Zvýšenie estrogénu u žien je aktuálne najmä pri problémoch počas menopauzy a v priebehu klimaktéria. Práve to má najvýraznejší efekt pre zmiernenie najviac nepriaznivých príznakov a symptómov prechodu. Ťažkosti sa však nevyhýbajú ani mladším ženám, pričom u nich sa menej estrogénu najčastejšie prejavuje nepravidelnosťou menštruačného cyklu.
Najznámejší spôsob je hormonálna liečba, ktorú môže predpísať len lekár. Avšak určite to nie je jediný spôsob ako si so zníženou hladinou estrogénu poradiť. V ostatnom období sa čoraz viac do popredia dostávajú potraviny a byliny na zvýšenie estrogénu (vrátane prírodných tabliet). Ak sa vás týka práve tento problém, prečítajte si nasledujúce riadky a zistite ako na zvýšenie estrogénu u žien aby ste mohli zvážiť naozaj všetky možnosti, ktoré máte k dispozícii.
Zvýšenie estrogénu u žien - navigácia v článku
- Estrogén – čo to vlastne je, aký má význam a ako funguje
- Hlavné a najčastejšie problémy s estrogénom – príznaky
- Príčiny problémov s estrogénom
- Ako na zvýšenie estrogénu u žien
- Ako fungujú tabletky na zvýšenie estrogénu u žien a prečo ich s partnerkou odporúčame
- Zvýšenie estrogénu u žien – čo vás ešte trápi (otázky a odpovede)
Estrogén – čo to vlastne je, aký má význam a ako funguje
Čo je estrogén?
Estrogén je známy ako „ženský“ hormón, hoci sa nachádza aj v mužskom tele. Pravdou však je, že u ženy sa nachádza vo vyššej koncentrácii a je vlastne nevyhnutný pre naštartovanie jej normálneho sexuálneho vývoja. Spolu s ďalším dôležitým pohlavným hormónom progesterónom reguluje ženský menštruačný cyklus a ovplyvňuje v podstate celý reprodukčný systém. Hladina toho dôležitého hormónu začína prirodzene stúpať ešte pred pubertou a zase klesať v období menopauzy.
Existujú vlastne tri druhy estrogénov. Konkrétne je to estradiol, estriol a estrón:
- estradiol je dôležitý v súvislosti s rastom poprsia a ženských reprodukčných orgánov, významný je aj počas tehotenstva, pri ktorom sa dá pozorovať jeho vyššia hladina
- estriol je tiež dôležitý počas tehotenstva, tento hormón sa tvorí v placente
- estrón je v podstate „najslabší“ estrogén a je výrazný najmä v menopauze
Estrogény vznikajú z androgénov a produkujú sa najmä vo vaječníkoch, v žltom teliesku, či v placente. Menej je to aj v pečeni, nadobličkách či prsiach. Podobne ako testosterón u mužov, tak aj estrogén u žien má na starosti ich sexuálny apetít (libido). Jeho normálna hladina v tele teda znamená aj normálnu telesnú túžbu.
Jeho nedostatok nielenže znižuje libido, ale môže zapríčiniť aj reálne problémy pri sexe (pretože zvlhčenie pošvy vtedy býva často nedostatočné). Estrogén tiež úzko súvisí s plodnosťou a materstvom, vo vyššom roku riadi produkciu rastového hormónu, takže pri jeho nedostatku počas menopauzy patrí medzi významné rizika prechodu a klimaktéria aj vznik osteoporózy.
Prečo je normálna hladina estrogénu dôležitá? Pretože estrogén…
- je priamo zodpovedný za sexuálny vývoj dievčat po dosiahnutí puberty
- reguluje rast výstelky maternice počas menštruačného cyklu a na začiatku tehotenstva
- spôsobuje zmeny prsníkov u mladých žien v puberte a tehotných
- podieľa sa na metabolizme kostí a cholesterolu
- reguluje príjem potravy, telesnú hmotnosť, metabolizmus glukózy a citlivosť na inzulín
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
Hlavné a najčastejšie problémy s estrogénom – príznaky
Problémy s estrogénom sú u žien vo svojej podstate rovnaké ako je to s testosterónom u mužov. Buď je ho málo, alebo naopak priveľa. Oba varianty majú svoje typické prejavy a symptómy.
