L-Lyzín je esenciálna aminokyselina a teda naše telo si ju nevie samo vyrobiť, preto sa musí prijímať stravou. Je životne dôležitá, pretože je súčasťou mnohých procesov, ktoré zabezpečujú naše fungovanie a je základným stavebným kameňom bielkovín. Mimo iné tiež vplýva na náš intímny život, dokáže podporiť erekciu a posilniť potenciu celkovo. Aj z tohto dôvodu sa L-Lyzín zaradil medzi aminokyseliny, ktoré výrobcovia zvyknú zakomponovať do prípravkov na pomoc s oslabenými sexuálnymi funkciami (u nás je to napríklad Zerex).
V článku nájdete o tejto dôležitej látke v podstate všetko, čo o nej potrebujete vedieť. Ako dokáže vplývať na ľudský organizmus?, V akých potravinách lyzín nájdeme v zaujímavom množstve?, či: Sú tabletky s lyzínom riešením na niektoré zdravotné komplikácie? Tak to je len zopár otázok, na ktoré nájdete v nasledujúcom texte aj odpovede. A samozrejme oveľa viac.
L-Lyzín - navigácia v článku
L-Lyzín: pôvod, popis a využitie
L-Lyzín patrí k proteínogennym aminokyselinám, teda takým, ktoré tvoria základ bielkovín (L- znamená, že sa jedná o ľavotočivú priestorovú orientáciu, aminokyseliny totiž existujú aj v opačnej D-forme, ktorá však pre telo nie je tak vhodná). Spolu s arginínom a histidínom patrí do skupiny bázických aminokyselín. Naše telo ho nevie samo nasyntetizovať, no vyžaduje si ho (esenciálna aminokyselina). Preto je potrebné ho prijímať stravou – potravinami bohatými na bielkoviny, prípadne výživovými doplnkami.
L lyzín je dôležitý pre normálny rast svalov, potrebný pre tvorbu karnitínu, hrá tiež dôležitú úlohu v rámci nášho imunitného systému. Môže zlepšovať športový výkon (obľúbený u kulturistov a profi športovcov) a tiež je známy ako látka, ktorá je prospešná pri oparoch (spôsobené vírusom herpes simplex), či diagnóze diabetes.
➡️ Využitie L-lyzínu
- lyzín je potrebný pri produkcii mnohých nevyhnutných látok v organizme* – hormóny, enzýmy, protilátky a ďalšie je vo veľkej miere závislá aj od lyzínu
- je to nevyhnutný stavebný kameň bielkovín (patrí medzi 20 základných proteinogénnych aminokyselín)
- má vplyv na schopnosť organizmu využívať aj ďalšie aminokyseliny
- známa súčasť svalového tkaniva, preto býva často doplnkom výživy vhodným pre kulturistov a silových športovcov
- predchádzanie aterosklerózy – uľahčuje prietok krv v cievach tým, že bráni usadzovaniu a vytváraniu škodlivých aterosklerotických plátov (za objavenie týchto účinkov L-lyzínu bola dokonca udelená Nobelova cena za medicínu)
- lepší prietok krvi v cievach znamená lepšie prekrvenie tkanív vrátanie pohlavného ústrojenstva – napríklad penisu, čím sa dosiahne lepšia kvalita stoporenia (L-lyzín býva súčasťou mnohých prírodných doplnkov na erekciu spolu s ďalšími aminokyselinami ako je L-arginín, C-citrulín…)
- lyzín je podporuje obranyschopnosť organizmu, má protizápalové a antibakteriálne účinky, pôsobí na vírusy (herpes a ďalšie)
- pomáha s regeneráciou pokožky – zrýchľuje proces rekonvalescencie po úrazoch a operáciách (znižuje hladinu triglyceridov v krvi)
- podporuje lepšie vstrebávanie vápnika a tvorbu rastového hormónu – je nevyhnutný pre správny vývin kostí a svalstva
Lyzín je neoddeliteľnou súčasťou proteínových hormónov ako je inzulín, melatonín či rastové hormóny, ktoré stabilizujú základné funkcie ľudského tela. Hormóny sa skladajú zo stoviek tisíc aminokyselinových reťazcov a keďže sa telové bunky neustále rozkladajú a opäť obnovujú, naše telo potrebuje aminokyseliny ako je lyzín na produkciu nových hormónov. Mimochodom, z proteínov sú tiež vyskladané protilátky, ktoré nám pomáhajú v boji s vírusmi a infekciami, ale aj napríklad enzýmy, ktoré zas pomáhajú vo všetkých telesných procesoch v tele vrátane trávenia.
