Kvapavka – povestné pohlavne prenosné ochorenie najmä u mladších, ako prebieha a ako lieči?

Peter Kacián Téma
5. novembra 2020 0

Kvapavka je jedna z najznámejších pohlavných chorôb na svete. Choroba (odborne sa volá gonorrhea či gonorrhoea) má bakteriálny pôvod a je známa tým, že najviac postihuje mladšie ročníky – mužov a ženy do 25 rokov. Verte či nie, navzdory tomu, že o tomto ochorení počul snáď každý pohlavne aktívny jedinec, len minimum ľudí o kvapavke vie dosť na to, aby sa jej vedel ubrániť. Keďže sa jedná o vysoko nákazlivé infekčné ochorenie prenášané v prvom rade pohlavným stykom je osveta najmä mladých určite namieste. Aj preto vám prinášame na našich stránkach sériu článkov o najnebezpečnejších pohlavne prenosných ochoreniach (na konci článku si pozrite zoznam). Kvapavka určite medzi ne patrí.

Kvapavka je ináč pekne zákerná choroba – okrem typických príznakov ako hnisavý výtok z penisu u mužov a z vagíny u žien, sa u mnohých nemusí prejavovať vôbec, alebo len minimálne s nešpecifickými príznakmi. Takže takto sa jej hrdý nositeľ cíti úplne v bezpečí a ochorenie nevedomky „veselo“ prenáša ďalej. Riskuje tak, že bez adekvátnej liečby dôjde k trvalým zdravotným komplikáciám (neplodnosť napríklad).

V článku o kvapavke nájdete naozaj všetko čo potrebujete vedieť – čo to vlastne je, aká baktéria za ňou stojí, najčastejšie príznaky u mužov i u žien, ako sa prenáša, ako vyzerá diagnostika, aj ako sa toto ochorenie lieči (zaberajú antibiotiká, problém je, že sa už objavili rezistentné kmene gonokokov). Na záver si ešte prečítajte podľa mňa o tom najpodstatnejšom – aké preventívne opatrenia treba dodržiavať aby ste kripla (ako sa tejto chorobe nadáva) nedostali tiež. „Veselé“ čítanie prajem…

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

Čo to vlastne kvapavka je?

Kvapavka je typické pohlavne prenosné ochorenie spôsobené baktériou Neisseria gonorrhoeae. Jedná sa o jedno z najčastejších pohlavných ochorení vôbec. Postihnúť môže celý urinogenitálny trakt (močové + pohlavné ústrojenstvo muža i ženy), análny otvor, ale aj oči, či hrdlo. Prejavuje sa najčastejšie hnisavým výtokom z penisu alebo pošvy.

Prenáša sa hlavne nechráneným pohlavným stykom (orálny, vaginálny, análny), ale tiež z matky na dieťa pri pôrode, unikátne aj iným typom prenosu (dotykom). S kvapavkou sa spája aj vyššie riziko prenosu ostatných pohlavných chorôb – preventívne sa preto u ľudí s potvrdenou diagnózou vykonáva aj test na HIV či chlamýdie.

💡 Pôvodca kvapavky - Neisseria gonorrhoeae

Baktéria Neisseria gonorrhoeae (kvapavka) - typický diplokok

Baktéria Neisseria gonorrhoeae – typický diplokok s fimbriami…

Neisseria gonorrhoeae je gramnegatívna aeróbna nesporulujúca baktéria z čeľade Neisseriaceae (patrí sem napríklad aj Neisseria meningitidis – pôvodca nebezpečnej meningitídy). Má typický pretiahnutý kokovitý tvar diplokokov, na jej povrchu sa nachádzajú fimbrie, ktoré slúžia na priľnutie k tkanivám. Jediným zdrojom nákazy je človek, baktéria sa inak voľne v prírode nevyskytuje pretože je veľmi citlivá na vonkajšie prostredie (zmeny teplôt, vlhkosti, bežná dezinfekcia…). K prenosu dochádza takmer výhradne pri intímnom styku. Gonokoky sa nerozmnožujú v moči, preto sa infekcia nešíri do močového mechúra ani do obličiek. Ovplyvňujú ich naše hormóny –  estrogény podporujú ich rast, testosterón a progesterón naopak inhibujú.

Baktéria Neisseria gonorrhoeae, inak teda nazývaná aj gonokok, bola objavená v roku 1879 nemeckým lekárom Albertom Neisserom, po ktorom je vlastne aj pomenovaná.

 

Pôvod kvapavky a jej výskyt (niečo málo z histórie)

Kvapavka je známa už od biblických čias a na jej pomenovanie podľa odborníkov vtedy slúžili názvy zav (u mužov) a zavah (u žien). V novodobej histórii sa objavuje napríklad už v roku 1161, kedy anglický parlament prijal zákon, ktorý mal obmedziť jej šírenie. V roku 1256 zase vo Francúzsku vyšiel dekrét, ktorý hrozil prenášačom tohto ochorenia vyhostením.