➡️ Vysoká hladina estrogénu
S týmto problémom sa častejšie môžu stretnúť ženy, ktoré ešte neboli tehotné, či nedojčili. Takisto sa zvýšená hladina tohto hormónu v tele považuje za rizikový faktor pri niektorých špecifických nádoroch ako je napríklad aj rakovina prsníka. Rýchly nárast hladiny estrogénu tiež býva dôsledok riešenia jeho nedostatku najmä hormonálnou liečbou a antikoncepciou.
Ako sa vysoká hladina estrogénu v tele ženy prejavuje? Najčastejšími príznakmi sú opuchnuté a bolestivé prsia, intenzívne výkyvy nálady, priberanie na hmotnosti, nadúvanie, vypadávanie vlasov, pocit studených končatín… Tiež sa prejavuje príliš silným menštruačným krvácaním (čiže opačný efekt ako je to pri nedostatku estrogénu).
Príčiny vysokého estrogénu môžu mať aj prirodzený pôvod, často sa však jedná aj o výsledok užívania niektorých liekov (napríklad substitučná hormonálna terapia). Takisto je dôležitý pomer estrogénu a ďalších hormónov v tele. Ak sa na úkor estrogénu príliš znižuje hladina testosterónu či progesterónu – čomu sa inak hovorí dominancia estrogénu – môže to výrazne narušiť hormonálnu rovnováhu ženy.
➡️ Nízka hladina estrogénu
Náš článok je o tom ako riešiť nedostatok estrogénu čiže ho v tele zvýšiť, takže práve tomuto sa budem teraz venovať trochu podrobnejšie. Najčastejšie sa nedostatok estrogénu prejavuje s nástupom ženského prechodu – menopauzy a klimaktéria (vo veku asi 45-55 rokov). Problémom tiež býva predčasná menopauza, ktorá trápi častejšie ženy so špecifickými ochoreniami týkajúcimi sa hormonálnej sústavy, prípadne aj tie, ktoré bojujú s poruchami príjmu stravy (anorexia), či dámy, ktoré sa extrémne venujú športovaniu a cvičeniu.
Nízka hladina tohto hormónu sa potom najvýraznejšie prejavuje pri menštruácii – treba očakávať jej oneskorenie, nepravidelný nástup, prípadne slabšiu intenzitu krvácania. Príznakom sú aj ďalšie typické symptómy nastupujúcej menopauzy ako návaly tepla, zvýšené nočné potenie, úbytok energie a vitality, či problémy s kosťami. Klesá sexuálna túžba – libido, naopak hore často ide telesná hmotnosť.