➡️ Príznaky nedostatku lyzínu
Medzi najviac vyskytujúce sa príznaky nedostatku lyzínu patria najmä tieto ťažkosti:
- strata chuti do jedla
- výraznejšie padanie vlasov
- častá strata koncentrácie
- zvýšená únava
- častejšie zmeny nálad
- anémia (chudokrvnosť)
- problémy s pečeňou
- poruchy reprodukcie
Deficit lyzínu sa dokáže veľmi zreteľne prejaviť napríklad u športovcov s fyzicky náročnými tréningami. Nedostatok tejto aminokyseliny je potom príznačný hlavne anémiou, spomalením hojenia rán, zvýšenou únavou a potrebou dlhšej regenerácie po tréningu. Pravidelným užívaním lyzínových doplnkov môže športovec prispieť k zvýšeniu hladiny rastového hormónu, podporiť svoj fyzický výkon, rýchlejšiu regeneráciu a rast svalovej hmoty. Vďaka podpore tvorby kolagénu sa lyzín podieľa aj na zdraví chrupaviek a svalových tkanív.
➡️ V ktorých potravinách sa L-Lyzín nachádza najčastejšie
Lyzín sa nachádza v potravinách, ktoré majú prirodzene vysoký obsah proteínov. Vo veľkej miere sa jedná najmä o mäsové a mliečne výrobky, menej je ho v rastlinných produktoch (no relatívne slušné množstvo nájdete v zemiakoch, avokáde a sójových výrobkoch). Pozor však na jednu dôležitú vec. Vedzte, že táto aminokyselina je citlivá na teplo a teda dávajte si na to pri spracovávaní potravín pozor. Tepelné spracovanie za sucha, napríklad vyprážanie, môže znížiť jej koncentráciu v jedle.
Najlepšie zdroje lyzínu
- mäso: hovädzie, kuracie a jahňacie mäso
- morské plody: mušle, krevety (cca 2000 mg/na 100g) a garnáty, ustrice, ale aj slimáky
- ryby: losos (cca 1800 mg/na 100g ryby), treska a tuniak (cca 2700 mg/100g) – obsahujú viac aminokyseliny ako napríklad hovädzie mäso
- mlieko a mliečne výrobky: mlieko, syr – parmezán (cca 3200 mg/na 100g syra), eidam (cca 2700 mg/100g) a jogurt (cca 310 mg/100g), maslo
- vajcia: sú dokonca bohatšie na obsah aminokyselín ako väčšina druhov orechov, najviac ich nájdete vo vaječnom bielku (cca 800 mg/100g)
- zelenina: zemiaky (cca 120 mg/na 100g), paprika a pór, ale aj repa, či rajčiny
- ovocie: avokádo, sušené marhule a hrušky, mango
- strukoviny: sója (tofu, sójové mlieko, edamame, tempeh), fazuľa a cícer (hummus), šošovica
- orechy a semená: makadamové orechy, tekvicové semená a kešu, pistácie (cca 1300 mg/na 100g), nájdete ho vo vlašských a lieskových orechoch (cca 400 mg/na 100g orechov), ale aj napríklad v arašidoch (cca 1000 mg/na 100g)
- obilniny: quinoa, amarant a pohánka obsahujú slušné množstvo lyzínu, inak, tradičné obilniny (pšenica, raž, ovos, jačmeň…) sú vo všeobecnosti zlý zdroj lyzínu
- iné zdroje lyzínu: napríklad riasa Spirulina obsahuje okrem iných dôležitých látok aj veľké množstvo lyzínu.