Na jej liečbu sa od stredoveku používali najrôznejšie preparáty. Najznámejším bola ortuť, neskôr aj dusičnan strieborný, ktorý bol jedným z bežne používaných liekov v 19. storočí. Neskôr to bol strieborný proteín s obchodným názvom Protargol, čo bol vlastne druh koloidného striebra s antibakteriálnymi účinkami. Liečba na báze striebra sa používala až do použitia prvých antibiotík v 40. rokoch 20. storočia.

Názov ochorenia (gonorrhoea) je odvodený z gréckeho gonos, čo znamená semeno a rhoia, čo znamená tok. No a kvapavka sa jej hovorí preto, lebo v Nemecku jej pomenovanie vychádzalo so slova tropfen – teda kvapkať. Ešte jedna zaujímavosť. Ešte v nedávnej minulosti sa kvapavke v anglicky hovoriacich krajinách vravelo Honey Moon Disease (čiže choroba medových týždňov). Prečo? pretože mnoho mužov, ktorí si chceli pred uzatvorením sobáša ešte rýchlo „vyhodiť z kopýtka“ (sexom s prostitútkou), priniesli do manželstva ako prvý vklad a nechcený svadobný dar pre svoje drahé nastávajúce aj túto pohlavnú chorobu… (viac: wikipedia).

 

Mechanizmus infekcie

K infekcii dochádza takmer výlučne intímnym kontaktom. Kvapavka, respektíve baktéria, ktorá ju spôsobuje, je totiž veľmi citlivá na vonkajšie podmienky. Keď sa však dostane do tela rozširuje sa veľmi rýchlo. Ako „prvý na rane“ býva epitel močovej trubice (a moč baktériu nevyplaví, pretože baktéria sa na jej stenách udrží vďaka svojim fimbriám) a výstelka hrdla maternice. Po tom, čo sa tam vytvorí hnisavý zápal, infekcia postupuje ďalej napríklad do konečníka (rektum) či dokonca hrdla.

V prípade neliečenia, prechádza zápal až do semenníkov u mužov a vajcovodov u žien (tam je postup tejto infekcie uľahčený najmä počas menštruácie), čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť ich neplodnosť. Problémom je, že i napriek krátkej inkubačnej dobe (muži už do 5 dní, ženy aj do 2 týždňov) môže kvapavka prebiehať úplne bez príznakov (zväčša u žien). Aj preto je najlepšou prevenciou používanie bariérovej ochrany/antikoncepcie – kondómov.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Inkubačná doba

Inkubačná doba, čiže čas od nakazenia po prejavenie prvotných príznakov ako je hnisajúci zápal, je pri kvapavke relatívne krátka. No je rozdielna u mužov a u žien. Pokým až 90 % mužov pocíti prvé príznaky (výtok z penisu) už do 5 dní, u žien to môže byť pokojne aj dlhšie – výtok sa môže zjaviť aj o 2 týždne. Takže inkubačná doba kvapavky vo všeobecnosti sa pohybuje najčastejšie v intervale 2-14 dní!

 

Kvapavka na Slovensku?

💡  Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa na svete ročne vyskytne približne 78 miliónov nových prípadov kvapavky!!! Najvyšší výskyt je u mladých, pohlavne aktívnych ľudí do 25. roku života, potom sa znižuje. Podľa viacerých odborníkov k rozšíreniu tohto ochorenia prispieva najmä promiskuita, pracovná a turistická migrácia, zvyšujúci sa podiel obyvateľstva žijúcich v mestách, ale napodiv aj ústup používania kondómov. Na Slovensku to nie je inak a počet nakazených jedincov stúpa aj u nás.

Inak, kvapavka sa u nás musí zo zákona povinne hlásiť (spolu s ďalšími troma pohlavnými chorobami – syfilis, lymphogranuloma venereum a ulcus molle).

