Chlamýdie, čiže chlamydióza je nepríjemné, ale aj veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa radí medzi najrozšírenejšie pohlavné choroby na svete. Túto sexuálne prenosnú chorobu má konkrétne na svedomí druh chlamýdií s názvom Chlamydia trachomatis. Najväčší problém v súvislosti s chlamýdiami pociťujú hlavne ženy (najrizikovejšia skupina sú sexuálne aktívne ženy do 25 rokov), no ochorenie prebieha aj u mužov a detí (často bez príznakov a aj preto ho volajú „tichá infekcia“) a zistiť sa dá iba testom.
Chlamýdie napádajú hlavne urogenitálnu oblasť, no vedia sa rozšíriť aj do pľúc, nosohltana či do očí. Ochorenie môže prebiehať ako som už spomínal aj bez príznakov, medzi viditeľné prejavy ochorenia patrí hlavne výtok z vagíny či penisu, bolesť a pálenie pri močení + platí aj to, že žena a muž ich pociťujú rozdielne. Pri chlamydióze človeku pomôže iba správna diagnostika a odborná liečba. Prečítajte si viac o tejto najrozšírenejšej pohlavne prenosnej chorobe v nasledujúcich riadkoch.
- najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
- výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
- 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma
TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy) TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00) TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava
Chlamýdie - navigácia v článku
- Čo to vlastne chlamýdie sú?
- Chlamydióza ako pohlavná choroba
- Chlamýdie: príznaky a prejavy
- Chlamýdie: príčiny a rizikové faktory (prenos chlamydiózy)
- Fázy a vývojové štádia chlamýdií (priebeh chlamydiózy)
- Chlamýdie: diagnostika, testy
- Chlamýdie: riešenie a liečba
- Najčastejšie otázky
- Chlamýdie a pár slov na záver (aj o prevencii)
Čo to vlastne chlamýdie sú?
Chlamýdie sú vlastne nepohyblivé guľovité baktérie, ktorá napádajú bunky svojho hostiteľa – sú to teda typické vnútrobunkové (intracelulárne) parazity. Nadôvažok, nedokážu sami získavať energiu a sú teda na svojom hostiteľovi závislé. O niektorých chlamýdiách sa v tele ani nedozviete, pretože prežívajú v tele bez toho, aby ho nejako poškodzovali. Iné zas spôsobujú rôzne infekcie, tzv. chlamydiózy – u ľudí aj zvierat.
Existuje niekoľko druhov z čeľade Chlamydiaceae, medzi človeka najviac ohrozujúce patria najmä tieto:
Chlamydia trachomatis – spôsobuje rôzne urogenitálne infekcie, lymphogranuloma venereum (prenosná choroba vredového charakteru, ktorá sa vyskytuje hlavne v trópoch a subtrópoch), trachóm (infekčné ochorenie očí) a infekcie novorodencov (článok je primárne venovaný ochoreniam vyvolaných práve touto baktériou)
- Chlamydia pneumoniae – ide o pôvodcu pneumónie (zápalu pľúc)* a ďalších ochorení dýchacej sústavy, je najrozšírenejším druhom chlamýdií, prenáša sa najčastejšie kvapôčkami vo vzduchu, a spôsobuje zápaly hltana, priedušiek a pľúc, prejavuje sa kašľom, bolesťami v krku a vysokými teplotami
- Chlamydia psittaci – pôvodca ornitózy a psitakózy žije v respiračnom trakte vtákov, u človeka, ktorý sa infikuje stykom s uhynutým alebo chorým vtákom (jeho trusom či kontaminovaným prachom) spôsobuje psitakózu, tá sa prejavuje hlavne horúčkami a ďalšími príznakmi ako pri chrípke (ale miernejšími), časté je tiež zväčšenie pečene, sleziny, nevoľnosť či hnačky
Pľúcne chlamýdie
Najčastejšími infekciami, ktoré vyvolávajú pľúcne chlamýdie (Chlamydia pneumoniae) sú infekcie horných dýchacích ciest – zápal nosohltana (faryngitída) a angína (tonzilitída), ale sú aj častým patogénom dolných dýchacích ciest (napríklad akútna bronchytída). Inkubačná doba je od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. Hoci po čase môžu príznaky ustúpiť, ešte to však neznamená, že infekcia bola úplne potlačená. Liečba, podobne ako pri genitálnej chlamydióze, spočíva v nasadení vhodných antibiotík ako azitromycín, či klaritromycin, prípadne širokospektrálne tetracylíny (doxycyklín).