TIP: Ak chcete aplikovať lyzín na liečbu vírusu herpes simplex (opar), udržujte pri tom hlavne nižšiu spotrebu arginínu. Strava s vysokým obsahom lyzínu a nízkym obsahom arginínu sa potom hodí ako na prevenciu, tak i liečbu herpesu. Napríklad taký nízkotučný syr parmezán. Ten obsahuje v 100 g približne až 3,2 g lyzínu a 1,5 g arginínu. Podobne je to aj pri pečenom hovädzom mäse a steakoch.
L-Lyzín a jeho najcennejšie účinky a benefity
O účinkoch tejto dôležitej aminokyseliny na ľudský organizmus sme si už čo-to povedali. Poďme sa teraz spolu bližšie pozrieť na to, čo všetko lyzín v našom tele „dokáže“. Na úvod si ozrejmíme vplyv lyzínu na potenciu, erekciu a ostatné sexuálne funkcie, no a následne všetky ostatné nemenej dôležité účinky.
Pozrite sa na najhlavnejšie a najvýznamnejšie vplyvy L-Lyzínu na naše zdravie:
❤️ Kvalita erekcie
L-Lyzín vo forme výživového doplnku je určite zaujímavý tým, že jeho užívanie je maximálne bezpečné (telu vlastná a prirodzená látka) a pritom má mnoho benefitov. Takým je aj vplyv tejto aminokyseliny na kvalitu erekcie. Niežeby nízka hladinu lyzínu v tele spôsobovala rovno erektilnú dysfunkciu**, no pokiaľ má telo tejto zlúčeniny dostatok, má viac menej istotu, že jeho cievy ostanú dobre priechodné. L-lyzín totiž zamedzuje tvorbe cievnych usadenín, ktoré upchávajú cievy a spôsobujú tým pádom aj oslabenie samotnej erekcie. V kombinácii s ostatnými aminokyselinami teda podporuje nielen lepšie prekrvenie penisu, ale aj obnovenie ich pružnosti (stimuluje produkciu kolagénu).
L-lyzín môže byť užitočný pri prevencii alebo liečbe mnohých zdravotných problémov. Najčastejšie sa jedná o infekcie herpesu, úzkosť či vysokú hladina cukru v krvi. No môžete sa aj dočítať, že nedostatok lyzínu v tele môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu. Nie je to pravda. Nízka hladina lyzínu nespôsobuje žiadnu impotenciu – poruchu erekcie. No na druhú stranu, môže zohrávať celkom podstatnú úlohu pri jej prevencii či potláčaní závažných prejavov tejto sexuálnej dysfunkcie.
➡️ Nahromadenie usadenín v cievach
L-lyzín v kombinácii s vitamínom C môže pomôcť znížiť hladinu lipoproteínu-a (LPA), ktorý v krvi prenáša cholesterol, čo vedie k zvýšenej tvorbe usadenín a upchatiu cievy. Vysoká hladina LPA v krvi znamená zvýšené riziko vzniku srdcových ochorení, mozgovej príhody, ale aj erektilnej dysfunkcie. Menšie cievy (napríklad aj v penise) sú hneď prvé na rade, ktoré sa môžu upchať a teda zablokovať dostatočný prietok krvi potrebný ku kvalitnej erekcii.
➡️ Úzkosť ako jedna z príčin porúch erekcie
Úzkosť a psychická nevyrovnanosť je jeden z dôvodov, prečo sa erektilná dysfunkcia prejavuje v ešte intenzívnejšej miere. Niektoré štúdie uvádzajú, že L-lyzín v kombinácii s L-arginínom dokáže znížiť mieru úzkosti. Či je to dosť signifikantné? Autori týchto vedeckých článkov poznamenávajú, že na potvrdenie účinnosti týchto doplnkov sú potrebné ešte ďalšie štúdie.