➡️ Štatistika: Gonokoková infekcia (kvapavka) za rok 2017

  • kvapavka bola evidovaná u 379 pacientov (292 mužov a 87 žien)
  • v porovnaní s rokom 2016 to predstavuje nárast až o 35,4 %
  • najviac pacientov s touto diagnózou bolo vo veku 25 až 34 rokov (20,4 osôb na 100 000 obyvateľov) a 15 až 24 rokov (17,2/100 000)
  • ochorenie sa najčastejšie vyskytovalo v Bratislavskom kraji (22,9 na 100 000 obyvateľov) a Trnavskom kraji (8,0/100 000)
  • najmenší počet prípadov evidovali v Banskobystrickom (2,2/100 000) a Prešovskom kraji (2,6/100 000)
  • podľa rodinného stavu 158 prípadov kvapavky bolo medzi slobodnými, 20 bolo ženatých mužov, 11 vydatých žien (celkom 31)
  • zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií

 

Kvapavka verzus Chlamýdie

Chlamýdie a kvapavka sú dve veľmi dobre známe pohlavne prenosné ochorenia. Obe sú bakteriálneho pôvodu, takisto sa prenášajú pri každej forme nechráneného pohlavného styku (vaginálny, orálny aj análny), takisto hrozí pri oboch riziko prenosu z matky na dieťa. Majú tiež podobné príznaky ako je bolesť alebo pálenie počas močenia, abnormálny výtok z penisu, pošvy alebo konečníka, opuch semenníkov alebo mieška, bolesť či krvácanie z konečníka…

Zaujímavosť: viac ako polovica nakazených kvapavkou má súčasne aj chlamýdiovú infekciu! Chlamýdie aj kvapavka sa dajú účinne liečiť antibiotikami. Ak sa liečia rýchlo, je nepravdepodobné, že spôsobia dlhodobé problémy.

 

Príznaky a prejavy kvapavky

Medzi najznámejšie príznaky kvapavky patrí výtok (ktorý dal vlastne ochoreniu meno). Ten sa začína tvoriť na sliznici v mieste vstupu infekcie – najčastejšie teda v rámci pohlavných orgánov muža i ženy. Výtok je samozrejme spojený so zápalom, ktorý tam baktéria spôsobila. Nástup symptómov prebieha v závislosti od pohlavia postihnutej osoby väčšinou rozdielne (najneskôr však do 14 dní).

 

Príznaky u mužov

Prvým viditeľným príznakom nákazy u mužov je často pálenie a bolesť pri močení, častejšie močenie a následne aj hnisavý výtok z močovej rúry. V prípade neliečenia aj bolesť a zvýšená citlivosť v semenníkoch. Hoci je to menej častý jav, aj u mužov sa môže vyskytnúť asymptomatický priebeh tohto ochorenia, prípadne sa prvé viditeľné príznaky prejavia až po niekoľkých týždňoch. Príznaky kvapavky u mužov v skratke (v urogenitálnej oblasti):

  • vyššia frekvencia alebo naliehavosť močenia
  • hnisavý výtok z penisu (bielej, žltej, béžovej alebo aj zelenkavej farby)
  • opuch alebo začervenanie ústia močovej trubice (zápal môže prejsť až ku chronickej variante a spôsobovať mimo iné aj bolestivú erekciu či polúciu)
  • zápal prostaty (prostatitída) a s tým spojené vyššie teploty a bolesť pri močení
  • opuch alebo bolesť semenníkov (zápal nadsemenníka)

 

Príznaky u žien

Priebeh tohto ochorenia u žien je veľmi často asymptomatický. Až 75 % žien nemá žiadne, či len mierne (a prípadne aj podobné iným vaginálnym infekciám bakteriálneho i kvasinkového pôvodu) príznaky, čo maximálne sťažuje identifikáciu kvapavky. Z viditeľných symptómov sa u žien najčastejšie prejavuje hnisavý výtok z pošvy, či bolesť pri pohlavnom styku. Príznaky kvapavky u žien v skratke (v urogenitálnej oblasti):

  • výtok z vagíny (vodnatý, krémový alebo mierne zelený)
  • bolesť alebo pálenie pri močení
  • potreba častejšie močiť
  • krvácanie mimo menštruácie (špinenie)
  • zápal maternice či vajíčkovodov
  • bolesť hrdla
  • bolesť pri sexuálnom styku
  • ostrá bolesť v dolnej časti brucha
  • horúčka

Ako som už spomínal, u niektorých ľudí nakazených kvapavkou sa viditeľné príznaky nikdy nevyskytujú. No aj takáto osoba s kvapavkou (nesymptomatický nosič) je stále nákazlivá. Preto ju s najväčšou pravdepodobnosťou rozšíri aj na svojho sexuálneho partnera/partnerov. Je prosto nevyhnutné sa pred tým chrániť a nič lepšie na ochranu pred pohlavne prenosnými ochoreniami ako je kondóm zatiaľ nikto nevynašiel…

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

Kvapavka v hrdle

Kvapavka sa veľmi ľahko môže vďaka nakazenému partnerovi dostať aj do vášho hrdla – orálnym stykom. Priebeh ochorenia je v tomto prípade často asymptomatický, prípadne sa príznaky podobajú streptokokovej angíne.

