Testosterón je najznámejší mužský pohlavný hormón a z pohľadu sexuálneho zdravia muža v podstate aj najdôležitejší. Jeho hladina v tele ovplyvňuje sexuálny apetít (libido), kvalitu erekcie, výdrž aj plodnosť. Jeho nedostatok, respektíve už znížená koncentrácia, sa viditeľne negatívne prejavuje vo všetkých oblastiach pohlavného života. Ženy väčšinou nedostatok testosterónu nepociťujú, pri nich skôr robí problém jeho zvýšené množstvo. Muž však nedostatok testosterónu môže pocítiť už v puberte a následkom môže byť zlý vývin sekundárnych pohlavných znakov a v konečnom dôsledku negatívne ovplyvní dôležité obdobie dospievania muža.
Ako sa nedostatok testosterónu v tele prejavuje a čo ho vlastne spôsobuje? Ako sa tento stav dá zistiť a aké vyšetrenia treba podstúpiť? Dá sa s tým niečo robiť a aké formy pomoci či liečby sú v takomto prípade dostupné? Odpovede na všetky tieto otázky a oveľa viac si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch tohto tematického článku.
Testosterón – definícia pojmu, jeho význam a účinky
Čo je testosterón?
Testosterón je steroidný pohlavný hormón, ktorý sa tvorí ako v mužskom (najviac v semenníkoch), tak i ženskom tele (vo vaječníkoch). Zohráva významnú úlohu v puberte a dospievaní každého muža. Testosterón ovplyvňuje vývoj charakteristických mužských čŕt ako v rámci mužskej pohlavnej sústavy (normálny rast pohlavných orgánov primárne, sekundárne aj rast pubického ochlpenia, vlasov, zmena hlasu), tak i pri zvyšovaní objemu svalstva, kostnej hmoty, fyzickej sily či dokonca množstva vlasov. Je tiež nevyhnutný pre správnu tvorbu spermií. Rovnako tak má tento hormón vplyv aj na mentálnu vyrovnanosť a psychickú odolnosť jedinca.
Jeho hladina v tele sa neustále mení v závislosti od potrieb organizmu. Takisto sa mení v priebehu celého života* a u mužov nad 30 rokov priebežne klesá. Príliš nízka koncentrácia testosterónu spôsobuje viaceré nežiadúce účinky a preto je potrebné sa o stav jeho hladiny a produkciu neustále zaujímať a podporovať jeho normálne množstvo.
Produkcia testosterónu normálne klesá s vekom. Podľa Americkej urologickej asociácie majú približne 2 z 10 mužov starších ako 60 rokov nízku hladinu testosterónu. To sa mierne zvyšuje na 3 z 10 mužov vo veku 70 a 80 rokov.
Koľko je vlastne „normálny“ testosterón u muža? Zväčša sa za nízku hladinu testosterónu v tele muža považuje hodnota menej ako 300 nanogramov na deciliter (ng/dl). Normálna je do 1000 ng/dl. Jedná sa o voľný testosterón. Oficiálne to platí pre mužov vo veku od 19 do 39 rokov, ktorí nie sú obézni.
- mužský multivitamín – prípravok, ktorý podporuje aj prirodzenú tvorbu testosterónu
- koncentrované prírodné zloženie bez prísad a iných umelých látok
- prípravok je možné užívať dlhodobo
- na podporu libida, aj na nárast svalovej hmoty
- pomoc pri preklenutí mužskej andropauzy
- užívaním neriskujete žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: známy a obľúbený produkt TIP č.2: rýchle dodanie
Nedostatok testosterónu – ako sa prejavuje (príznaky)
Nedostatok testosterónu v tele (v krvi) sa prejavuje viacerými príznakmi (symptómami). Najčastejšie sa jedná o:
- menej sexuálnej motivácie a znížené libido
- určitý stupeň erektilnej dysfunkcie
- zhoršenú plodnosť
- zvýšenú únavu a absenciu energie potrebnú aj k bežným úkonom
- zhoršenie mentálneho zdravia (častejšia mrzutosť a popudlivosť, depresie)
- zhoršenie kognitívnych funkcií, hlavne pamäte
- menej svalovej hmoty
- vypadávanie vlasov
- rast prsného tkaniva
Pozor však, nie vždy sú práve tieto príznaky prejavom iba zníženej hladiny testosterónu. Môže sa jednať o vrodené stavy, poškodenie či úraz v oblasti semenníkov, cukrovku, nadváhu a obezitu, či tiež nadmerné užívanie omamných látok.