❤️ Imunitný systém
L-Lyzín podporuje náš imunitný systém a obranyschopnosť. Je nevyhnutný pri tvorbe protilátok, má antibakteriálne a antivírusové účinky, čo pomáha nielen pri nachladnutí ale aj pri herpese a oparoch.
➡️ Opary, herpesy (herpes simplex)
L-Lyzín chráni pres oparmi blokovaním arginínu (ktorý vírus potrebuje na rozmnožovanie). Opary (pľuzgieriky, ktoré sa najčastejšie objavujú na perách či v kútikoch úst) sú spôsobené vírusom vírusom Herpes simplex typu 1 (HSV-1). V dôsledku zvýšeného stresu alebo ak je imunitný systém oslabený, môže HSV-1 vyvolať rýchly nástup oparu (zdroj). Lyzínové výživové doplnky (kapsuly na orálne použitie, ale aj krémy) môžu pomôcť zabrániť rozširovaniu tohto vírusu a skrátiť trvanie oparu.
❤️ Srdcovocievny systém
L-lyzín je neoceniteľný aj pre zdravie celej kardiovaskulárnej sústavy. Chráni naše srdce a cievy, blokovaním tvorby lipoproteínov zabraňuje krvným usadeninám upchávať cievy a predchádzať tak ateroskleróze. Vďaka podpore tvorby kolagénu sa tiež zlepšuje stav ciev – ich pevnosť i pružnosť.
❤️ Detoxikácia a trávenie
Lyzín uľahčuje trávenie a umožňuje lepšie vstrebávanie mnohých dôležitých látok. Pomáha s detoxikáciou organizmu (napríklad pri zvýšenej hladine olova). Príjem lyzínových preparátov teda podporuje nielen lepšie fungovanie celého tráviaceho ústrojenstva ale aj jeho zdravie.
❤️ Kosti, svaly, pokožka
L-Lyzín je nevyhnutný aj pre našu pohybovú sústavu. Podporuje tvorbu svalových proteínov a umožňuje lepšie vstrebávanie a transport vápnika v tele. Takto sa zlepšuje stavba a pevnosť kostí či podporuje ich rast ako u detí tak i u dospelých. Keďže stimuluje produkciu kolagénu v tele, lyzín pomáha aj so stavom pokožky a vlasov, kde je kolagén hlavným štrukturálnym proteínom, zlepšuje hojenie rán po úraze či operácii.
➡️ Zlepšenie absorpcie a retencie vápnika
L-Lyzín môže zlepšiť absorpciu vápnika v črevách, takže telo ho príjme viac a znižuje jeho stratu spôsobenú vylučovaním moču (pomáha ho v tele udržať). Preto príjem vápnika v kombinácii s lyzínom môže zabrániť jeho zvýšenému vylučovaniu z obličiek močom von z tela (zdroj).
➡️ Podpora hojenia rán prostredníctvom lepšej tvorby kolagénu
Táto aminokyselina môže zlepšiť hojenie rán. Lyzín je totiž potrebný aj na tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý vlastne pôsobí ako skelet. Tým napomáha k lepšej štruktúre pokožky a kostí (zdroj). Takisto je známe, že lyzín pôsobí ako takzvané väzbové činidlo v rane, čím sa rýchlejšie zvyšuje počet nových buniek v rane. A hoci je hojenie rán zložitý a komplexný proces, v ktorom zohráva množstvo faktorov, význam lyzínu je v tomto prípade v podstate neoceniteľný.
➡️ Podpora fyzického výkonu
Ak lyzín prijímate vo zvýšenej miere, môžete tým docieliť aj zlepšenie fyzického výkonu. Je to totiž aminokyselina, ktorá je základným stavebným prvkom bielkovín, čo je významné najmä z hľadiska budovania a lepšej regenerácie svalstva. V kombinácii s ostatnými aminokyselinami môže L-lyzín pôsobiť aj na intenzívnejšie spaľovanie tukov (zohráva významnú úlohu v rámci produkcie karnitínu v našom tele, ktorý je zodpovedný za premenu tukov na energiu) a aktívnejšie budovanie svalovej hmoty.