 

Kvapavka v oku

Pokiaľ sa infekcia kvapavky dostane až do oka, prejaví sa to najskôr zápalom spojiviek, hnisavým výtokom z oka, bolesťou v oku, zvýšenou citlivosťou v oblasti a pri neliečení zápalu až poškodením rohovky a následnou slepotou. U dospelých je veľmi vzácna. Najčastejšie sa prejavuje u novorodencov po prenose nákazy z tela matky pri pôrode (conjunctivitis gonorrhoica neonatorum). Zvyčajne nastupuje v prvých 24 hodinách, ale v ľahšej forme sa môže prejaviť kedykoľvek v prvom mesiaci života.

 

Kvapavka v ďalších oblastiach tela

Infekcia sa môže vyskytnúť aj v análnom otvore, pričom najčastejšie symptómy sú výtok, bolestivé vyprázdňovanie. Okrem toho, gonokoky (strojcovia kvapavkovej nákazy) sa pri komplikáciách a neliečení ochorenia môžu preniesť krvným obehom až do kĺbov, srdca a mozgových blán. Pričom ju sprevádza horúčka a zimnica.

 

Ako kvapavka reálne vyzerá

VIDEO a obrázky:

 

Príčiny a rizikové faktory (prenos kvapavky)

Kvapavka je pohlavne prenosné ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou. Baktéria sa teda do tela najčastejšie dostáva akýmkoľvek nechráneným pohlavným stykom. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj ďalšie spôsoby prenosu (z matky na dieťa pri pôrode, prenos dotykom) + existujú aj ďalšie rizikové faktory.

 

Príčina ochorenia

 

➡️ Bakteriálna infekcia spôsobená diplokokom Neisseria gonorrhoeae

Jedná sa o aeróbnu baktériu – skrátene gonokok (konkrétne gramnegatívny diplokok) pričom jej objav sa datuje na koniec 19. storočia. Baktéria je veľmi citlivá na vonkajšie prostredie a dlho v ňom nevydrží. Jediným zdrojom a hostiteľom tejto baktérie v prírode je človek.

 

Prenos ochorenia

 

➡️ Prenos pohlavným stykom

Najčastejší prenos infekcie kvapavky je prostredníctvom nechráneného sexu (vaginálny, orálny aj análny pohlavný styk) a to ako hetero, tak aj homosexuálnym stykom. Podľa spôsobu prenosu sa potom na mieste vniknutia nákazy spravidla vyskytne najskôr nepríjemný výtok.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

➡️ Iný prenos

Zriedkavo sa infekcia prenáša kontaminovanými predmetmi ako sú vlhké uteráky, spodná bielizeň, prípadne sa jedná o kontakt kontaminovaných prstov so sliznicou spojovky oka (tunica conjunctiva).

➡️ Prenos z matky na novorodenca pri pôrode

Špecifický prenos infekcie z matky na dieťa prostredníctvom pôrodu. Je to naozaj len vo výnimočných prípadoch, žena sa počas tehotenstva totiž u nás testuje aj na prítomnosť gonokokov v tele a prípade pozitívneho nálezu sa novorodencom preventívne podávajú kvapky do očí.

 

Fázy a vývojové štádia kvapavky (priebeh ochorenia)

Kvapavka má celkom rýchly priebeh (keď si ho porovnáte so syfilisom, tak až „superrýchly“), ktorý ale takisto prebieha postupne. Prvé príznaky sa objavujú už do 5 dní (u mužov, u žien do 20 dní) v mieste vstupu infekcie do tela a neskôr v prípade neliečenia postupuje aj do ďalších orgánov a tkanív. Podľa stupňa rozšírenia v tele sa mení aj klinický obraz ochorenia (súbor klinických príznakov, prejavov choroby). Jednotlivé fázy a štádiá kvapavky sú v rámci pohlaví mierne odlišné:

 

➡️ Priebeh kvapavky u mužov

U muža najprv dochádza k pocitom pálenia a bolesti v močovej rúre. Neskôr sa k tomu pridáva aj zápal jej ústia, pričom viditeľným prejavom tohto zápalu je z nej vychádzajúci hnisavý výtok (sprvu je mliečny, do pár dní sa zafarbí do žltozelena). V prípade neliečenia infekcie dochádza k napadnutiu zadnej časti močového ústrojenstva a dosiahnuť môže pokojne aj predstojnú žľazu (prostatu), nadsemenníky aj semenníky samotné.

Približne do 3 týždňov od vstupu infekcie do tela sa neliečená kvapavka už môže prejaviť aj zápalom močového mechúra, nadsemenníkov či zápalom prostaty. V prípade ak sa toto pohlavne prenosné ochorenie nelieči ani v tomto štádiu, kvapavka prechádza do chronickej formy, pričom postihnutý muž je stále infekčný.