Príznaky zníženej hladiny estrogénu v skratke
- bolestivý sex kvôli nedostatočného zvlhčenia pošvy
- zvýšenie počtu infekcií močových ciest v dôsledku oslabenia močovej trubice
- nepravidelná alebo neprítomná menštruácia
- častejšie výkyvy nálad
- návaly horúčavy
- citlivosť prsníkov
- bolesti hlavy alebo zvýraznenie už existujúcich migrén
- depresia a problémy so sústredením
- únava a úbytok energie
- prípadné zníženie hustoty kostí, vyššie riziko zlomenín
- neplodnosť u žien vo fertilnom veku
Príčiny problémov s estrogénom
O zvýšenom estrogéne sme sa v skratke bavili vyššie. Rozoberme si preto teraz podrobnejšie zníženú hladinu estrogénu v tele. Tú môže spôsobovať viacero faktorov. Tým hlavným je samozrejme vek, ale prispieva k nej aj životný štýl a životospráva jedinca, ale i rôzne ochorenia a poruchy, ktorých následkom je potlačenie tvorby estrogénu. Niektoré z príčin majú trvalý charakter (menopauza), iné sú len dočasné – a podľa toho to potom treba riešiť… Keďže sa estrogén primárne produkuje vo vaječníkoch, čokoľvek, čo ich ovplyvňuje, nakoniec ovplyvní aj produkciu estrogénu…
Najčastejšie príčiny a faktory spôsobujúce zníženie hladiny estrogénu v tele:
- vyšší vek – menopauza / klimaktérium – ak sa nejedná práve o predčasnú menopauzu, tak najčastejším faktorom je práve vek ženy a jej nástup k prechodu, ktorý je charakteristický znížením hladiny estrogénu v tele, v prípade vážnejších problémov sa k slovu môže dostať aj takzvaný klimakterický syndróm
- ochorenia endokrinného systému – tu sa môže jednať o problém so štítnou žľazou (napríklad aj rakovina), takisto sa to môže týkať nedostatočného vylučovania gonádotropných hormónov (v hypofýze), ktoré okrem iného tiež riadia aj vylučovanie estrogénu
- nesprávna životospráva – na hladinu estrogénu nepriaznivo vplýva aj zlá životospráva, problémom sú extrémne diéty a s tým niekedy súvisiaca aj porucha príjmu potravy – anorexia
- nadmerné cvičenie a fyzická aktivita – sa tiež podieľajú na zníženej produkcii estrogénu (často v spojení s už spomínanou anorexiou), extrémne cvičenie a telesná námaha má negatívny vplyv nezávisle od príjmu potravy
- genetické, t.j. dedičné ochorenia – problémom sú najmä niektoré autoimunitné ochorenia, ktoré obmedzujú normálnu obranyschopnosť organizmu, známy je tiež negatívny vplyv Turnerovho syndrómu
- vonkajšie faktory – produkciu estrogénu v tele tlmia, respektíve úplne zastavujú aj niektoré chemické toxické látky, k externým faktorom možno zarátať aj rádioterapiu či chemoterapiu
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
Ako na zvýšenie estrogénu u žien
Estrogén je najdôležitejší pohlavný hormón v tele ženy (spolu s progesterónom). Jeho nedostatok v tele je spájaný najmä s menopauzou či nepriaznivým zdravotným stavom. Jeho zvýšenie sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Odborná pomoc zahŕňa najmä substitučnú hormonálnu liečbu. Nie je to však jediná možnosť. Existujú aj prirodzené metódy ako na podporu zvýšenia estrogénu u žien.
Aké sú teda možnosti na zvýšenie estrogénu u žien?
Diagnostika a odborná liečba
Znížená hladina estrogénu, ktorá sa prejavuje ťažšími príznakmi a v intenzívnejšej miere, sa dá najistejšie zvýšiť podstúpením adekvátnej liečby. Preto je potrebné, aby postihnutá žena absolvovala kompletné vyšetrenie u lekára (diagnostika vrátane podrobnej anamnézy) a v prípade potvrdenia diagnózy podstúpila adekvátne liečenie. Tým je najčastejšie hormonálna substitučná terapia, pričom sa do tela hormón dostáva pomocou injekcií, tabletiek, alebo aj náplasťami či gélom. Alternatívou tiež môže byť aj predpísanie hormonálnej antikoncepcie.
Takáto estrogénová terapia môže zmierniť závažnosť menopauzálnych symptómov či znížiť riziko oslabenia kostí a ich zlomenín. Dlhodobá liečba sa odporúča viacmenej iba ženám, ktoré podstúpili hysterektómiu a blížia sa k menopauze. Inak sa odporúča iba na jeden až dva roky – zvyšuje totiž riziko rakoviny, riziko zrážania krvi, či mozgovej príhody.
Prirodzená podpora hladiny estrogénu v tele
V podstate prvou voľbou pri zaznamenaní prvých príznakov zníženej hladiny estrogénu je nasadenie vhodných režimových opatrení a doplnkov, ktoré môžu pomôcť v úvodnej fáze. Samozrejme zvýšenie estrogénu nie je krátkodobý proces (ani pri substitučnej liečbe to tak nie je), ale má postupný priebeh. Dobrou správou je, že vyskúšať sa toho dá naozaj celkom dosť a bez špeciálnej asistencie. Ako teda na zvýšenie estrogénu u žien prirodzenou cestou?