Inak, takisto je známe, že pľúcne chlamýdie a mykoplazmy sú najčastejšou príčinou v kolektíve získaného zápalu pľúc pri školopovinných deťoch a mladých dospelých…
Chlamydióza ako pohlavná choroba
Chlamydióza je časté sexuálne prenosné ochorenie* (STI, z anglického Sexually transmitted infections), ktorú spôsobuje chlamýdia s názvom Chlamydia trachomatis. Primárne postihuje urogenitálny trakt, no infekcia napáda aj nosohltan, či očné spojivky a je sprevádzaná výtokom. Prenáša sa nechráneným pohlavným stykom (vaginálny, análny, orálny), pričom infekcia môže byť prenesená aj do oka a neskôr do očných spojiviek (dotykom z pohlavných orgánov).
Zaujímavé, no aj veľmi nebezpečné na tejto chorobe je, že ľudia, ktorí majú chlamýdie, často nemajú v počiatočných štádiách žiadne vonkajšie príznaky (v skutočnosti dokonca ide o 90 % žien a 70 % mužov). Chlamýdie (neliečené) však môžu neskôr spôsobiť vážne zdravotné problémy a komplikácie.
💡 Zaujímavosť: Chlamydia trachomatis (genitálna chlamydióza) je v európskej populácii 4 x častejšia ako kvapavka a až 30 x častejšia ako syfilis.
Mechanizmus infekcie
Mechanizmus šírenia chlamýdiovej infekcie je trochu odlišný od iných pohlavne prenosných ochorení. Prečo? Pri prenose parazita z infikovaného človeka na zdravého ho totiž ľudský imunitný v prvých hodinách nákazy nerozozná a je v podstate vo forme neinfekčného telieska. Približne za 20 hodín sa mení na infekčné a dokáže sa veľmi rýchlo rozšíriť do buniek okolitých tkanív.
Neliečená infekcia prechádza do chronickej formy a v tele v rámci pohlavnej sústavy postupuje ďalej. U žien sú ohrozené vajíčkovody (môže spôsobiť ich nepriechodnosť), u mužov prostata (čo môže viesť až k neplodnosti). Parazitická chlamýdia inak dokáže infikovať v podstate všetky sliznice – dospelí môžu mať problém okrem urogenitálnej oblasti aj s očami. V prípade, že sa chlamýdiami nakazil novorodenec, hrozí aj infekcia v pľúcach.
Inkubačná doba
Inkubačná doba pri genitálnej chlamydióze, to jest obdobie od nakazenia po vypuknutie infekcie, je obvykle v rozmedzí od 1 do 3 týždňov. Ako som však už spomínal, presná diagnostika tohto ochorenia je často zložitejšia, pretože v prvých štádiách sa veľmi často správa bezpríznakovo. Aj tento fakt prispieva k vysokej infekčnosti tohto ochorenia a jej rýchlejšiemu prenosu.
U koho sa chlamýdie prejavujú najčastejšie?
Ako časté sú chlamýdie? Ročne sa nakazia v Európe zhruba 3 milióny, v USA až 4 milióny ľudí, celosvetovo sa to podľa WHO odhaduje až na 89 miliónov nových infekcií (zdroj). Infekcia sa prejavuje ako u mužov, tak aj u žien, pričom miera infekcie je najvyššia medzi ženami vo veku 15-24 rokov (zdroj). Aj preto sa odporúča aby sa sexuálne aktívne ženy do 25 rokov podrobili každý rok testu na chlamýdie (platí aj pre staršie ženy s rizikovými faktormi ako sú viacerí, či noví partneri).
Chlamýdie: príznaky a prejavy
Medzi najtypickejšie príznaky genitálnej chlamydiózy logicky patria tie, ktoré sa týkajú urogenitálneho traktu. Problémom je asymptomatický priebeh a tiež to, že niektoré príznaky sa prejavujú iba u mužov alebo iba u žien a niektoré sú dokonca individuálne.