Príznaky nedostatku testosterónu podľa veku
- Prenatálne štádium
Nízka hladina testosterónu ešte v tele matky dokáže ovplyvniť vývoj genitálií plodu. Vývoj penisu a miešku sa tak môže spomaliť, v extrémnom prípade sa môžu dokonca objaviť aj ženské pohlavné orgány (hermafroditizmus).
- Puberta
Ak nedostatok testosterónu objaví niekedy tesne pred pubertou či počas nej, je tu riziko, že jedinec nemusí pohlavne dozrieť vôbec. Prejavuje sa to slabším naberaním svalovej hmoty, chýba ochlpenie na tele, dokonca môže dôjsť k rastu mužskej prsnej žľazy. Penis a miešok sa ďalej nevyvíjajú, hlas sa neprehlbuje („nemutuje“).
- Dospelosť
Základným prejavom nedostatku testosterónu v dospelosti je znížená sexuálna aktivita, najmä vďaka oslabenému libidu, potencii a erektilnej dysfunkcii. K ďalším príznakom patrí úbytok svalovej hmoty aj vypadávanie vlasov, či osteoporóza.
Poďme si to teraz „rozmeniť na drobné“ a venujme chvíľu jednotlivým symptómom nedostatku testosterónu:
➡️ Nízka sexuálna motivácia
Testosterón u mužov primárne vplýva na ich sexuálnu túžbu (libido). Jeho nedostatok sa prejaví okamžitým znížením sexuálneho apetítu a tento stav môže nakoniec dospieť až k úplnému nezáujmu o fyzický kontakt (vrátane masturbácie). Je však úplne normálne ak postupom veku vďaka zníženej produkcii testosterónu klesá aj sexuálna motivácia – ale stále sa s tým dá niečo robiť:
👍 Čítaj Ako zvýšiť libido u mužov.
👍 Zisti aké sú najlepšie Potraviny na zvýšenie libida.
➡️ Ťažkosti s erekciou
Hoci samotný testosterón nevyvoláva erekciu a nemá teda úplne priamy vplyv*, na jej kvalitu vplýva stimuláciou určitých receptorov v mozgu, ktoré majú na starosti spustenie produkcie oxidu dusnatého, ktorý je nevyhnutný pre zabezpečenie optimálneho prekrvenia penisu. Ak je hladina testosterónu príliš nízka, vplýva to aj na dosiahnutie erekcie pred samotným sexom či tiež spontánnej rannej erekcii (počas spánku).
*Niektoré štúdie, ktoré skúmali prínos testosterónu u mužov s problémami s erekciou, prezentujú jeho málo preukázateľný vplyv na stoporenie penisu.
➡️ Zhoršená plodnosť
Problémy s plodnosťou muža môže vyvolať aj nedostatok spermií v ejakuláte (tiež jeho celkový objem), čo je v podstate tiež prejav nižšej hladiny testosterónu. Tento pohlavný hormón totiž významne vstupuje do procesu spermatogenézy a preto jeho nižšia koncentrácia v tele môže takto spôsobiť pokles plodnosti.
➡️ Únava
Ak cítite, že vás stále častejšie morí zvýšená únava, pokojne to môže byť spôsobené aj nedostatkom testosterónu. Takáto únava sa potom prejavuje aj napriek dostatku spánku a môže byť až tak extrémna, že sa vám nechce ani pohnúť.
➡️ Zmeny nálady
Nízka hladina testosterónu sa môže pokojne prejavovať aj častými zmenami nálady. Znižuje sa tiež mentálna odolnosť voči stresu a zvyšuje psychická záťaž. Veľmi často sú muži s nedostatkom testosterónu podráždení, horšie sa dokážu sústrediť a častejšie trpia depresívnymi stavmi (štúdia).
➡️ Zhoršenie pamäti
Vekom klesá aj výkonnosť organizmu čo sa týka kognitívnych funkcií. Má to tiež súvis s nižšou hladinou testosterónu, pričom niektoré vedecké štúdie popisujú nepriaznivý vplyv nedostatku testosterónu na pamäť.
➡️ Strata svalovej hmoty
Testosterón významne ovplyvňuje stav svalovej hmoty a pohybovej sústavy celkom. Muži s nízkou hladinou testosterónu tak môžu zaznamenať aj úbytok svalovej hmoty, že naopak pribúda telesný tuk v najproblémovejšej mužskej partii, a síce v oblasti pásu. Hoci testosterón ovplyvňuje stav svalstva, nemusí to hneď nevyhnutne znamenať aj úbytok sily či jeho normálnej funkcie.