 

➡️ Priebeh kvapavky u žien

Kvapavka u žien má trochu odlišný priebeh. V prvom rade však musím opäť spomenúť, že takmer až 2/3 zaznamenaných prípadov je úplne bez príznakov. Pokiaľ sa prejavy ukážu, jedná sa najskôr o infekciu genitálu (zriedkavo močovej rúry, pričom vtedy sú príznakmi bolesť a pálenie) a dostaví sa hnisavý výtok z krčka maternice. Pokiaľ sa infekcia nelieči môže prejsť až na sliznicu maternice, vajíčkovodov a vaječníkov. V takom prípade sa už objavujú bolesti v oblasti krížov, horúčky… Ak ani v tomto štádiu sa ochorenie nepodchytí, tak kvapavka podobne ako u mužov prechádza do chronického štádia, pričom nezriedka dochádza aj k ústupu príznakov. Nositeľka kvapavky je však aj v tomto štádiu infekčná.

➡️ Klinický obraz u novorodenca

Prenos kvapavky z matky na novorodenca pri priechode infikovanými pôrodnými cestami sa môže neskôr u dieťaťa prejaviť obojstranným hnisavým výtokom zo spojoviek očí a opuch viečok. Zvyčajne nastupuje už v prvých 24 hodinách po infekcii, ale v ľahšej forme sa môže prejaviť aj kedykoľvek v prvom mesiaci života dieťaťa.

 

Kvapavka: diagnostika, testy

Diagnostika kvapavky spočíva v pozorovaní vonkajších prejavov ochorenia a mikrobiologických (kultivačných) vyšetreniach hnisavého výtoku. Takéto včasné podchytenie nákazy maximálne zníži riziko trvalých následkov infekcie (ako zúženie močovej trubice a problém pri močení, či dokonca až neplodnosť muža i ženy). Postup je nasledovný:

  • anamnéza, pri ktorej lekár zisťuje prítomnosť vonkajších príznakov prípadne potvrdenie rizikových faktorov
  • výtery – vykonávajú sa na základe vykonanej anamnézy a robia sa z močovej trubice, hrdla, análneho otvoru, či krčka maternice a získané vzorky sa posielajú na testy
  • základný test spočíva v prenose získanej vzorky na mierne zahriaty agar, aby sa predišlo teplotnému šoku a znehodnoteniu vzorky, kde sa kultivuje a mikroskopicky zisťuje prítomnosť baktérie
  • laboratórne testy – na potvrdenie diagnózy sa môžu vykonať aj testy ELISA, DNA diagnostika PCR, priama imunofluorescencia a zisťovanie ligázovej reakcie
  • okrem už spomínaných testov sa môže vykonať aj sérologický test na prítomnosť protilátok – väčšinou iba v prípade podozrenia na chronickú formu kvapavky

Súčasťou diagnostiky a vyšetrení kvapavky je aj diferenciálna diagnostika s cieľom rozlíšiť prípadné negonokokové zápaly. Takisto sa spoločne s testami na kvapavku vykonávajú aj testy na HIV (kvapavková infekcia totiž narušuje sliznice a zvyšuje tak riziko infekcie a vzniku choroby).

➡️ Kontrola aj po liečbe

Kontrolné testy na kvapavku sa vykonávajú aj po absolvovaní liečby. Spravidla sa prvý robí do 48 hodín od nasadenia antibiotík a potom priebežne každý týždeň. Proces kontroly trvá zvyčajne 4 mesiace a zahŕňa aj bakteriologické vyšetrenia. Negatívne testy znamenajú, že pacient je úspešne vyliečený a bude vyradený z evidencie.

➡️ Aké faktory sa najviac podpisujú na šírení kvapavkovej infekcie

  • globalizácia a s tým súvisiaci zvýšený pohyb ľudí po celom svete
  • minimálna informovanosť a osveta mladých ľudí
  • rizikové sexuálne chovanie – to znamená promiskuita, náhodní sexuálni partneri, ale aj sexturizmus
  • prostitúcia – legálna je na tom o čosi lepšie, najhoršie je, ak tieto „služby“ poskytujú osoby z nižších sociálnych skupín
  • platí aj pre homosexuálne orientovanú populáciu, bisexuálnych mužov i ženy
  • drogovo závislí jedinci

➡️ Kedy nastal ten správny čas, aby ste sa dali otestovať na kvapavku

Kedy sa nechať otestovať na kvapavku? Nuž riziko tu je vždy po nechránenom pohlavnom styku… Problémom je tiež fakt, že ochorenie sa nemusí hneď prejaviť, dokonca prebieha bez zjavných symptómov (kvapavka u 75% žien), prípadne sa príznaky zhodujú so symptómami iných ochorení. Toto sú situácie, po ktorých by ste mali zvážiť testovanie na kvapavku, bez ohľadu na to, či ste zaregistrovali nejaké príznaky alebo nie:

  • ak ste mali pohlavný styk bez ochrany s niekým, kto by mohol mať kvapavku či iné pohlavne prenosné ochorenie
  • ak ste mali viac sexuálnych partnerov
  • ak máte partnera, ktorý mal sex bez kondómu s viacerými ľuďmi
  • ak ste muž a mali ste pohlavný styk s mužom
  • ak ste tehotná

Ak je test pozitívny, je potrebné podstúpiť adekvátnu liečbu. Takisto sa musíte vyhnúť akejkoľvek sexuálnej aktivite, kým lekár nepovie inak. Určite by ste o náleze mali informovať všetkých sexuálnych partnerov, aby sa takisto nechali otestovať a podstúpili liečbu.

 

➡️ Domáci test na kvapavku – áno či nie?

Domáci test na pohlavné choroby môže byť niekedy prijateľnou alternatívou vyšetrenia u lekára. Ale len ako orientačný prostriedok a jeho výsledok preto treba brať s rezervou. Každopádne, ak by bol váš test na kvapavku pozitívny, je načase čím skôr vyhľadať odbornú pomoc. Ak je váš výsledok negatívny, tiež sa nemusíte dopredu radovať – infekcia sa pomocou takéhoto testu nedá nikdy 100%-ne vylúčiť, hlavne ak sa prejavujú príznaky, ktoré by ochorenie mohli indikovať. Domáce testy na kvapavku sú určené pre ženy aj pre mužov – ženy poskytujú najskôr vzorky z krčka maternice, muži zase z okolia ústia močovej trubice. Výsledok je známy podľa značky testu približne do 30 minút, aj skôr. Pozri test na kvapavku na Heureke.

 

Kvapavka: riešenie a liečba

Liečba kvapavky spočíva, keďže sa jedná o bakteriálne ochorenie, v podávaní vhodných antibiotík. Lieky vždy predpisuje iba lekár – liečenie a terapia závisí od momentálneho štádia a priebehu ochorenia – a prebieha zväčša ambulantne (v prípade potreby je možná aj hospitalizácia).

Základom liečby infekcie vyvolanej Neisseria gonorrhoeae (baktérie kvapavky) je:

  • včasná identifikácia pacienta s infekciou
  • správne preliečenie (vrátane všetkých sexuálnych partnerov)
  • počas liečby je nutné zdržať sa všetkých sexuálnych aktivít
  • kontrola efektivity liečby po jej ukončení

 

➡️ Liečenie antibiotikami

Liečenie kvapavky stojí a padá na liečbe antibiotikami, ktoré na bakteriálnu infekciu zaberajú (pozor, čím ďalej tým viac sa objavujú rezistentné kmene baktérií*). Zvyčajne sa predpisuje 1 dávka penicilínu (jednorázová – zvyčajne ambulantne). V prípade alergie, či spomínanej rezistencie sa používajú antibiotiká na báze cefalosporínov v kombinácii s azitromycínom (prípadne fluorochinolóny, jednorazovo spektinomycín, tetracyklíny alebo najnovšie makrolidy). V prípade súčasnej infekcie chlamýdiami sa predpisuje kombinácia antibiotík – napríklad doxycyklín alebo azitromycín, ktoré liečia obe ochorenia.

K liečbe nastupuje postihnutý pacient + sexuálni partneri z doby 60 dní dozadu. Po použití antibiotík by ste mali cítiť úľavu už v priebehu niekoľkých dní.

*Výskyt kmeňov kvapavky kvapiek rezistentných na antibiotiká je rastúcim problémom (viac informácií). Takéto prípady si môžu vyžadovať rozsiahlejšiu liečbu – 7 dňovým liečením perorálnymi antibiotikami, prípadne duálnou terapiou dvoma rôznymi antibiotikami. Antibiotiká používané na predĺženú liečbu sa zvyčajne podávajú raz alebo dvakrát denne.

Bude vás zaujímať: V júni 2012 informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) o výskyte kmeňov Neisseria gonorrhoeae rezistentných na liečbu cefalosporínmi III. generácie v Austrálii, Japonsku, Nórsku, Švédsku a vo Veľkej Británii. Pritom práve táto skupina antibiotík je považovaná za najúčinnejšiu pri liečbe multirezistentnej kvapavky. Na Slovensku nebol zatiaľ hlásený prípad rezistentných kmeňov kvapavky na cefalosporíny III. generácie (zdroj).

