhodou nejedná aj o problém s odtokom krvi. V takom prípade je situácia vážnejšia, klitoris je totiž viac zdurený a zväčšený, oveľa viac citlivý a obvykle aj viac bolestivý a je nutná intervencia odborného lekára.
Klitorizmus a jeho možné príčiny (faktory podmieňujúce jeho vznik)
Klitorizmus nie je dodnes celkom vysvetlená záležitosť, no existujú rizikové faktory, ktoré vznik tejto poruchy podporujú viac. Takto môže celkom dobre súvisieť aj s hormonálnou hladinou ženy a tiež s užívaním niektorých špecifických liekov. Toto sú najčastejšie faktory podmieňujúce jeho vznik:
➡️ Poruchy ciev a žíl v oblasti
Ako som už niekoľkokrát spomínal, za klitorizmom stojí najčastejšie problém s cievami, respektíve normálnym zásobením ciev krvou. Problém predstavuje aj narušenie odtoku krvi z klitorisu v dôsledku poškodenia či zanesenia lokálneho systému žíl.
➡️ Hematologické ochorenia
Na vzniku klitorizmu sa môžu podieľať aj niektoré ochorenia týkajúce sa krvotvorby a kardiovaskulárnej sústavy ako takej. Problém spôsobuje napríklad aj kosáčiková anémia, leukémia (zhubné ochorenie krvi), poruchy zrážanlivosti (nedostatočná aj nadmerná).
➡️ Vedľajšie účinky liekov na sexuálne vzrušenie ženy
Existujú lieky, ktoré sú primárne určené na podporu sexuálneho vzrušenia ženy. U nás nie sú síce povolené, ale vďaka prosperujúcemu čiernemu biznisu s tabletkami na internete sa dajú zohnať aj u nás. Napríklad sú to tabletky s názvom Lovegra (podrobnejšie info v našom článku).
Tieto liečivá majú za úlohu zvýšiť prekrvenie pohlavných orgánov, dokonca sú založené na tých istých účinných látkach, ktoré sa nachádzajú v liekoch na erekciu na predpis pre mužov. Ich účinok na ženskú pohlavnú sústavu je ale otázny a určite to nestojí za prípadné zdravotné riziká (akým je aj klitorizmus, či priapizmus).
➡️ Užívanie liekov určených na problémy so srdcovocievnym systémom
Riziko vzniku klitorizmu stúpa aj s užívaním niektorých liekov na liečbu ochorení a porúch spojených s kardiovaskulárnym systémom. Najčastejšie ide o lieky na krvný tlak a potom tie, ktoré obsahujú warfarín či heparín (látky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi).
➡️ Užívanie liekov určených na rôzne neurologické problémy
Medzi rizikové faktory patrí aj užívanie niektorých liekov, ktoré sú určené na problémy v rámci neurologickej sústavy. Jedná sa najmä o rôzne antidepresíva či psychotiká.
➡️ Ďalšie vonkajšie faktory
Pravdepodobnosť, že sa klitorizmus objaví, zvyšujú aj ďalšie externé faktory. Najčastejšie sa spomína hormonálna nerovnováha (najmä nepomer medzi adrogénami a estrogénmi) a prípadne aj niektoré problémy gynekologického charakteru (infekcie a zápaly).
➡️ V prípade, že všetko funguje tak ako má: Tabletky + krém na podporu ženskej túžby
- tabletky na intenzívnejšiu sexuálnu túžbu a väčšiu rozkoš + krém: Aphrodisia V tabletky pre ženy + G krém
- tabletky sú certifikovaným výživovým doplnkom, krém je prírodný dermálny prípravok
- majú komplexné zloženie pozostávajúce z viacerých účinných prírodných látok
- výsledkom užívania tabletiek spolu s krémom je ešte výraznejší efekt
TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)
Čo robiť ako prvé pri podozrení na klitorizmus
Ak máte pocit, že práve u vás sa prejavuje klitorizmus – to znamená, že spozorujete zväčšenie klitorisu, ktoré nemá súvis so sexuálnym vzrušením, je to v oblasti veľmi citlivé, bolí to a hlavne neustáva, treba prekonať prípadný ostych a čím skôr kontaktovať lekára.