➡️ Slabší fyzický výkon
Ako som spomenul v predchádzajúcich riadkoch, testosterón nemusí nevyhnutne oslabiť silu a výkon, no je to veľmi pravdepodobné. Najprv pocítite miernu slabosť, neskôr celkom rýchle vyčerpanie a únavu aj po obyčajnom fyzickom výkone. Takisto sa zhoršuje schopnosť regenerácie a oddychu.
➡️ Úbytok kostnej hmoty
Hoci sa úbytok kostnej hmoty spája skôr so ženami, je pravdou, že sa to môže týkať aj mužov. Testosterón totiž pomáha vytvárať a posilňovať naše kosti. Najmä starší muži tak majú väčšiu tendenciu k častejším zlomeninám.
➡️ Menšia veľkosť semenníkov
Toto tiež nemusí byť jednoznačným dôkazom zníženej hladiny testosterónu, no je veľmi pravdepodobné, že tento nedostatok počas vývoja pohlavných orgánov môže spôsobiť, že semenníky a aj penis budú v dospelosti menšie ako je priemer.
➡️ Vypadávanie vlasov
Rast vlasov je ďalším procesom, na ktorom sa podieľa aj testosterón. Jeho úbytok sa môže prejaviť stratou vlasov na hlave, či brady, i keď „plešatosť“ je tiež do veľkej miery ovplyvnená dedičnosťou.
➡️ Rast tkaniva pŕs
Problémy v hormonálnej oblasti môžu spôsobiť u mužov aj takzvanú gynekomastiu – čo je problém, pri ktorom sa neúmerne zväčšuje mužská prsná žľaza. Zväčša sa jedná o dôsledok nerovnováhy medzi testosterónom a estrogénom v prospech posledne menovaného hormónu. No existuje aj typicky testosterónová forma gynekomastie, ktorá je typická v prostredí silových športovcov – kulturistov v dôsledku užívania syntetických steroidov.
Aj pri ženách hrá testosterón dôležitú úlohu. Jeho koncentrácia je však v prípade nežnejšieho pohlavia výrazne nižšia a preto zväčša nižšia hladina testosterónu nespôsobuje žiadne komplikácie. No naopak jeho zvýšená hladina môže spôsobovať nepríjemné prejavy ako:
- nepravidelnú menštruáciu
- úplnú absenciu menštruácie
- zvýraznenie typických mužských čŕt (ochlpenie, ostrejšie rysy tváre…)
- väčšia hĺbka hlasu
Príčinou zvýšenej hladiny testosterónu v tele ženy môže byť vážnejšie ochorenie ako je syndróm polycystických ovárií, vrodená adrenokortikálna hyperplázia, rakovina vaječníkov alebo nádor nadobličiek.
Otestujte sa na nedostatok testosterónu
Odpovedzte pravdivo na desať jednoduchých otázok:
❓ Máte menej chuti na sex?
❓ Máte pocit, že je vaša erekcia oslabená?
Ak ste na tieto dve otázky odpovedali NIE, nemusíte ďalej pokračovať. Naopak, ak odpoveď znela 2x ÁNO, pokračujte…
❓ Pozorujete na sebe menej vytrvalosti a sily?
❓ Klesla vaša telesná výška?
❓ Tešíte sa zo života stále tak ako predtým?
❓ Trpíte častejšie nedostatkom energie?
❓ Bývate častejšie smutný, podráždený až mrzutý?
❓ Ukladáte sa k spánku skôr? Napríklad už tesne po večeri?
❓ Postrehli ste u seba zníženie vašich športových výkonov?
Ak ste na zvyšné otázky odpovedali aspoň 3x ÁNO, je čas aby ste sa konečne rozhýbali, je totiž veľmi pravdepodobné, že máte NEDOSTATOK TESTOSTERÓNU.