Typické a najčastejšie symptómy genitálnej chlamydiózy u mužov
- hneď na úvod treba uviesť, že väčšina mužov si nevšimne mierne príznaky chlamýdií, prípadne nemajú žiadne príznaky
- inak sa najčastejšie vyskytuje výtok z penisu (žltý alebo dozelena)
- bolesť v semenníkoch
- bolesť a pálenie pri močení
- časté močenie menšieho množstva moču
- problém udržať moč
- bolesť v spodnej časti brucha
- chlamýdie v konečníku (prenos análnym sexom) môžu spôsobovať výtok, bolesť a krvácanie z tejto oblasti
- chlamýdie v ústach a hrdle (prenos orálnym sexom) môžu spôsobovať bolesti v krku, kašeľ alebo horúčku
➡️ Neliečené chlamýdie u mužov
Muži s neliečenou infekciou musia čeliť viacerým závažným zdravotným problémom ako je:
- uretritída (zápal močovej trubice)
- epididymitída (zápal nadsemenníkov) – veľmi bolestivé ochorenie
- prostatitída (zápalové ochorenie prostaty)
- poškodenie spermií (zníženie ich počtu a kvality môže viesť k mužskej neplodnosti)
- bolestivý zápal niektorého z veľkých kĺbov
Typické a najčastejšie symptómy genitálnej chlamydiózy u žien
- u žien medzi najtypickejšie príznaky chlamýdií patrí hlavne výtok z pošvy
- tiež svrbenie a bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia)
- pálenie a bolesti počas močenia
- bolesť v dolnej časti brucha
- zápal krčka maternice (cervicitída)
- niekedy dochádza aj k miernemu krvácaniu medzi periódou
- u niektorých žien sa infekcia môže rozšíriť až do vajcovodov a spôsobiť stav zvaný Zápalové ochorenie panvy (Pelvic inflammatory disease – PID) – príznaky: horúčka, silná panvová bolesť, nevoľnosť, abnormálne vaginálne krvácanie medzi obdobiami)
- chlamýdie v konečníku (prenos análnym sexom) môžu spôsobovať výtok, bolesť a krvácanie z tejto oblasti
- chlamýdie v ústnej dutine a hrdle (prenos orálnym sexom) môžu spôsobovať bolesti a škriabanie v krku, kašeľ alebo horúčku, bolesť hlavy, či zimnicu (prenos infekcie až do pľúc)
➡️ Neliečené chlamýdie u žien
Neliečená genitálna chlamýdiová infekcia predstavuje u žien závažný zdravotný problém. O čo konkrétne ide?
- zápaly orgánov malej panvy so silnou bolestivosťou (PID)
- cysty na vajíčkovodoch, ktoré spôsobujú zúženie ich priechodnosti (tubárny faktor sterility)
- mimomaternicové tehotenstvo
- predčasný pôrod
- infekcia plodu, spojená najčastejšie so zápalom očí a zápalom pľúc u dieťaťa
- zápaly kĺbov, najmä kolena alebo lakťa – ide o takzvanú reaktívnu artritídu
Chlamýdie v oblasti očí
Hoci je táto forma chlamýdiovej infekcie najbežnejšia v oblasti genitálií, môže sa vyskytnúť aj na menej obvyklých miestach ako sú napríklad aj oči. Stačí na to priamy či dokonca nepriamy kontakt neumytej ruky (ktorá sa predtým dotýkala intímnych miest). Ak sa nelieči, v extrémnych prípadoch môže dôjsť až k oslepnutiu! Ako sa chlamýdiová infekcia očí (chlamýdiový zápal spojiviek) prejavuje? Toto sú najčastejšie príznaky:
- opuch očí a začervenanie
- svrbenie a podráždenie
- hlien prípadne výtok
- citlivosť na svetlo (fotofóbia)
Infekcia chlamýdiami v tejto oblasti sa ľahko môže zameniť s príznakmi iných bežnejších očných infekcií, preto je nutné čím skôr v prípade problémov navštíviť lekára.
Chlamýdie verzus kvapavka
Chlamýdie a kvapavka sú dve dobre známe pohlavne prenosné ochorenia. Obe sú bakteriálneho pôvodu, takisto sa prenášajú pri každej forme nechráneného pohlavného styku (vaginálny, orálny aj análny), takisto hrozí pri oboch riziko prenosu z matky na dieťa. Majú tiež podobné príznaky ako je bolesť alebo pálenie počas močenia, abnormálny výtok z penisu, pošvy alebo konečníka, opuch semenníkov alebo mieška, bolesť či krvácanie z konečníka…
Zaujímavosť: viac ako polovica nakazených kvapavkou má súčasne aj chlamýdiovú infekciu! Chlamýdie aj kvapavka sa dajú účinne liečiť antibiotikami. Ak sa liečia rýchlo, je nepravdepodobné, že spôsobia dlhodobé problémy.