Bez vyšetrenia u lekára (gynekológa) to v tomto prípade nepôjde a nemáte veľmi nad čím váhať, pretože ak sa náhodou jedná klitorizmus je spôsobený poruchou odtoku krvi (čo vy nemáte ako zistiť), tak je nutné zasiahnuť do 24 hodín od spozorovania prvých príznakov, inak hrozia trvalé následky. Ako prebieha samotné vyšetrenie? Najprv samozrejme sa problém musí diagnostikovať…
Diagnostika klitorizmu
Postup pri vyšetrení je nasledovný. Najprv lekár počas základného vyšetrenia zisťuje prítomnosť rizikových faktorov ako je prípadné užívanie liekov, ktoré môžu klitorizmus vyvolať ako jeden z vedľajších účinkov (anamnéza). Nasleduje dôležité fyzické vyšetrenie, pri ktorom lekár preskúma reálny stav klitorisu a zadefinuje mieru jeho zdurenia.
Môže sa vykonať aj niektorý z laboratórnych testov, pričom to môže byť aj odber krvi priamo z postihnutej oblasti, či toxikologické vyšetrenie moču. V niektorých prípadoch sa môže podstúpiť aj ďalšie vyšetrenie kontrastnou látkou aby sa zistilo, či nejde o problém s odtokom krvi. Na základe potvrdenej diagnózy nasleduje primeraná liečba.
Klitorizmus – možné riešenia a jeho liečba
Ak sa podozrenie na klitorizmus potvrdí, tak riešením je jednoznačne iba odborná liečba, tu nemajú priestor žiadne pozvoľné opatrenia a počúvanie rád typu: „jedna baba povedala“. Liečba poruchy potom podlieha tomu, o aký typ klitorizmu sa jedná. Na úvod liečby, hneď po základnej diagnostike, by mal prísť okamžitý zásah…
➡️ Okamžitá pomoc – úľava od najhorších príznakov
A tým je úľava od najhorších príznakov. Čiže nasledovať by mala snaha o zmiernenie zdurenia a bolestivosti klitorisu. K tomu najlepšie poslúži lokálne ochladenie klitorisu a celej oblasti. Po akom-takom upokojení situácie prichádza na rad absolvovanie niektorých fyziologických vyšetrení (na určenie typu klitorizmu).
Ak sa jedná o dočasné zvýšené prekrvenie v oblasti, pokračuje sa zo zachladzovaním až kým príznaky nepominú, pokiaľ však pôjde o klitorizmus vyvolaný poškodením cievy, ktorá z neho odvádza krv, tak tento vážnejší stav sa potom rieši konzervatívnou liečbou.
➡️ Konzervatívna liečba
Konzervatívna liečba či terapia klitorizmu zahŕňa potlačenie symptómov, pričom v prípade zvýšenej bolesti sa podávajú lieky proti bolesti (aj lokálne cez injekciu). Zároveň sa pokračuje v prípade potreby so zachladzovaním inkriminovaného miesta.
Liečba okrem toho môže zahŕňať aj punkciu postihnutého miesta, čo v praxi vlastne znamená, že sa injekčne z neho odsaje zadržaná krv (v prípade, ak je klitorizmus spôsobený sťažením odtoku krvi z klitorisu).
➡️ Ďalšie zásahy (zákroky a režimové opatrenia)
Pokiaľ sa symptomatická liečba pri presne zistenej príčine klitorizmu neosvedčí, prichádzajú na rad ďalšie opatrenia. Tie spadajú pod metódy, ktoré sú zamerané na obnovu správnej funkcie venookluzívneho mechanizmu (napríklad embolizácia tepny, ktorá vyživuje klitoris a intímnu oblasť). Prípadne ak sa jedná o klitorizmus nervového typu, tak sa preruší nerv spôsobujúci tento stav.
Po zásahu sa terapia zameriava na zastabilizovanie hormonálnej hladiny (v prípade problémov v tejto oblasti) a režimové opatrenia, ktoré majú v budúcnosti vylúčiť, či úplne minimalizovať, opätovný vznik poruchy (napríklad užívanie návykových látok, neschválených liekov, ak sa dá, tak aj obmedzenie užívania rizikových liečiv atď.).
Najčastejšie otázky a odpovede
Klitorizmus je celkom zriedkavý jav, no ak sa objaví, dokáže poriadne vystrašiť. Aj z toho dôvodu mnoho žien v rámci rôznych diskusných fór na internete zaujíma, ako sa klitorizmu vyhnúť a čo robiť keď sa objaví (a ďalšie praktické otázky). Na tie najčastejšie otázky týkajúce sa klitorizmu nájdete odpoveď aj tu:
❓ Môže klitorizmus odoznieť aj sám?