Príčiny nedostatku testosterónu
Nedostatok testosterónu, respektíve jeho zníženú hladinu môže mať „na svedomí“ viacero príčin. Úplne najnormálnejšou je vyšší vek, potom životný štýl a životospráva, poruchy či ochorenie, ktorých následkom je nedostatočné uvoľňovanie gonádotropných hormónov, ktoré riadia produkciu testosterónu v tele…
Toto sú najčastejšie príčiny v skratke a k tým, s ktorými sa dá niečo robiť (väčšinou) sa ešte vrátime:
- vyšší vek
- nesprávna životospráva
- oneskorená puberta
- poškodenie semenníkov (spôsobené traumou, alkoholizmom alebo mumpsu)
- odstránenie semenníkov kvôli rakovine
- chemoterapia alebo ožarovanie
- hypotalamické ochorenie
- problém s hypofýzou (napríklad nerakovinový nádor hypofýzy)
- genetické choroby (napríklad Klinefelterov syndróm, Kallmannov syndróm, myotonická dystrofia)
- autoimunitné ochorenie kedy vlastne telo vytvára protilátky, ktoré napádajú jeho vlastné bunky
Podľa toho, ktorý orgán je za nedostatok testosterónu v tele zodpovedný, sa rozdeľujú konkrétne prípady nasledovne:
- hypogonádizmus – problémom je oslabená funkcia hlavného producenta testosterónu – semenníkov
- sekundárny hypogonádizmus – problém sa týka funkcie hypofýzy
- terciárny hypogonádizmus – problém sa týka funkcie hypotalamu
Príčiny a faktory spôsobujúce nedostatok testosterónu podrobnejšie:
⛔️ Vyšší vek
Prvou a najprirodzenejšou príčinou poklesu testosterónu je vek. Vrchol produkcie tohto pohlavného hormónu prebieha v puberte a približne od 25. roku života začína postupne klesať. Výraznejšie sa to prejavuje u mužov od štyridsiatky, v priemere sa jedná o prirodzený pokles o 1 až 2 percentá ročne.
⛔️ Hormonálne poruchy všeobecne
Na výrazne nižšej hladine testosterónu sa však môžu podieľať aj rôzne poruchy a ochorenia, ktoré spôsobujú nerovnováhu hormonálneho systému. Či už sa jedná o nedostatočnú produkciu gonádotropných hormónov, ktoré spúšťajú produkciu testosterónu, alebo aj o problémy so štítnou žľazou, hypofýzou či hypotalamom. Problémom môže byť napríklad aj hocijaké nádorové ochorenie, či nesprávna funkcia semenníkov.
⛔️ Nesprávna životospráva a životný štýl
Na zníženej koncentrácii testosterónu sa významne dokáže podpísať aj zlá a nesprávna životospráva. Ide najmä o nezdravú stravu, nadmerný príjem alkoholu a fajčenie. Problém môže spôsobiť aj častejší príjem potravín s vysokým obsahom estrogénov (napríklad sója a podobne). Svoj vplyv má určite aj nedostatok spánku, zvýšený stres či nedostatok pohybovej aktivity.
⛔️ Lieky a ochorenia
Znížený testosterón môže byť následok užívania niektorých liekov. Najčastejšie sa jedná o preparáty určené na liečbu srdcovocievnych ochorení, ale aj iných chorôb, ktoré priamo či nepriamo súvisia s hormonálnym systémom.
- tabletky pre všetkých mužov
- multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
- prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
- pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte
TST0118
TIP č.1: známy a obľúbený produkt TIP č.2: rýchle dodanie
Ako zvýšiť testosterón?
Nedostatok testosterónu a celkovo hormonálnu nerovnováhu v tele treba riešiť čím skôr. Nízka hladina tohto hormónu totiž negatívne ovplyvňuje nie „len“ pohlavnú sústavu a sexuálny apetít, ale aj viacero ďalších podstatných oblastí celého tela.
👍 Pozri aj podrobný článok: Zvýšenie testosterónu u mužov – o čo vlastne ide a ako na to.
➡️ Odborná liečba
V prípade, že sa u muža objavujú už spomenuté príznaky zníženej hladiny testosterónu a prejavujú sa naozaj intenzívne, tak je potrebné aby podstúpil vyšetrenie u lekára. Len ten dokáže s istotou potvrdiť alebo vylúčiť niektorú z chorobných príčin. V prípade, že nedostatok testosterónu je potrebné liečiť, lekár navrhne adekvátny postup.
Napríklad pre ľudí s abnormálne nízkou hladinou testosterónu sa používa testosterónová substitučná terapia kedy sa hormón dodáva telu vo forme injekcií, tabliet, náplastí či gélu.
➡️ Prirodzená podpora testosterónu – moje vlastné skúsenosti
Chcete zvýšiť testosterón prirodzenou cestou? Je to jednoduchý a v podstate aj „bezbolestný“ spôsob ako to docieliť. Stačí sa zamerať na pár podstatných záležitostí a mať chuť niečo na sebe zmeniť. Čo si pod pojmom prirodzená podpora tvorby testosterónu treba predstaviť?