Chlamýdie: príčiny a rizikové faktory (prenos chlamydiózy)
Za genitálnou chlamydiózou stojí špecifický typ baktérií – chlamýdie, ktoré môžu infikovať všetky sliznice v tele. Samozrejme je k tomu potrebný najprv prenos z hostiteľa na zdravého človeka. Najrizikovejším faktorom je teda nechránený sex.
Príčina ochorenia
➡️ Chlamýdiová infekcia spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis
Chlamydia trachomatis je malá gramnegatívna baktéria (0,2 – 1μm) s dvojfázovým životným cyklom – vnútrobunkový parazit, ktorý je schopný veľmi rýchlo infikovať slizničné povrchy. Na základe proteínov nachádzajúcich sa vo vonkajšej membráne sa rozdeľuje na niekoľko sérotypov:
- sérotypy A, B, Ba, C – vyvolávajú očné ochorenie zvané trachóm (rozšírené predovšetkým v Ázii a Afrike), ktoré môže viesť až k celkovému oslepnutiu
- sérotypy D – K vyvolávajú zápaly močového a genitálneho traktu (zápal močovej rúry, pohlavných orgánov, zápaly orgánov v malej panve, mimomaternicové tehotenstvo), novorodenecký zápal pľúc a spojiviek
- sérotypy LGV1, LGV2, LGV3 vyvolávajú pohlavné ochorenie nazývané lymphogranuloma venereum
Prenos ochorenia
➡️ Prenos pohlavným stykom
Najčastejší prenos chlamýdiovej infekcie je prostredníctvom nechráneného sexu (vaginálny, orálny aj análny pohlavný styk). Úspešnosť prenosu je naozaj vysoká, udáva sa v hodnotách 50 % a viac, čo je v porovnaní s inými bakteriálnymi infekciami naozaj nadpriemerná hodnota.
- najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
- výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
- 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma
TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy) TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00) TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava
➡️ Iný prenos
Zriedkavo, ale predsa, sa chlamýdie prenášajú z pohlavných orgánov na iné časti tela (napríklad oči), ešte menej sa vyskytuje nákaza napríklad nosením rovnakej spodnej bielizne, či spoločným používaním uterákov. Ozaj unikátne môže infekcia prebehnúť v spoločne využívaných priestoroch ako sauna, bazén, šatne alebo sprchy.
➡️ Prenos z matky na plod
Špecifický prenos infekcie z matky na dieťa pri pôrode súvisí s priamym kontaktom novorodenca s pôrodnými cestami. Pre novonarodené dieťa je chlamydióza veľmi nebezpečná a spôsobuje vážne infekcie postihujúce pľúca, oči, uši.
Fázy a vývojové štádia chlamýdií (priebeh chlamydiózy)
Vývojové štádiá chlamýdií, ktoré sú adaptované na vnútrobunkové alebo mimobunkové prostredie v podstate nemajú medzi mikróbami obdobu. Ak ochorenie nemá žiadne vonkajšie prejavy, bez lekárskeho zásahu môže postupovať naozaj veľmi rýchlo…
➡️ V prvej fáze sa „naše“ chlamýdie dostávajú do organizmu najčastejšie pohlavnou cestou. V tomto štádiu počas prvých hodín infikujú hostiteľskú bunku avšak ešte nie sú v infekčnej podobe a náš imunitný systém na ne nereaguje. Do infekčnej formy sa dostávajú až po niekoľkých ďalších hodinách.
➡️ V ďalšej fáze prebieha „búrlivé množenie“ baktérií do okolitých buniek a tkanív. Začínajú sa prejavovať prvé príznaky, najčastejšie v oblasti pošvy a penisu (výtok), postupne infekcia preniká do močového systému, čo sprevádza často bolesť a pálenie pri močení.
➡️ Ak sa ochorenie doteraz nepodchytilo, infekcia sa rozširuje aj do ďalších častí tela. Buď je to oblasť očí a očných spojiviek, alebo sa ďalej prepracúvava v rámci pohlavnej sústavy – u žien dochádza k infekcii maternice, vajíčkovodov a vaječníkov, u mužov k zápalu prostaty (prostatitíde).
➡️ V poslednej fáze ochorenie naberá chronickú formu a dochádza pritom k najvážnejším komplikáciám v dôsledku neliečenia tohto stavu. Výsledkom môžu byť zápaly kĺbov, či zjazvenie panvových orgánov. Ženy môžu v extrémnom prípade dospieť až k sterilite, muži k oslabenej plodnosti znížením kvality spermií, vyvinúť sa môže dokonca aj takzvaný Reiterov syndróm.