 

➡️ Sexuálna abstinencia

Veľmi dôležitá je samozrejme aj sexuálna zdržanlivosť počas liečby a určitú dobu aj po nej. Pohlavnému styku sa teda treba vyhýbať vo všetkých formách – to znamená, žiadna autoerotika, žiaden hoci aj chránený sex. Po ukončení liečby treba ešte počkať na výsledky testov na potvrdenie úplnej absencie infekcie v tele.

 

➡️ Hospitalizácia prípadne ambulantná liečba

Hospitalizácia na infekčnom oddelení je riešenie naozaj iba pri vážnejších prípadoch – napríklad ak sa jedná o postihnutie viacerých orgánov pohlavnej sústavy (ženy s napadnutými vaječníkmi a vajíčkovodmi, kedy hrozí neplodnosť).

Drvivá väčšina prípadov kvapavky sa lieči ambulantne – jednorázovým podaním antibiotík a následne vykonávaním kontrolných testov. Súčasťou liečby sú aj režimové opatrenia – už spomínaná sexuálna abstinencia, žiaden alkohol, adekvátna intímna hygiena, vykonávanie iba menej namáhavých činností.

 

Dôsledky neliečenej kvapavky

Komplikácie vyvstávajúce z neliečenia kvapavky sú rôzne a týkajú sa najmä žien, ktoré sú vystavené väčšiemu riziku dlhodobých komplikácií. Ako som už spomínal, kvapavka môže u žien postupovať od miesta vniknutia nákazy ďalej v rámci reprodukčného traktu a postihnúť maternicu, vaječníky a vajcovody – suma sumárum: takýto stav, ktorý je známy ako zápalové ochorenie panvy (hlboký panvový zápal v skratke PID – pelvic inflammatory disease) a môže spôsobiť silnú a chronickú bolesť či poškodiť ženské reprodukčné orgány.

➡️ U žien sa tiež v dôsledku neliečenej kvapavky môže dokonca objaviť zablokovanie, respektíve masívne zjazvenie vajcovodov, čo má za následok neplodnosť, prípadne mimomaternicové tehotenstvo.

➡️ Neliečená kvapavka u mužov môže spôsobiť zjazvenie močovej trubice a vytvoriť bolestivý absces (dutina vytvorená hnisom) vo vnútri penisu. Dôsledkom je aj znížená plodnosť až sterilita.

Zriedkavo môže neliečená kvapavka u žien i u mužov spôsobovať artritídu, poškodzovať srdcové chlopne, vytvárať zápaly na sliznici mozgu či miechy. Medzi „bežné“ komplikácie patrí aj zápal svalových šliach a výsev vyrážok.

 

Najčastejšie otázky

Kvapavka je celosvetovo rozšírené pohlavne prenosné ochorenie, ktorého výskyt stúpa aj u nás na Slovensku. O jeho priebehu a možnostiach liečby sa tak informuje množstvo ľudí, ktorí zdieľajú svoje otázky aj na najrozličnejších diskusných fórach na internete. na tie najčastejšie teraz odpoviem:

❓ Vždy pomôže pri liečbe kvapavky penicilín?

Pomôže a je na kvapavku osvedčeným liekom. Na druhú stranu, existujú ľudia, ktorí sú naň alergickí a tiež sa zvyšuje počet kmeňov baktérií kvapavky, ktoré sú voči nemu rezistentné. Takže sa na liečbu musí použiť vhodná alternatíva, napríklad skupina beta-laktámových antibiotík známa pod názvom cefalosporíny.

❓ Existuje domáca liečba kvapavky?

Neexistujú žiadne domáce prostriedky ani voľne dostupné lieky, ktoré liečia infekciu kvapavky. Ak máte podozrenie, že máte kvapavku, určite vyhľadajte odbornú pomoc od lekára, inak hrozí aj trvalé poškodenie vášho zdravia (napríklad neplodnosť, mimomaternicové tehotenstvo, atď.). Na kvapavku totiž zaberajú jedine antibiotiká na predpis.

❓ Riziká kvapavky v tehotenstve?

Tak hneď prvým je už spomínané mimomaternicové tehotenstvo (vývoj plodu prebieha mimo maternice). Častým problémom tiež býva infekcia plodovej vody a jej predčasné odtečenie -- to znamená vyššie riziko predčasného pôrodu či potratu. A v neposlednom rade ide o možný prenos nákazy na dieťa pri pôrode, ktorý mu neskôr spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie (hnisavý výtok zo spojiviek).

❓ Kedy je pri liečbe kvapavky nutná hospitalizácia?

Liečba ochorenia prebieha väčšinou ambulantne. Hospitalizácia je nutná iba v tom prípade, ak sa problémy zhoršujú -- napríklad postupom infekcie do ďalších orgánov pohlavného ústrojenstva. Týka sa to hlavne žien a rozšírenia infekcie na vajíčkovody a vaječníky -- hospitalizácia je v takom prípade nutná aj kvôli podávaniu liekov, ktoré sa aplikujú intravenózne.