- dostatok pohybu – má za následok nielen zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému a priamy vplyv na úpravu hmotnosti, intenzívny pohyb a šport podporujú aj nárast hladiny hormónov v tele – rastového i pohlavného (testosterónu)
- zmenu stravovacích návykov – oplatí sa zamerať na príjem stravy cez deň (napríklad komplet v priebehu 8 hodín) a zvyšok času sa „postiť“, a taktiež nezabúdať na to, že dostatok tekutín podporuje hormonálnu aktivitu a naopak zlý pitný režim tento proces zase spomaľuje
- konzumáciu potravín so zameraním na podporu tvorby testosterónu – prím v tomto smere hraje ovocie a zelenina a obligátne aj plody mora + kvalitné tuky (viac o potravinách na zvýšenie testosterónu), vyhýbajte sa jednoduchým sacharidom a trans-tukom, či potravinám s vyšším obsahom fytostrogénov
- zmenu životosprávy – vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu, fajčeniu a ostatným omamným látkam, doprajte si dostatok spánku a viac relaxujte a regenerujte
- menej stresu a viac sexu – kortizol (stresový hormón) a testosterón sa veľmi „nemusia“, čím viac stresu prežívate, tým menej pohlavného hormónu v tele očakávajte, stres určite odbúra aj poriadna dávka sexu, pravidelná súlož stimuluje tvorbu testosterónu
- studenú sprchu – ak ste v tomto smere „teplomil“, tak na podporu svojej mužnosti to vo vlastnom záujme rýchlo zmeňte, doprajte si raz denne studenú sprchu (super, keď to bude v oblasti semenníkov) a prejavy zvýšenej hladiny testosterónu môžete očakávať už v dohľadnej dobe
- bylinky s povzbudzujúcim vplyvom na zvýšenie testosterónu – existuje viacero liečiviek, ktoré dokážu stimulovať testosterón, napríklad Tribulus, Fenugreek (senovka) či Maca, konzumovať ich môžete buď vo forme čajov, ale napríklad aj prostredníctvom tabliet s rastlinným zložením
❓ Sú tabletky riešením?
Kvalitné prípravky majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete účinné látky výťažky z rastlín ako Kotvičník zemný (Tribulus terrestris), či Fenugreek (Senovka grécka), ktoré sú už oddávna známe ako podpora tvorby testosterónu a libida, ale aj dôležité minerály (najčastejšie zinok a selén) a vitamíny (vitamíny skupiny B a vitamín C).
Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať vždy dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov), že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie. Pri výbere tej svojej značky doplnkov sa jednoznačne orientujte na kvalitu a až potom na cenu, tie s podozrivo nízkou cenou sú takmer vždy aj tie menej účinné.
➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prirodzenú podporu testosterónu
- tabletky pre všetkých mužov
- multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
- prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
- pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte
TST0118
TIP č.1: známy a obľúbený produkt TIP č.2: rýchle dodanie
- výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
- podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
- výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
- optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00) TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)
TOP prírodné prípravky na zvýšenie testosterónu
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Nedostatok testosterónu – čo vás ešte trápi (otázky a odpovede)
Nízka hladina testosterónu pre mňa prekvapivo trápi celkom dosť mužov. Tí sa otázkam týkajúcich sa nedostatku testosterónu v tele venujú na viacerých internetových fórach a diskusiách. Pár z tých, ktoré majú šancu pomôcť ostatným z praktického hľadiska, vám teraz na tomto mieste prinášam spolu s mojimi odpoveďami:
❓ Ako rýchlo spoznám, že mám nižšiu hladinu testosterónu?
Príznaky nedostatku testosterónu som vám podrobne popísal už vyššie. Ale každopádne ešte raz pripomeniem jeden zásadný poznávací znak: ak pocítite, že máte menej chuti na sex a pridá sa k tomu určitý stupeň oslabenia erekcie, je načase sa o tento problém naozaj bližšie zaujímať. Môžete si spraviť aj jednoduchý test, ktorý je v prvej tretine článku.
❓ Som v rizikovej skupine mužov?
Ak ste v strednom veku a s vašou životosprávou to nie je práve najružovejšie (sem tam pohárik, cigaretka, mastnejšie nezdravé jedlá a polotovary) tak určite – ste v skupine mužov, ktorým bezprostredne hrozí zníženie koncentrácie testosterónu v tele.