Chlamýdie: diagnostika, testy
Podozrenie na chlamýdiovú infekciu, ktorá sa prejavuje typickými symptómami ako je výtok z penisu či pošvy, ale aj pri menej výrazných prejavoch, či pri asymptomatickej forme treba potvrdiť laboratórnou diagnostikou. Iba tá môže na 100% potvrdiť infekciu. O čo ide konkrétne pri chlamýdiách?
- anamnéza, pri ktorej lekár zisťuje prítomnosť príznakov a prípadné ohnisko infekcie
- výterové testy*, pri ktorých sa vykonáva výter najčastejšie z močovej trubice a pošvy (zasiela sa na najpresnejšie laboratórne vyšetrenie PCR)
- sérologická diagnostika – vyšetrenie je zamerané na kontrolu krvného séra, kde sa hľadajú protilátky na chlamýdie
- kultivačné vyšetrenie – v praxi už minimálne využívaný spôsob kvôli zdĺhavosti procesu kultivácie vzorky
- pri podozrení na pľúcnu formu chlamýdií (Chlamydia pneumoniae) sa na vyšetrenie berú vzorky krvi
Odporúčanie: už pri najmenšom podozrení na chlamýdie treba okamžite kontaktovať gynekológa, respektíve urológa, pričom vyšetrenie by určite mali podstúpiť obaja partneri (vysoká pravdepodobnosť prenosu).
➡️ Kontrola aj po liečbe
Testy na chlamýdie sa nevykonávajú iba pri diagnostike ochorenia, ale samozrejme aj po skončení liečby za účelom potvrdenia preliečenia infekcie. Takýto test (opäť výter) sa robí obvykle s odstupom 1 mesiaca po skončení nasadenej liečby.
➡️ Testy na chlamýdie
Najdôležitejším kritériom spoľahlivosti dôkazu chlamýdiovej infekcie je určite správny odber materiálu. Na našom trhu je dnes dostupných niekoľko druhov komerčných odberových setov. Odber materiálu teda môže v domácom prostredí vykonať aj pacient sám (samovyšetrenie), musí však striktne dodržiavať pokyny od výrobcu (prípadne lekára).
- rýchlotest na preukázanie infekcie chlamýdiami (značka Hartmann)
- spočíva v zistení baktérie Chlamydia trachomatis (hraničná hodnota je približne 2,5 μg EB/ml) po výtere z vaginálneho traktu
- postup: najprv sa urobí výter tampónom, ten sa potom sa zmieša s riediacim roztokom (približne 5 minút), zmes sa nakvapká do testovacej kazety a napokon výsledok je možné odčítať po 15 minútach
- upozornenie: tento test nie je vhodný na použitie v tehotenstve, počas menštruácie a 3 dni po nej
TIP č.1: rýchle dodanie (od 1-3 dní) TIP č.2: nízke poštovné (od 2,5 €), nad 10 € zdarma
Chlamýdie: riešenie a liečba
Liečba chlamýdií je podobná ako pri ďalších infekciách bakteriálneho typu – najúspešnejšia z medicínskeho hľadiska je samozrejme antibiotická liečba. Čím skôr sa s liečbou ochorenia začne, tým menej komplikácií v neskorších štádiách hrozí – prechod infekcie do ďalších častí pohlavnej sústavy totiž môže vyvolať napríklad aj úplnú neplodnosť páru.
Základom liečby infekcií vyvolaných Chlamydia trachomatis je:
- včasná identifikácia pacienta s akútnou infekciou
- správne preliečenie (vrátane všetkých sexuálnych partnerov)
- počas liečby je nutné zdržať sa všetkých sexuálnych aktivít
- kontrola efektivity liečby po jej ukončení
➡️ Liečenie antibiotikami
Na genitálne chlamydiózy sa používajú po úvodnom vyšetrení vhodné antibiotiká na preliečenie. Aké konkrétne a na ako dlho určí lekár na základe vyšetrenia a posúdení rozšírenia infekcie a sprievodných príznakov. Z antibiotík sa najčastejšie používa azotromycín (antibiotikum zvyčajne predpisované v jednej veľkej dávke) alebo doxycyklín (antibiotikum, ktoré sa musí užívať zvyčajne 2x denne počas jedného týždňa). Dĺžka liečby? 1-3 týždne. Nekomplikované prípady u žien cca 7 dní, u mužov 10 dní. Pri chronickej či opakovanej infekcii je niekedy potrebná až 3 týždňová liečba.