➡️ Zameranie sa na prvotnú príčinu nedostatku estrogénu
Ak viete príčinu, ktorá stojí za znížením hladiny estrogénu „treba ísť hneď po nej“. Ak je to dôsledok nejakého ochorenia (endokrinný systém) – je nutné zamerať sa na jeho liečbu. Ak za tým stojí napríklad anorexia, či nadmerné cvičenie, takisto treba vyriešiť najprv tieto príčiny a až následne riešiť zvýšenie estrogénu.
➡️ Vhodne zvolená strava / potraviny
Na hladinu estrogénu má zásadný vplyv aj to, čo budete jesť. Ak máte poruchu príjmu stravy – konkrétne anorexiu – riziko zníženia estrogénu v tele sa rapídne zvyšuje. Treba sa stravovať v prvom rade vyvážene, na podporu tvorby estrogénu však môžete do svojho jedálnička pridať aj niekoľko overených potravín, ktoré sú charakteristické vyššou koncentráciou prírodného fytoestrogénu (napodobňuje estrogén v tele tým, že sa dokáže viazať na estrogénové receptory, najčastejšie ide o izoflavóny či lignany). Je to napríklad sója, ale aj obilniny, strukoviny, semená (ľanové, sezamové, tekvicové…) a niektoré ovocie a zelenina.
➡️ Vitamíny a minerály
V rámci stravovania je dôležité, aby ste sa v prípade zníženia hladiny, či ako preventívne opatrennie, sústredili aj na príjem dôležitých vitamínov a minerálov. Z prv menovaných sú prospešné hlavne vitamíny skupiny B, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri samotnej tvorbe aj aktivácii estrogénu v tele. To isté platí aj o vitamíne D, ktorý sa vlastne zúčastňuje syntézy estrogénu. Z minerálov je dôležitý napríklad aj Bór – je totiž taktiež nevyhnutný pre metabolizmus pohlavných hormónov vrátane estrogénu a testosterónu. Predpokladá sa, že bór ovplyvňuje estrogénové receptory a tak umožňuje telu ľahšie využívať dostupný estrogén.
➡️ Cvičenie – hormonálna jóga
Zaujímavým spôsobom ako podporiť normálnu hladinu estrogénu v tele je takzvaná hormonálna jóga. Tá samozrejme ovplyvňuje celú hormonálnu hladinu. Prostredníctvom špeciálnych cvikov sa má povzbudiť činnosť vaječníkov, štítnej žľazy, hypofýzy či nadobličiek.
➡️ Bylinky
Na zvýšenie estrogénu u žien môžu dobre poslúžiť aj niektoré byliny, ktoré sú oddávna známe svojim pozitívnym účinkom na hormonálnu sústavu ženy. Prečo? Pretože väčšina z nich obsahuje takzvané prírodné estrogény – fytoestrogény a ďalšie účinné látky blahodárne pôsobiace na celý ženský organizmus. Aké rastliny sú z hľadiska estrogénu najlepšie?