❤️ Ďalšie zdravotné prínosy
Lyzín má samozrejme viac prospešných účinkov, dokonca sa spomína aj jeho vplyv na rakovinu (štúdia na zvieratách). Medzi ne možno zaradiť:
- vplyv na udržanie rovnováhy dusíka v organizme
- vplyv na nervový systém (úzkosť, stres)***
- zníženie krvného tlaku: napríklad táto štúdia potvrdzuje, že príjem lyzínových doplnkov u dospelých pacientov s nedostatkom lyzínu a vysokým krvným tlakom významne znižujú krvný tlak
- pomoc pri inzulínovej rezistencii: lyzín môže pomôcť znížiť odpoveď na hladinu cukru v krvi u ľudí s diabetom (zdroj)
- prispieva k lepšiemu zdraviu očí (táto štúdia na zvieratách zistila, že doplnky lyzínu môžu zabrániť rozvoju šedého zákalu)
Lyzín môže u niektorých ľudí pomôcť znížiť pocity úzkosti a znížiť tiež hladinu stresového hormónu kortizolu. Doterajší výskum takisto naznačuje, že môže dokonca pomôcť zlepšiť symptómy u ľudí so schizofréniou (v kombinácii s predpísanými liekmi).
- imunobooster, obsahuje aminokyselinu L-lyzín, Echinaceu purpurea a vitamín B6
- podpora imunity, podpora ciev a srdcovocievneho systému
- detoxikácia organizmu a trávenie
- zdravie kostí, svalov a pokožky
TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma TIP č.2: možný osobný odber na 318 miestach
Vedľajšie nežiadúce účinky a riziká spojené s jej užívaním
L-Lyzín je v podstate veľmi bezpečný, no okrem pozitívnych účinkov jeho užívania sa však môžu prejaviť aj niektoré nežiadúce, čo má súvis najskôr s jeho nadmerným užívaním. Výživové doplnky, ktoré obsahujú viac zložiek, napríklad aminokyselín vrátane lyzínu, nie sú v podstate problémové. To isté platí aj pre samotnú aminokyselinu v čistom stave. Ak užívate doplnky na doplnenie vápnika v tele, je lyzín pre vás viac ako vhodný – zlepšuje totiž jeho absorpciu v tele (informujte sa u svojho lekára).
Interakcie a kontraindikácie
- na užívanie lyzínových doplnkov by si mali dať pozor ľudia s vyššími hodnotami cholesterolu v krvi (najmä pri jeho vyšších dávkach)
- takisto to platí pre ľudí s vyššou hladinou triglyceridov v organizme
- ak máte nábeh na kardiovaskulárne ochorenia, či priamo nimi trpíte, tak lyzín vo forme výživové doplnku užívajte len po konzultácii s lekárom
- nadmerná dávka L-Lyzínu je viac ako 10 gramov za deň, v takomto prípade hrozia najmä tráviace problémy (abdominálne kŕče a hnačka)
- tehotné a dojčiace matky by mali užívanie lyzínových výživových doplnkov určite konzultovať so svojim lekárom (platí pre všetky prípravky, doplnky i lieky)
Dostupné formy – potraviny, ale aj tabletky či prášok
L-Lyzín je dostupný vo viacerých formách. O tom najprirodzenejšom zdroji lyzínu – potravinách, sme si už čo-to povedali vyššie v texte. Ak teda bude vaša strava vyvážená, tak nedostatok lyzínu by ste určite pociťovať nemali. Ak však váš stav či iné potreby vyžadujú zvýšený príjem tejto aminokyseliny, môžete siahnuť po niektorom z výživových doplnkov, najčastejšie vo forme tabliet (kapsúl), či prášku na prípravu nápoja.