➡️ Sexuálna abstinencia
Veľmi dôležitá je pri liečbe chlamýdií aj sexuálna zdržanlivosť počas liečby a určitú dobu aj po nej. Pohlavnému styku sa teda treba vyhýbať vo všetkých formách – to znamená, žiadna autoerotika, žiaden hoci aj chránený sex. Po ukončení liečby treba ešte počkať na výsledky testov na potvrdenie úplnej absencie infekcie v tele.
➡️ Zabránenie prenosu dotykom
Keďže sa chlamýdie môžu šíriť aj jednoduchým dotykom (napríklad z pohlavia do očí a očných spojiviek) vyvarujte sa akémukoľvek kontaktu so sliznicami po tom, ako ste sa čo i len mimovoľne dotkli svojich genitálií (keď, tak až po dôkladnej dezinfekcii rúk). Takisto sa neodporúča mechanické dráždenie v tejto oblasti – chlamýdie sa takto môžu ľahšie dostať do medzibunkového priestoru a napádať ďalšie tkanivá.
➡️ Prírodné prostriedky na chlamýdie?
Chlamýdie sú bakteriálnou infekciou a teda jediným overeným a úspešným prostriedkom na ich potlačenie sú už spomínané antibiotiká. Prírodné extrakty (liečba bylinkami) tak môžu hrať sekundárnu úlohu najskôr pri zmierňovaní príznakov. Zaradiť k nim môžeme výťažky z rastlín ako je Echinacea či Voduľka kanadská („Goldenseal“), Túžobník brestový, či exotické Lapacho a Vilacacora. Hovorí sa aj o blahodárnych účinkoch včelieho propolisu…
- základné aktívne látky prípravku: túžobník brestový, vŕbová a jelšová kôra, červené lapacho, bakopa drobnolistá (brahmi), vilcacora, propolis
- PM Chlamydil Extra pôsobí na normalizáciu centrálneho nervového systému a obranyschopnosť organizmu
- je vhodný aj pre zosilnenie efektu súbežne podávaných antibiotík
- dávkovanie: 2 x denne 2 tabletky
TIP č.1: kuriér / zásielkovňa od 2,50 € / 1,50 € (nákup nad 35 € zadarmo) TIP č.2: platby: on-line, kartou, bank. prevodom, dobierkou
Najčastejšie otázky
Chlamýdie sú jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich pohlavne prenosných infekcií. Veľa ľudí v tejto súvislosti zaujíma množstvo praktických vecí (a pýtajú sa v rámci najrozmanitejších internetových fór a diskusií, pričom hľadajú aj skúsenosti s chlamýdiami od ostatných). Nedá sa určite na všetko odpovedať na takomto malom priestore, ale pár najčastejších otázok spolu s adekvátnymi odpoveďami teraz uvediem:
❓ Kto sa má báť tejto infekcie a ako najčastejšie dochádza k prenosu?
Odpoveď je jednoduchá. Nakaziť sa môže ktokoľvek kto má nechránený pohlavný styk. Prenos tejto infekcie je možný ako pri klasickom vaginálnom sexe, tak aj análnom či orálnom. Riziko samozrejme stúpa s počtom sexuálnych partnerov.
❓ Neexistuje na chlamydiózu aj niečo iné okrem klasických antibiotík?
Jediná overená a účinná liečba chlamydiózy je tá, ktorú vám predpíše lekár – teda antibiotiká. Neexistujú žiadne lieky bez receptu či iné domáce formy liečby, ktoré by ochorenie dokázali vyliečiť. Prírodná podpora (vhodné bylinky, či doplnok stravy) je síce možná aj v tomto prípade (po konzultácii s lekárom), no poslúži maximálne na zmiernenie prejavov, určite nie na vyliečenie!
❓ Chlamýdie a očkovanie?
Očkovanie pri tomto ochorení doposiaľ neexistuje. Problémom je aj to, že prekonaná infekcia nezanecháva imunitu a je možné sa infikovať aj opakovane. Jedinou prevenciou tak momentálne zostáva chránený pohlavný styk či monogamný vzťah.
❓ Sú chlamýdie riziko aj pre tehotné ženy?
Ženy počas tehotenstva sú v tomto prípade veľmi rizikovou skupinou, pretože hrozí prenos infekcie na novonarodené dieťa, pričom nebezpečná je najmä infekcia očí, uší a pľúc. Chlamydióza takisto zvyšuje výskyt mimomaternicového tehotenstva.
❓ Ako často sa objavuje infekcia bez príznakov?