- Ďatelina lúčna (Trifolium pratense) – alias červená ďatelina, obsahuje množstvo rastlinných zlúčenín, z ktorých pre ženu najvýznamnejšie sú izoflavóny (hlavne biochanín A, formononetín, genisteín, daidzein), tieto fytoestrogény potom v tele pôsobia približne ako estrogén, pozitívny účinok na zvýšenie estrogénu pomocou tejto byliny potvrdzujú viaceré štúdie (pozri napríklad túto)
- Ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa syn. Actaea racemosa) – alias Black Cohosh je tradičná indiánska bylina, ktorá sa už oddávna používa na liečbu rôznych nepriaznivých stavov vrátane menopauzy a menštruačných problémov, obsahuje totiž niektoré zlúčeniny, ktoré stimulujú estrogénové receptory (štúdia)
- Vitex jahňací (Vitex agnus-castus) – táto liečivá rastlina je najznámejšia pre svoje použitie pri rôznych gynekologických problémoch, ťažkostiach s menštruačným cyklom, či pri PMS / predmenštruačným syndrómom (zdroj)
- Angelika čínska (Angelica sinensis) – alias Dong quai, je tradičný čínsky liek, ktorý sa často používa aj na príznaky menopauzy, faktom je, že táto bylinka naozaj obsahuje látky, ktoré vykazujú v ľudskom tele estrogénnu aktivitu (zdroj)
- medzi ďalšie „podporovače“ produkcie estrogénu patrí aj Pupalka, respektíve pupalkový olej, Šalvia lekárska, Maca, Hloh a mnoho ďalších osvedčených bylín
➡️ Voľne dostupné výživové doplnky či krémy
Ak nechcete vyššie spomenuté rastliny užívať vo forme odvarov či čajov, pokojne môžete siahnuť aj po prírodných tabletkách, prípadne aj krémoch, ktoré ich obsahujú v koncentrovanom množstve (často v kombinácii s dôležitými vitamínmi a minerálmi). K prirodzenej podpore optimálnej hladiny estrogénu prispievajú napríklad aj tieto špeciálne ženské multivitamíny (Feminus), ktoré okrem toho pomôžu so znížením únavy, zvýšením celkovej energie a vitality, či podporia imunitu…
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
…niektoré ženy totiž prirodzene produkujú viac estrogénu ako progesterónu. Takže niekedy už aj malá podpora estrogénu môže spôsobiť estrogénovú dominanciu. Medzi príznaky vysokého estrogénu u žien potom patrí nadúvanie, nepravidelný cyklus, výkyvy nálad, úzkosť, problémy s pamäťou. Muži takisto môžu pociťovať dominanciu estrogénu. Tá sa u nich prejavuje ako gynekomastia, erektilná dysfunkcia a neplodnosť.
Ako fungujú tabletky na zvýšenie estrogénu u žien a prečo ich s partnerkou odporúčame
Kvalitné prípravky majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete účinné látky výťažky z rastlín ako Angelika čínska, Wild Yam, Black Cohosh, Vitex jahňací, Maca, ďatelina, sója, šalvia, a mnohé ďalšie, ktoré sú už oddávna známe ako podpora tvorby estrogénu a prvá pomoc pri najrôznejších „ženských“ problémoch vrátane libida, ale aj dôležité minerály (najčastejšie zinok a selén) a vitamíny (napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E) a ďalšie prírodné látky napríklad čoraz populárnejšie včelie produkty (materská kašička, peľ).
Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Zdržte sa požívania alkoholických nápojov a dodržiavajte vhodnú životosprávu (strava, pohyb…). Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať vždy dlhšie. Skúsenosti (partnerkine, ale aj ostatných žien) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere želané ovocie. Pri výbere tej svojej značky doplnkov sa jednoznačne orientujte na kvalitu a až potom na cenu, tie s podozrivo nízkou cenou sú takmer vždy aj tie menej účinné.
Tabletky na podporu a zvýšenie estrogénu u žien – skúsenosti partnerky
Partnerka už stihla za ten čas, čo som sa ja venoval prípravkom pre mužov, vyskúšať množstvo značiek prípravkov určených na podporu hormonálnej hladiny, respektíve zvýšenie estrogénu. Každý z nich mal svoje plusy a tiež mínusy, každý bol trochu inak účinný, niektoré tabletky mali slabšie (rozumej menej kvalitné) zloženie, iným sa v tomto smere naozaj nedalo nič vyčítať.