Tri základné formy L-Lyzínu, ktoré môžete v prípade potreby použiť okamžite:
➡️ Potraviny
Ak ste „mäsožravec“, tak zaradením kvalitných potravín živočíšneho pôvodu, by ste s dopĺňaním vhodného množstva lyzínu nemali mať žiaden väčší problém. Hydina, červené mäso, vajcia, syry sú jeho najlepším zdrojom. Ak sa pritom chcete spoľahnúť len na príjem z rastlinných produktov, tak napríklad strukoviny či orechy by ste museli prijímať naozaj vo väčšom množstve. A k tomu ešte treba rátať s tým, že l-lyzín je teplotne nestabilný a pečenie na sucho či vyprážanie jeho obsah rapídne znižuje.
➡️ Nápoje a prášok
Obľúbenou formou je aj výživový doplnok vo forme prášku, či rovno nápoja. Hoci nejde úplne o prirodzený spôsob príjmu, tak z hľadiska koncentrácie látky je celkom dostatočný. Nápoj s lyzínom sa oplatí hlavne vtedy ak potrebujete nárazovo v tele zdvihnúť hladinu lyzínu, napríklad ako rýchla pomoc na opary. Nezabúdajte však na to, že v tomto konkrétnom prípade by nemal byť v nápoji prítomný L-arginín, ktorý vírus živí. A zamerajte sa skôr na produkt, ktorý tiež neobsahuje zbytočné prídavné látky (ochucovadlá, konzervanty…).
💊 Tabletky
Ak potrebujete zvýšiť hladinu lyzínu v tele a iba stravovaním to nejde, tak ideálny spôsob, ako ho do tela dostať, je užívanie tabliet. Buď si vyberiete tie, ktoré obsahujú iba samotný L-lyzín, alebo sa spoľahnete na prípravok, ktorá má presné zameranie a tých aktívnych látok obsahuje viac. Na tomto princípe fungujú výživové doplnky pre športovcov, na posilnenie imunity, či na podporu oslabenej erekcie a potencie.
- imunobooster, obsahuje aminokyselinu L-lyzín, Echinaceu purpurea a vitamín B6
- podpora imunity, podpora ciev a srdcovocievneho systému
- detoxikácia organizmu a trávenie
- zdravie kostí, svalov a pokožky
TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma TIP č.2: možný osobný odber na 318 miestach
Prípravky na erekciu s L-lyzínom
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Porovnanie
prípravok | obsah účinnej látky | overený obchod |
---|---|---|
Zerex Klasik | 50 mg v 1 kapsule | do eshopu |
Zerex Extralong | 50 mg v 1 kapsule | do eshopu |
L-lyzín EXTRA | 350 mg v 1 tablete | do eshopu |
Erectan 400 mg | 36 mg v 1 kapsule | do eshopu |
Erectan Forte | 12 mg v 1 kapsule | do eshopu |
Užívanie a dávkovanie
Užívanie L-lyzínu má nespochybniteľne pozitívne účinky na náš organizmus. Ako telu prirodzená látka je pre nás bezpečná, no nič sa nesmie preháňať. Pri dlhodobo zvýšenom príjme (nadmernom dávkovaní) hrozia aj negatívne vedľajšie účinky, najčastejšie sa jedná o problémy s trávením. Koľko je teda optimálna dávka? Odporúčania pre dávkovanie sa líšia podľa toho, na čo ho používate.
Typická dietetická smernica pre lyzín je 1 gram (g), respektíve 1000 miligramov (mg) denne. Dávky nad 10 g spôsobujú už spomínané žalúdočné kŕče, hnačku a nevoľnosť.