Na našu smolu veľmi často. Takmer polovica prípadov infekcie chlamýdiami je bezpríznaková – u mužov. U žien je to dokonca viac ako trištvrtina prípadov. Na nákazu sa tak väčšinou príde až potom ako sa objavia príznaky vo vyššom štádiu u jedného z partnerov a po podstúpení vyšetrenia.
❓ Chlamydióza a neplodnosť?
To je jedna z príčin, pre ktorú si dať na túto infekciu veľký pozor. Podmieňuje neplodnosť ako u žien (najviac nepriechodnosť vajíčkovodov), tak i u mužov (znížená kvalita i počet spermií).
❓ Jeden v páre je pozitívny, druhý negatívny, čo za tým môže byť?
U niekoho je imunitný systém silnejší a spočiatku sa lepšie bráni opakovanému nakazeniu – takto sa môže veľmi ľahko stať, že aj po preliečení sa jeden v páre prejaví pozitívnym výsledkom na chlamýdie a druhý nie.
❓ Vraj sa chlamýdie dajú rýchlo chytiť aj v saune či uterákmi?
Ojedinele, raritne, skôr nie ako áno – s veľkou pravdepodobnosťou ide aj napriek výhovorkám partnera o prenos pohlavným stykom. Je nutné preliečenie oboch partnerov (platí aj pre ďalšie osoby, s ktorými prišli do intímneho kontaktu).
❓ Ejakulácia počas liečby?
Počas liečby chlamýdií by ste sa mali vyvarovať akejkoľvek sexuálnej aktivity a teda by ste sa ani nemali snažiť o vyvrcholenie a následnú ejakuláciu (ani masturbáciou a ani inak). Hrozí riziko prenosu na ďalšie časti tela.
❓ Existuje súvislosť medzi chlamýdiami a erektilnou dysfunkciou?
Chlamýdie, respektíve chlamydióza, je pohlavne prenosné ochorenie, ktoré postihuje mužov a ženy. Ak sa nelieči, môže to viesť k vážnym a dlhodobým zdravotným problémom. Pokojne to môže byť aj určitý stupeň erektilnej dysfunkcie. Je to dôsledok možnej infekcie a zápalu prostaty – muži s prostatitídou často vykazujú aj príznaky oslabenej až úplne potlačenej erekcie.
TIP: najlepšie prírodné prípravky na erekciu
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
- výživový doplnok pre lepšiu erekciu a zvýšenie libida u mužov
- podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
- optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Kotvičník, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli + vitamíny C a D
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00) TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)
Chlamýdie a pár slov na záver (aj o prevencii)
Chlamýdie, konkrétne Chlamydia trachomatis je jednou z najbežnejších sexuálne prenosných infekcií. Ak sa nelieči, môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Nie vždy sa však chlamydióza musí prejaviť aj navonok, preto je vhodné, aby rizikové skupiny (pohlavne aktívne ženy do 25 rokov a ľudia, ktorí častejšie striedajú sexuálnych partnerov) pravidelne absolvovali test na chlamýdie. Na trhu je dostupných viacero komerčných domácich testov, treba siahnuť po niektorom od overeného výrobcu, napríklad:
- rýchlotest na preukázanie infekcie chlamýdiami (značka Hartmann)
- spočíva v zistení baktérie Chlamydia trachomatis (hraničná hodnota je približne 2,5 μg EB/ml) po výtere z vaginálneho traktu
- postup: najprv sa urobí výter tampónom, ten sa potom sa zmieša s riediacim roztokom (približne 5 minút), zmes sa nakvapká do testovacej kazety a napokon výsledok je možné odčítať po 15 minútach
- upozornenie: tento test nie je vhodný na použitie v tehotenstve, počas menštruácie a 3 dni po nej
TIP č.1: rýchle dodanie (od 1-3 dní) TIP č.2: nízke poštovné (od 2,5 €), nad 10 € zdarma
Keďže je chlamydióza naozaj vysoko infekčná, je tiež potrebné, aby v prípade potvrdenia ochorenia absolvovalo liečbu aj blízke okolie postihnutej osoby. Jednoducho všetci tí ľudia, ktorí s ňou mali v poslednom období sexuálny styk.
Prevencia chlamydiózy
Najlepšou obranou pred chlamýdiami je prevencia. V rámci nej však nejde len o konkrétne opatrenia týkajúce sa možného prenosu, ale celkovo aj podporu zdravého životného štýlu a imunity.