Klitorizmus ako ho prezentuje medicína neodoznie sám od seba. Je pravda, že ako prvá pomoc pomáhajú ľadové obklady, ktorými sa zmierňuje bolestivosť, no bez odborného zásahu to aj tak nepôjde a stav sa nijako pozitívne nezmení.
❓ Dá sa klitorizmu predchádzať?
Dá sa mu teoreticky vyhýbať, ale nie predísť. Vyhnúť sa mu možno vtedy, ak žena nebude užívať niektoré rizikové lieky (treba čítať kontraindikácie v príbalovom letáku) a látky, dbať na normálnu hladinu hormónov… Ale i tak to nikdy nebude na 100%
❓ Je pravda, že riziko klitorizmu je častejšie u žien, ktoré užívajú omamné látky?
Je fakt, že klitorizmus sa vyskytoval častejšie u žien, ktoré užívali špecifické látky s účinkami na nervovú sústavu. Ide hlavne o omamné a psychotropné látky, drogy ako kokaín a podobne.
❓ Môže byť klitorizmus iba dôsledok sexuálnej stimulácie?
Klitorizmus je oficiálne definovaný ako zdurenie klitorisu bez sexuálneho vzrušenia. Či sa za možný spúšťač dá pokladať aj bežná sexuálna stimulácia je zatiaľ nepotvrdené tvrdenie.
❓ A čo trvalé následky pri klitorizme?
Klitorizmus môže spôsobiť nežiadúce trvalé následky, hlavne ak sa diagnostikuje a lieči včas. Ak to tak nie je, môže dôjsť k trvalému klitorizmu čo môže v konečnom dôsledku viesť až k nekrotizácii tkaniva a v extrémnom prípade až k znefunkčneniu klitorisu.
❓ A ak je všetko v poriadku?
Redakčný výber (vibrátory + dildá)
Klitorizmus a pár slov na záver
Klitoriálny priapizmus (alias klitorizmus) je naozaj zriedkavá sexuálna dysfunkcia, ktorá však predstavuje veľké zdravotné riziko. Jej diagnóza je sťažená tým, že mnoho žien má problém o tomto intímnom probléme hovoriť s lekárom a prejavuje zbytočné rozpaky. Ale takisto tomu neprospieva fakt, že príčina tejto poruchy nebýva vždy objasnená a liečba je často zameraná „iba“ na potláčanie jej nepríjemných symptómov (hlavne bolesť).
Pokiaľ sa klitorizmus nepotvrdí a jedná sa o dočasný problém, ktorý rýchlo odoznie, tak aj vy máte možnosť na podporu svojho sexuálneho zdravia, libida a vzrušivosti siahnuť aj po niektorých osvedčených prírodných stimulantoch. Najčastejšie sú to rastlinné afrodiziaká vo forme koncentrovaných extraktov v rámci tabletiek, kapsúl či krémov…
Majú prírodné prípravky na posilnenie sexuálnych funkcií ženy význam?
Ich zloženie je často pestré a obsahuje najmä výťažky z rastlín, ktoré sú známe svojimi afrodiziakálnymi účinkami či vplyvom na hormonálnu hladinu v tele ženy (rastliny obsahujúce fytoestrogény). Z najznámejších a najefektívnejších spomeniem napríklad Macu – žeruchu peruánsku, Damiánu, Krpčiarku šípolistú, ale aj ďatelinu červenú, lucernu, saw palmetto, vresnu alias bayberry, valeriánu…
Dostupnosť?
Tieto výživové doplnky či kozmetické prípravky sú dostupné bez lekárskeho predpisu a nepotrebujete tak kvôli nim navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie. Sú to certifikované produkty, schválené Úradom verejného zdravotníctva SR. Okrem toho, že posilňujú libido, podporujú lepší a silnejší orgazmus, podporujú sexuálnu výdrž. Pritom majú pozitívne účinky aj v iných oblastiach. Ocenia ich ženy v menopauze, ženy bojujúce s bolestivou či nepravidelnou menštruáciou, zlepšujú spánok a zmierňujú únavu a vyčerpanie organizmu (fyzické i psychické).