Všeobecné zásady pre užívanie doplnkov s lyzínom:
- bežná dávka v rámci bežných výživových doplnkov je 1 až 3 gramy denne (tabletky, prášok, nápoje)
- nie je nutné, aby ste túto hodnotu pripočítavali k príjmu lyzínu v potravinách (nebojte sa, nepredávkujete sa, aj keby ste celý deň jedli mäso na 100 spôsobov)
- v prípade, že budete užívať lyzín na opary, dajte si záležať na tom, aby vo vašom výživovom doplnku L-Lyzín prevládal nad L-Arginínom (najlepšie v pomere 2:1)
- určite dodržiavajte pokyny výrobcu prípravku, hlavne čo sa týka kontraindikácií (zvýšený cholesterol v krvi, triglyceridy a podobne) a dávkovania – ak patríte do rizikovej skupiny, nerozpakujte sa o možnosti užívania porozprávať so svojim lekárom či lekárnikom
Ako fungujú tabletky s L-lyzínom – skúsenosti s užívaním
Ako som už v nadpise tohto článku spomenul, L-Lyzín je aminokyselina, ktorá má pre náš organizmus životný význam. A to vrátane nášho intímneho života. L-Lyzín je preto súčasťou niektorých prírodných doplnkov špeciálne určených na podporu erekcie a ďalších sexuálnych funkcií. Prečo je len jednou látkou z mnohých? Pretože čistý lyzín nikdy nedosiahne taký účinok na pohlavnú sústavu, ako je to v kombinácii s inými látkami, najčastejšie rastlinnými afrodiziakami ako napríklad tribulus terrestris, ženšen, maca, ale i ginko, alebo aj saw palmetto a ďalšími dôležitými aminokyselinami (najviac arginín a citrulín).
Výhodou užívania takýchto tabletiek je aj to, že sú ako prírodné doplnky výživy dostupné bez predpisu, a teda bez potreby návštevy a následného vyšetrenia u lekára. Takisto z toho akosi logicky tiež vyplýva, že sú vhodné aj na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov. Nie všetky tabletky na erekciu a posilnenie libida však zaberú u každého rovnako rýchlo a rovnako intenzívne. Pre dosiahnutie adekvátnych výsledkov je preto potrebné dlhodobejšie užívanie. S tým treba narovinu rátať. Ja osobne som vyskúšal všetkých 5 spomenutých prípravkov (okrem Kompavy) a najviac sa mi z nich osvedčil Zerex (Klasik aj Extralong).
Skúsenosti ostatných
Moje skúsenosti s užívaním L-Lyzínu spočívajú „iba“ v užívaní prípravkov na erekciu, ktorým sa dlhodobo venujem. Ale to hneď neznamená, že vás o reálne skúsenosti s L-lyzínom teraz pripravím. Na internete môžete nájsť kvantum komentárov, postrehov a reálnych skúseností s užívaním tejto aminokyseliny v akejkoľvek forme. Pár zaujímavých vám teraz prinášam aj v tomto článku:
➡️ čistý L-lyzín v dávke 1 g denne…
„…som s ním spokojná, na jeseň mám kontrolu u lekára a potom podľa výsledkov budem schopná porovnať môj subjektívny pocit z tohto produktu s lekárskou správou. Vzhľadom k môjmu veku (59 rokov) je tiež dôležité, že je možné používanie tohto produktu popri užívaní ďalších liekov, a tiež, že podporuje koncentračné schopnosti, pôsobí proti únave, celkovej slabosti, chudokrvnosti, znižuje hladinu tuku v krvi, podporuje hustotu kostí...“ Hana
➡️ Lyzín na opary
„…pri pravidelnom užívaní (2x denne 0,7 gramu, v prípade zvýšenej fyzickej záťaže 3x denne 0,8 gramu) po dobu 1 roka som nemal na perách ani jeden opar. Na opary trpím od piatich rokov, s frekvenciou cca 1 až 2x mesačne. Bohužiaľ som tento účinný (a to jediný účinný) prostriedok na prevenciu oparov „objavil“ až v 51 rokoch…“ B.Z.