❓ Potrebujem v prípade podozrenia okamžite odborné lekárske vyšetrenie?
Ak by tak spravil každý muž, ktorý si myslí, že má testosterón dole, tak neviem si celkom dobre predstaviť ten nával u lekára. Návšteva u špecialistu by mala byť výsledkom reálneho zhodnotenia vášho stavu. Najprv sa poriadne zamyslite nad tým, či za vašim problémom naozaj môže stáť nízka hladina testosterónu a nie iný faktor. V prípade, že to tak naozaj cítite, s odborným vyšetrením nemusíte otáľať.
❓ Nemôže byť pokles testosterónu len dočasný?
A práveže môže. Za dočasným poklesom môže stáť napríklad nejaký liek, ktorým akútne liečite svoje ochorenie. Stačí eliminovať takúto dočasnú príčinu a hladina testosterónu sa vráti na svoju pôvodnú stabilnú úroveň. V každom prípade to však neradím podceňovať, veľmi rýchlo sa môže stať, že zníženie napokon môže byť trvalejšieho charakteru.
❓ Ak budem musieť podstúpiť hormonálnu liečbu testosterónom sú lepšie injekcie alebo tabletky?
Ja osobne v tom veľký rozdiel nevidím, ale ja samozrejme nie som lekár. V tomto vám odporučím plne dôverovať svojmu lekárovi a podstúpiť práve takú liečbu, ktorú vám naordinuje. Či už to bude formou injekcií alebo tabliet (prípadne náplastí či krému). Ak váš stav nie je vážny, tak radím aby ste uvažovali nad prírodnou alternatívou – ja osobne uprednostňujem práve takúto formu prevencie nedostatku testosterónu.
❓ Prečo by som mal siahnuť práve po prípravkoch prírodného rastlinného charakteru?
Z môjho pohľadu jednoznačne preto, lebo sa jedná o prirodzenú podporu a stimuláciu tvorby testosterónu v tele. Nadôvažok je takáto forma užívania aktívnych látok veľmi bezpečná a nehrozí pri nej takmer žiadne riziko nepríjemných vedľajších účinkov. A aj preto sa vám naskytuje možnosť užívať ich dlhodobo aj ako vhodnú prevenciu.
Nedostatok testosterónu: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- What is Low Testosterone? – http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/low-testosterone
- Testosterone Treatment and Cognitive Function in Older Men With Low Testosterone and Age-Associated Memory Impairment – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5433758/
- Akira Tsujimura: The Relationship between Testosterone Deficiency and Men’s Health – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3770847/
- Samantha Huo, Anthony R. Scialli, Sean McGarvey, Elizabeth Hill, Buğra Tügertimur, Alycia Hogenmiller, Alessandra I. Hirsch, and Adriane Fugh-Berman.: Treatment of Men for “Low Testosterone”: A Systematic Review – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031462/
- Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD.: Klinický význam testosterónu u starnúceho muža z pohľadu urológa – http://www.solen.sk/pdf/df3aa4152aae0e6a77962d8f08d31fb6.pdf
- Andre B. Araujo Phd, Gary A. Wittert MD.: Endocrinology of the aging male – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1521690X10001740
- Male hypogonadism – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-hypogonadism/symptoms-causes/syc-20354881
- Prasanth N. Surampudi, Christina Wang, and Ronald Swerdloff.: Hypogonadism in the Aging Male Diagnosis, Potential Benefits, and Risks of Testosterone Replacement Therapy – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312212/
Nedostatok testosterónu: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
Článok je zaradený do kategórie: Hormonálne poruchy, Testosterón
Mohlo by vás zaujímať
- Gynekomastia - všetko o ochorení, ktoré postihuje mužské prsia
- Hormonálna nerovnováha u mužov
- Predčasná menopauza postihuje čoraz viac žien, čo s tým?
- Semeno v pošve - starosť či radosť? Preberieme si obe možnosti...
- Strata libida u žien - o čo vlastne ide a čo sa s tým dá robiť
- Cviky na predčasnú ejakuláciu - ako si jednoducho pomôcť s oddialením vyvrcholenia
- Bolestivá erekcia, čo to je a čo robiť keď sa zjaví bolesť pri erekcii
- Vaginizmus - problém, ktorý znemožňuje normálny intímny život ženy, ako ho riešiť?
- Priapizmus - dlhotrvajúca erekcia bez zjavného dôvodu je ozajstný problém
- Strata libida u mužov - prečo sa tak deje a čo sa s tým dá robiť