Základné preventívne opatrenia:
- bezpečný pohlavný styk – ideálna ochrana pred chlamýdiami (a ďalšími pohlavnými chorobami) je kondóm a to pri každej forme pohlavného styku (teda aj pri orálnom či análnom), a okrem toho zabráni aj nezamýšľanému tehotenstvu
- obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – chlamýdie sú naozaj vysokoinfekčné organizmy a aj preto si treba dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov, čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
- starostlivá hygiena – to znamená normálnu intímnu hygienu v intímnych oblastiach (ale nie zas do extrému, prílišná hygiena je totiž jeden z rizikových faktorov)
- vyšetrenia na úvod i počas tehotenstva – chlamýdie sú veľmi nebezpečné, hlavne čo sa týka prenosu na novonarodené dieťa a tiež môže spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo
- riziko nákazy zvyšujú aj časté vaginálne výplachy, ktoré ničia prospešné vaginálne baktérie a otvárajú priestor napríklad aj pre chlamýdie
- pravidelné testy na pohlavné choroby vám môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných
💡 TIP: Pozri kondómy – najlepšiu formu prevencie chlamydiózy a ostatných sexuálne prenosných chorôb
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
💡 Chlamýdie – jedna z najviac rozšírených pohlavne prenosných chorôb, ako sa jej vyhnúť? (práve čítate)
💡 Syfilis – známa pohlavne prenosná choroba, ktorá si nevyberá, ako sa úspešne chrániť?
💡 Kvapavka – povestné pohlavne prenosné ochorenie najmä u mladších, ako prebieha a ako lieči?
💡 Trichomoniáza – parazitárne pohlavne prenosné ochorenie, postihujúce najmä ženy (kompletné informácie)
💡 Genitálny herpes – jedno z najbežnejších pohlavne prenosných ochorení (všetko čo potrebujete vedieť)
💡 Genitálne bradavice sú najčastejším sexuálne prenosným ochorením (kompletné informácie)
💡 HPV, alias ľudský papilomavírus – všetko o nebezpečnej infekcii, ako proti nej bojovať?
💡 Filcky, alias voš lonová a pedikulóza (pohlavne prenosné ochorenie)
Chlamýdie: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- doc. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., MUDr. Lenka Balogová, MUDr. Lucia Šuleková, MUDr. Diana Vološinová: Infekcie vyvolané chlamýdiami – http://www.solen.sk/pdf/b4a7918e1af121207ccd4ab29ccc4c1c.pdf
- Mika A. Brown, Michael G. Potroz, Seoh-Wei Teh, Nam-Joon Cho: Natural Products for the Treatment of Chlamydiaceae Infections – https://www.mdpi.com/2076-2607/4/4/39
- Chlamydia (Sexually Transmitted Disease Surveillance) – https://www.cdc.gov/std/stats17/chlamydia.htm
- Chlamydia – CDC Fact Sheet – https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stdfact-chlamydia.htm
- Sexually transmitted diseases (STDs) – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sexually-transmitted-diseases-stds/symptoms-causes/syc-20351240
- Chlamydia trachomatis, Symptoms and causes – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chlamydia/symptoms-causes/syc-20355349
- Chlamydia trachomatis, Diagnosis and treatment – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chlamydia/diagnosis-treatment/drc-20355355
- STDs during Pregnancy – CDC Fact Sheet – https://www.cdc.gov/std/pregnancy/stdfact-pregnancy.htm
- Erectile Dysfunction in Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome: Outcomes from a Multi-Center Study and Risk Factor Analysis in a Single Center – https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0153054
Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!
Článok je zaradený do kategórie: Pohlavné choroby, Pohlavné choroby u mužov, Pohlavné choroby u žien
Mohlo by vás zaujímať
- Filcky, alias voš lonová a pedikulóza (pohlavne prenosné ochorenie)
- HPV, alias ľudský papilomavírus - všetko o nebezpečnej infekcii, ako proti nej bojovať?
- Genitálne bradavice sú najčastejším sexuálne prenosným ochorením (kompletné informácie)
- Genitálny herpes - jedno z najbežnejších pohlavne prenosných ochorení (všetko čo potrebujete vedieť)
- Trichomoniáza - parazitárne pohlavne prenosné ochorenie, postihujúce najmä ženy (kompletné informácie)
- Kvapavka - povestné pohlavne prenosné ochorenie najmä u mladších, ako prebieha a ako lieči?
- Syfilis - známa pohlavná choroba, ktorá si nevyberá - ako sa úspešne chrániť?