➡️ L-lyzín EXTRA od Kompavy
„…Top produkt! Na imunitu, v boji proti herpesu a dokonca ak sa užíva pri cvičení pomáha napumpovať svaly…“ Jozef P. (Pilulka.sk)
Moje zhodnotenie na záver
L-Lyzín ako esenciálna aminokyselina je pre ľudský organizmus nesporne veľmi dôležitá. A jeho príjem tak môže vplývať na široké spektrum oblastí nášho zdravia – od pomoci s oparmi počnúc, cez potlačenie úzkosti, až po podporu lepšieho a rýchlejšieho hojenia končiac. Ak je to možné, tak dostatočné množstvo lyzínu si zabezpečte vyváženou stravou. V prípade, že potrebujete jeho príjem zvýšiť v závislosti od zdravotných indikácií, tak naporúdzi sú aj vhodné výživové doplnky vo forme tabliet či nápojov.
Z môjho pohľadu je L-lyzín tiež výbornou voľbou v prípade problémov s erekciou ako súčasť kvalitného výživového doplnku. Ideálne sa jedná o kombináciu viacerých dôležitých aminokyselín (arginín + citrulín + lyzín) s rastlinnými extraktami, ktoré majú overený afrodiziakálny vplyv.
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Lysine – https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/5962
- Algert SJ, Stubblefield NE, Grasse BJ, Shragg GP, Connor JD.: Assessment of dietary intake of lysine and arginine in patients with herpes simplex. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3117869
- Rutherfurd SM, Bains K, Moughan PJ.: Available lysine and digestible amino acid contents of proteinaceous foods of India. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23107549
- Thein DJ, Hurt WC.: Lysine as a prophylactic agent in the treatment of recurrent herpes simplex labialis. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6438572
- Erectile dysfunction: A sign of heart disease? – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/in-depth/erectile-dysfunction/art-20045141
- Shaheen E Lakhan and Karen F Vieira: Nutritional and herbal supplements for anxiety and anxiety-related disorders: systematic review – https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-9-42
- Roberto Civitelli, Kenton N. Fedde, Jim Harter, Linda R. Halstead, Carlo Gennari, Louis V. Avioli: Effect of L-lysine on cytosolic calcium homeostasis in cultured human normal fibroblasts – https://link.springer.com/article/10.1007/BF02556063
- Kalogeropoulou D, LaFave L, Schweim K, Gannon MC, Nuttall FQ.: Lysine ingestion markedly attenuates the glucose response to ingested glucose without a change in insulin response. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19553295
- Frederick Vuvor, Husein Mohammed, Thomas Ndanu and Obed Harrison: Effect of lysine supplementation on hypertensive men and women in selected peri-urban community in Ghana – https://bmcnutr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40795-017-0187-6
- Zeinoddini A, Ahadi M, Farokhnia M, Rezaei F, Tabrizi M, Akhondzadeh S.: L-lysine as an adjunct to risperidone in patients with chronic schizophrenia: a double-blind, placebo-controlled, randomized trial. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25227564
- Mirmiranpour H, Khaghani S, Bathaie SZ, Nakhjavani M, Kebriaeezadeh A, Ebadi M, Gerayesh-Nejad S, Zangooei M.: The Preventive Effect of L-Lysine on Lysozyme Glycation in Type 2 Diabetes. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26853287
Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych prírodných látok tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz aj o tejto problematike. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!
Článok je zaradený do kategórie: Aminokyseliny
Mohlo by vás zaujímať
- L-Ornitín je aminokyselina výborná na svaly i potenciu
- L-Citrulín - aminokyselina, ktorá vylepší každú erekciu
- L-Arginín - dôležitá aminokyselina nielen pre erekciu
- Kegelove cviky sú dobré pre ženy aj pre mužov, ako ich správne cvičiť?
- Cviky na panvové dno - oplatia sa pre ženy, v tehotenstve, ale aj pre mužov
- Cviky na zväčšenie pŕs - aj toto je jeden z prirodzených spôsobov ako si pomôcť
- Cvičenie Masters a Johnsonová - špeciálna technika na predčasnú ejakuláciu (ako na to)
- Cviky na predčasnú ejakuláciu - ako si jednoducho pomôcť s oddialením vyvrcholenia
- Cviky na erekciu - aj erekcia sa dá posilňovať, chcete vedieť ako na to?
- Cviky na zväčšenie penisu - existuje viac metód ako to skúsiť