Minimálne riziko vedľajších účinkov
Keďže neobsahujú priamo hormóny, a teda nie sú súčasťou hormonálnej liečby, nehrozí pri nich riziko vedľajších negatívnych účinkov. Na druhú stranu treba rátať s tým, že účinky týchto tabliet sú viac individuálne. Efekt užívania závisí od viacerých faktorov ako je vek a zdravotný stav, životospráva, genetické predispozície a podobne. Určite to nie sú „zázračné lentilky“, ktoré z vás spravia sexuálnu bohyňu a vyriešia všetky problémy. Je jednoznačne potrebné, aby sa kombinovali aj s ďalšími vhodnými opatreniami.
TOP produkty
- výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
- komplexné zloženie – 3 účinné rastlinné afrodiziaká v 1 tabletke (maca, damiána, horny goat)
- povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
- zvyšuje vzrušivosť (a frigidita je minulosťou)
TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)
- krém vyvinutý špeciálne pre ženy, ktoré chcú lepšie prekrvenie intímnych partií
- a intenzívnejší pocit pri vzrušení
- a viac nabudené libido
- a ešte lepší orgazmus
- obsahuje prírodné extrakty a látky, ktoré zlepšujú pôžitok ženy pri pohlavnom styku
- vhodný na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov
TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
➡️ Voľne dostupné prípravky na podporu sexuálnych funkcií ženy
názov | určenie a výhody | predajca | cena |
---|---|---|---|
60 ml Aphrodisia G krém pre ženy | krém pre ženy, ktorý napomáha lepšiemu prekrveniu intímnych partií zvyšuje citlivosť pohlavných orgánov a zintenzívňuje pôžitok je voľne dostupný aj cez internet má komplexnejšie účinky na viac oblastí sexuálneho zdravia veľmi dobrý pomer ceny a výkonu žiadne vedľajšie účinky | doprava cez Slovenskú poštu zdarma | 16,90 € Chcem vedieť viac |
45 kapsúl ArginMax Forte pre ženy | výživový doplnok na podporu sexuálnych funkcií ženy viac chuti na sex a intenzívnejší pôžitok pri styku prírodné zloženie bez receptu | rýchle dodanie (od 1-3 dní) | 45,82 € Chcem vedieť viac |
60 tabliet Feminus | doplnok pre ženy s koncentrovaným prírodným zložením komplexné účinky na ženský organizmus podpora prirodzenej tvorby estrogénu podpora nielen v menopauze zvýšenie sexuálneho apetítu | vyrobené v Čechách | 23,00 € Chcem vedieť viac |
60 kapsúl Aphrodisia V pre ženy | tabletky pre intenzívnejší intímny pôžitok žien prírodné zloženie bez vedľajších účinkov dobrá cena za kvalitné zloženie prípravok je odporúčaný sexuológom | doprava cez Slovenskú poštu zdarma | 24,90 € Chcem vedieť viac |
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Carlos A Medina: Clitoral priapism: a rare condition presenting as a cause of vulvar pain – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12423816/
- Laleh Gharahbaghian, MD: Clitoral Priapism with No Known Risk Factors – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2672283/
- Carlos A. Medina: Clitoral priapism: a rare condition presenting as a cause of vulvar pain – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0029784401012017
- Irwin Goldstein, MD: Medical and Surgical Management of Clitoral Priapism – https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(15)30647-0/fulltext
- Cesare Battaglia, Stefano Venturoli: Persistent genital arousal disorder and trazodone. Morphometric and vascular modifications of the clitoris. A case report – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19674253/
- Laleh Gharahbaghian: Clitoral priapism with no known risk factors – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19561754/
- Schneiter MK, Stany MP: Clitoral priapism due to distant clitoral metastasis of high-grade serous ovarian carcinoma: A case report and review of the literature. – https://europepmc.org/article/pmc/pmc6003434
- Faysal A. Yafi MD et al.: Penile Priapism, Clitoral Priapism, and Persistent Genital Arousal Disorder: A Contemporary Review – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2050052115301086
- Sexual Dysfunction in Females – https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9123-sexual-dysfunction-in-females
- Vincenzo Puppo, MD: Persistent Genital Arousal in Women With Pelvic and Genital Pain – https://www.jogc.com/article/S1701-2163(15)30476-X/pdf
Článok je zaradený do kategórie: Klitoris