Pravdou je, že ich treba reálne vyskúšať a zistiť či sú to tie pravé. Pomôcť vám v tomto smere môžu praktické skúsenosti žien a siahnuť potom môžete po tých, ktoré majú najlepšie referencie. A často pri tom netreba hľadieť na cenu, niektorý lacnejší prípravok môžete brať aj 3 mesiace a nič, druhý, kvalitnejší a logicky aj drahší sa ukáže v plnej sile už do niekoľkých týždňov. Pozrite tabletky, ktoré partnerke pomohli najviac:
➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prirodzenú podporu estrogénu
- tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
- komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
- výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
- žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
- je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
TIP č.1: vyrobené v Čechách TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)
Na menopauzu a zvýšenie libida – všetko oblasti kde sa estrogén angažuje – zas existujú ďalšie špecializované prípravky prírodného charakteru. Partnerka, ale aj ďalšie ženy odporúčajú najmä Menox 45, Menoxin a Aphrodisia V pre ženy.
➡️ TOP Tabletky na menopauzu
- obľúbený výživový doplnok na problémy v období menopauzy
- pomáha skôr obnoviť stratenú ženskosť, vitalitu a pohodu už pri prvých príznakoch
- optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Maca, Ploštičník, Ďatelina, Hloh + zinok
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: 15 denná kúra zadarmo TIP č.2: garancia vrátenia peňazí TIP č.3: rýchle dodanie do 48 hodín
- komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
- na zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
- obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
- je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
➡️ TOP Tabletky na libido a intenzívnejšie vzrušenie
- tabletky na intenzívnejšiu sexuálnu túžbu a väčšiu rozkoš (pozri samostatnú recenziu) + krém (pozri samostatnú recenziu): Aphrodisia V tabletky pre ženy + G krém
- tabletky sú certifikovaným výživovým doplnkom, krém je prírodný dermálny prípravok
- majú komplexné zloženie pozostávajúce z viacerých účinných prírodných látok
- výsledkom užívania tabletiek spolu s krémom je ešte výraznejší efekt
TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)
Zvýšenie estrogénu u žien – čo vás ešte trápi (otázky a odpovede)
Ako jednoducho na zvýšenie estrogénu u žien? Tak táto téma minimálne v duchu zamestnáva naozaj veľkú časť nežného pohlavia a aj preto sa dá na internete v rámci najrôznejších fór a diskusií nájsť množstvo otázok a dopytov od žien, ktoré kvária problémy týkajúce sa ich hormonálnej hladiny. Niekoľko najčastejšie sa opakujúcich uvádzam:
❓ Ako spoznať nižšiu hladinu estrogénu?
Príznaky sú celkom jasné a najčastejšie sa jedná o návaly horúčavy, búšenie srdca, nadmerné potenie, nedostatočné zvlhčenie pošvy, únavu, zmeny nálad – všetko symptómy týkajúce sa nastupujúcej menopauzy či klimaktéria. Samozrejme sa to netýka len tohto obdobia a problém zníženej hladiny estrogénu pociťujú aj ženy vo fertilnom veku s prejavmi ako je nepravidelnosť menštruačného cyklu, depresie, podráždenosť, únava a nedostatok energie, znížené libido…
❓ Koho sa zníženie týka najviac?
Typicky sa dá očakávať prirodzene u žien po vstupe do menopauzy, teda žien približne po 45-tke. Takisto sa na stratu estrogénu musia pripraviť ženy s nezdravým životným štýlom (nevhodná strava, fajčenie, alkohol, minimálny pohyb), poruchami príjmu stravy (anorexia), či športovkyne podávajúce extrémne výkony. Toto sú záležitosti, ktoré sa ovplyvniť dajú aj relatívne menšími opatreniami, no za znížením však môže stáť aj porucha vaječníkov či hypofýzy, genetická predispozícia či iný vážnejší zdravotný problém a tieto veci bez zásahu lekára spraviť len tak nepôjdu.
❓ Môže sa dostaviť nižšia produkcia estrogénu aj pred menopauzou?
Na hladinu estrogénu vplýva viacero faktorov, takže menej estrogénu ešte pred menopauzou nie je naozaj nič výnimočné. Ako som spomínal vyššie – problém môžu mať ženy, ktoré obľubujú nadmerné cvičenie, a tiež tie, u ktorých tvorí základ života časté diétovanie. Takéto zníženie estrogénu je vlastne dočasné – treba si však dať veľký pozor, aby sa spomínané problémy napokon nestali dlhodobou záležitosťou.