❓ Existuje na kvapavku nejaká očkovacia vakcína?

Neexistuje -- bohužiaľ. Očkovanie proti kvapavke je nemožné už len z toho dôvodu, že človek po prekonaní tohto ochorenia naň nezíska žiadnu imunitu a opätovná nákaza je veľmi ľahko možná. Najlepšou ochranou je prevencia -- menej sexuálnych partnerov, sex s ochranou…

❓ Ktorá forma prenosu je najčastejšia?

Kvapavka sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom. Je možný aj prenos z matky na dieťa pri pôrode a úplne ojedinele aj prenos cez sliznice dotykom.

❓ Môže sa kvapavka „chytiť“ orálnym stykom?

Áno a hlavne za predpokladu, že k nemu dôjde bez kondómu. Blízky kontakt slizníc totiž vedie k tomu, že sa do tela takto dostane veľké množstvo napríklad aj gonokokov zodpovedných za infekciu kvapavky.

❓ Môže sa kvapavka prenášať bozkami?

Teoreticky áno -- no musí sa jednať naozaj o „hlboké“ francúzske bozky, pri ktorých by dochádzalo k intenzívnej výmene slín medzi partnermi. Aj tak je riziko minimálne, tých gonokokov v ústach by muselo byť poriadne množstvo a ústna dutina bozkávajúcich by musela byť niekde narušená. V praxi sa teda bozkávanie ako riziko prenosu kvapavky neberie.

❓ Ozaj stačí kondóm?

Samozrejme -- hlavne v prípade náhodného sexuálneho kontaktu je to nevyhnutnosť. Nepoškodený kondóm je pre kvapavku naozaj nepreniknuteľná bariéra. Prezervatív samozrejme nezabráni prenosu mimo pohlavného styku, ale takéto riziko je naozaj minimálne.

💡 TIP: Pozri kondómy – najlepšiu formu prevencie kvapavky a ostatných sexuálne prenosných chorôb

Pozrieť ďalšie

 

Kvapavka a pár slov na záver (aj o prevencii)

Kvapavka je nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktoré úzko súvisí s preferovaným životným štýlom potenciálnej „obete“. Keďže sa najčastejšie vyskytuje vo veku 15-29 rokov je tiež zrejmé, že na jej rozširovaní sa podpisuje aj zvýšená početnosť náhodného sexuálneho styku. V každom prípade je nevyhnutné, aby ste v prípade podozrenia (zbadali ste príznaky, ktoré by mohli svedčiť o infekcii gonokokom) absolvovali vyšetrenie u odborníka. A prípadne na základe pozitívneho výsledku následne aj podstúpili adekvátnu liečbu.

Kvapavka je v úvodných štádiách veľmi dobre liečiteľná antibiotikami. Neskôr neliečená dokáže spôsobovať vážnejšie zdravotné problémy, medzi ktoré patrí neplodnosť (u oboch pohlaví), či vážne zápalové ochorenie panvy (PID) u žien.

 

Prevencia kvapavky

Najlepšou obranou voči sexuálne prenosným ochoreniam je prevencia. V rámci nej sa jedná ako o konkrétne opatrenia týkajúce sa možného prenosu, tak aj o podporu zdravého životného štýlu.

Základné preventívne opatrenia

  • bezpečný pohlavný styk – ideálna ochrana pred kvapavkou (a ďalšími pohlavnými chorobami) je kondóm a to pri každej forme pohlavného styku (okrem vaginálneho teda aj pri orálnom či análnom), a mimo to dokáže zabrániť aj nezamýšľanému tehotenstvu
  • obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – kvapavka je veľmi nákazlivé ochorenie a aj preto si treba dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov – čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
  • žiadny alkohol ani drogy – pitie nadmerného množstva alkoholu alebo užívanie drog zvyšuje rizikové správanie, čo vás v konečnom dôsledku môže „voviesť priamo do náručia“ pohlavne prenosných chorôb
  • starostlivá hygiena – to znamená normálnu intímnu hygienu a zníženie rizika nákazy kontaminovanými predmetmi (pozor na poranenia, zabezpečenie vhodnej dezinfekcie), pri používaní injekčných liekov sa vyhnite zdieľaniu ihiel
  • vyšetrenia na úvod i počas tehotenstva – kvapavka je nebezpečná aj čo sa týka prenosu z matky na dieťa pri pôrode – môže novorodencovi spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti (napríklad obojstranný hnisavý výtok zo spojoviek a opuch viečok)
  • pravidelné testy na pohlavné choroby vám môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných
💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Kvapavka: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.2/5 - (4 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.