Syndróm zlomeného srdca
Bola to veľká láska. Mysleli ste si, že bude trvať navždy a zrazu koniec. Spracovať rozchod každému trvá rôzne dlhý čas. Hovorí sa, že by ste si mali dopriať aspoň deväť mesiacov, inak si prenesiete zatrpknutosť a chyby do ďalšieho vzťahu. Rozchod znamená veľké citové vypätie a stres. Sú ľudia, ktorí rozchod jednoducho prekonať nevedia. Majú pocity smútku, sklamania a zlyhania. Hovorí sa, že majú zlomené srdce. Vedeli ste, že syndróm zlomeného srdca je skutočná choroba?
Čo je syndróm zlomeného srdca?
Syndróm zlomeného srdca je naozaj chorobou, ktorú skúmali už aj lekári. Odborne sa nazýva Takocubova kardiomyopatia. Ako prví ju pomenovali japonskí vedci na začiatku 90-tych rokov. Ide o stav, ktorý je spájaný s emočne vypätými zážitkami ako sklamanie, rozchod a rozvod.
Aké sú jeho príznaky?
Na nešťastne zaľúbenom badať však aj vonkajšie príznaky. Je apatický alebo agresívny, má pocit zlyhania a viny. Obyčajne má problémy s trávením a vylučovaním. Syndróm zlomeného srdca má podobné príznaky ako infarkt, teda bolesť na prsiach a lapanie po dychu. Prejavuje sa abnormálnym srdcovým rytmom. Spôsobujú to stresové hormóny, najmä adrenalín, ktorý dočasne oslabuje srdcový sval. Najčastejšie postihuje ženy v strednom veku.
Ako ho liečiť?
Syndróm zlomeného srdca je však málokedy smrteľný, ak sa podá postihnutému včas prvá pomoc, najlepšie do 48 hodín. Je potrebné pripojiť pacienta na dýchací prístroj a podať mu lieky, najčastejšie acylpirín alebo lieky na srdce, ktoré obmedzili poškodenie srdca.
Článok je zaradený do kategórie: Single