❓ Estrogén a intímny život ženy – vplýva naňho pokles estrogénu?
Samozrejme, že vplýva. Normálna hladina estrogénu totiž znamená aj normálne libido, to jest normálnu túžbu na sex. Takisto pri nedostatku hormónu treba nezriedka rátať aj s vyššou bolestivosťou pri pohlavnom styku – jedným z príznakov nízkej hladiny estrogénu v tele je totiž aj suchosť pošvy.
❓ Nízka hladina estrogénu a prírastok hmotnosti – existuje nejaký súvis?
Pohlavné hormóny vrátane estrogénu ovplyvňujú aj množstvo tuku v tele (zúčastňujú sa regulácie metabolizmu glukózy a lipidov). Nízka hladina estrogénu tak často znamená aj zvýšenie telesnej hmotnosti. Aj preto je priberanie často problémom u žien vstupujúcich do menopauzy. A samotná nadváha potom môže zvýšiť riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb.
❓ Prečo sa dá na zvýšenie estrogénu u žien siahnuť aj po prípravkoch prírodného charakteru?
Pretože sa jedná o prirodzenú podporu a stimuláciu tvorby estrogénu v tele. Nadôvažok je takáto forma užívania rôznych bioaktívnych látok aj veľmi bezpečná a nehrozí pri nej takmer žiadne riziko nepríjemných vedľajších účinkov. I preto ich možno užívať dlhodobo aj ako vhodnú prevenciu.
❓ Existujú potom aj nejaké obmedzenia pre užívanie takýchto tabliet?
V podstate sa jedná len o možnú alergiu na niektorú zo zložiek tabletiek. Ak je to váš prípad, užívanie prípravku ukončite a poraďte sa o ďalšom postupe s lekárom. Takisto by ste mali brať na zreteľ aj to, že sa nejedná o žiadnu liečbu a preto treba rátať iba s pozvoľným prejavom účinkov týchto prírodných prípravkov. Neodporúča sa samovoľne zvyšovať dávku doplnku, ani medzi sebou kombinovať viac značiek naraz (hlavne tie s vyšším obsahom fytoestrogénov). Kombinácia doplnok stravy a jedlo je samozrejme možná (so zachovaním pestrého jedálnička).
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Estrogen & Hormones – https://my.clevelandclinic.org/health/articles/16979-estrogen-hormones
- Low Estrogen Levels in Menopause – https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia
- Nancy E. Avis, PhD, Sarah Brockwell, PhD, Alicia Colvin, MPH: A universal menopausal syndrome? – https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(05)00917-4/fulltext
- Hormone therapy: Is it right for you? – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/in-depth/hormone-therapy/art-20046372
- What Does Estrogen Have To Do With Belly Fat? – https://www.urmc.rochester.edu/ob-gyn/ur-medicine-menopause-and-womens-health/menopause-blog
- Fernando Lizcano and Guillermo Guzmán: Estrogen Deficiency and the Origin of Obesity during Menopause – https://www.hindawi.com/journals/bmri/2014/757461/
- Sarah Hart-Unger, Kenneth S. Korach: Estrogens and Obesity: Is It All in Our Heads? – https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(11)00349-4
- Deborah J. Clegg: Minireview: The Year in Review of Estrogen Regulation of Metabolism – https://academic.oup.com/mend/article/26/12/1957/2614784
- Estradiol – https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Estradiol
- Estriol – https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/5756
- Estrone – https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/5870
- Majorie B M van Duursen: Modulation of estrogen synthesis and metabolism by phytoestrogens in vitro and the implications for women’s health – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30090542/
- Chelsea N Powers and William N Setzer: A molecular docking study of phytochemical estrogen mimics from dietary herbal supplements – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4397262/
Zvýšenie estrogénu u žien: upozornenie
Článok je zaradený do kategórie: Zvýšenie estrogénu