Oligospermia (respektíve inak aj oligozoospermia) je vážny problém mužskej plodnosti. Je totiž charakterizovaný nízkym počtom spermií v ejakuláte. Táto porucha produkcie spermií môže mať viac príčin. Niektoré z nich sa dajú odstrániť (chirurgicky) alebo potlačiť vhodnými opatreniami (vyhýbanie sa prehrievaniu semenníkov a užívaniu toxických látok) či hormonálnou liečbou. Niekedy však oligospermia nemá žiadnu zjavnú príčinu a riešenie potom zahŕňa viacero možných postupov.
Chcete vedieť oligospermii viac? Stačí si prečítať tento článok. Práve v ňom totiž nájdete všetky potrebné informácie. Chcete vedieť aké sú najčastejšie príčiny tohto problému? A ako s tým naložiť (prevencia, liečba…)? Ako aj pri nízkom počte spermií dosiahnuť otehotnenie partnerky? Tak aj na tieto otázky hľadajte odpovede v nasledujúcich riadkoch…
Oligospermia - navigácia v článku
- Čo to vlastne oligospermia je – definícia
- Príznaky, alebo oligospermia vs plodnosť
- Oligospermia a jej príčiny
- Oligospermia: Diagnostika poruchy
- Ako riešiť oligospermiu – liečba a domáce postupy
- Otázky a odpovede týkajúce sa oligospermie/zníženého počtu spermií
- Ako fungujú tabletky na podporu spermatogenézy a prečo ich odporúčam
Čo to vlastne oligospermia je – definícia
Oligospermia je porucha tvorby spermií a jeden z najčastejších dôvodov zníženej mužskej plodnosti. K tomuto problému sa nezriedka pridávajú aj ďalšie aspekty sexuálneho zdravia ako je schopnosť dosiahnuť a udržať kvalitnú erekciu či schopnosť dosiahnuť ejakuláciu pri orgazme. Takisto platí, že sperma so zníženou koncentráciou pohlavných buniek, môže celkom často vykazovať aj významné abnormality v morfológii a pohyblivosti spermií.
Počet spermií v ejakuláte inak nie je nejak stabilné číslo a v priebehu života sa môže meniť. Okrem dostatočného počtu spermií je dôležitá aj ich životaschopnosť (vrátane dosiahnutia cieľa – vajíčka a následný prienik). V roku 2010 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila ako normálny počet spermií v ejakuláte 15 miliónov spermií na mililiter. Všetko pod sa považuje už za určitú formu oligospermie. Tá môže byť:
- mierna: 10-15 miliónov spermií na 1 ml ejakulátu
- stredná: 5-10 miliónov spermií na 1 ml ejakulátu
- závažná: do 5 miliónov spermií na 1 ml ejakulátu
Inak, to, koľko mužov v§bec „pobehuje“ vo svete s nízkym počtom spermií v ejakuláte, nie je logicky celkom známe. Diagnostikovať sa totiž dávajú len tí muži, ktorí sa snažia o prirodzené počatie a vyhľadajú odbornú pomoc.
Existuje ešte „vyšší level“ tohto ochorenia a tým je takzvaná azoospermia – úplná absencia spermií v ejakuláte…
TOP 5 prírodných prípravkov na podporu normálnej produkcie spermií
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Príznaky, alebo oligospermia vs plodnosť
Hlavným symptómom oligospermie je samozrejme znížená plodnosť. No i tak niektorí muži s touto poruchou nemajú problém oplodniť svoju partnerku i keď im to môže samozrejme niekedy trvať dlhšie.
Veľmi znepokojivým faktom je, že príčiny, ktoré spôsobujú oligospermiu, môžu stáť aj za ďalšími problémami s plodnosťou. Napríklad je to pohyblivosť spermií (inak motilita). Tá vlastne špecifikuje počet aktívnych spermií v ejakuláte. Normálne je, ak spermia dorazí k vajíčku a dokáže ho oplodniť. Abnormálna pohyblivosť toto nedovoľuje – spermie sa nedokážu pohybovať dostatočne, prípadne tak robia nepredvídateľným spôsobom.
- komplexný výživový doplnok pre podporu mužskej plodnosti
- podpora libida aj normálnej hladiny testosterónu v tele
- viac energie a vitality
- je určený na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov
- voľnopredajný prípravok bez potreby predpisu a vyšetrenia u lekára
- registrovaný výživový doplnok ÚVZ SR
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
Oligospermia a jej príčiny
Príčin oligospermie môže byť viac. Niektoré sa dajú odstrániť chirurgicky (varikokéla), iné hormonálnou liečbou či vhodnými opatreniami (ochrana semenníkov pred prehrievaním, nevystavovanie sa pôsobeniu škodlivých a toxických látok, atď.). Oligospermia však môže byť aj idiopatická* – to znamená, že nie je známa žiadna zjavná príčina tohto stavu. Riziko vzniku oligospermie tiež zvyšuje nevhodný životný štýl a životospráva.
➡️ Varikokéla
Varikokéla, alias zväčšené žily v mužskom miešku, môže narušiť normálny prietok krvi do semenníkov. A práve to môže spôsobiť zvýšenie teploty v semenníkoch. A je všeobecne dobre známe, že práve takéto zvýšenie teploty na inkriminovanom mieste má negatívny dopad na produkciu spermií.
➡️ Poruchy semenníkov
Týka sa to najmä tej situácie, kedy semenníky produkujú spermie nízkej kvality aj napriek primeranej hormonálnej podpore. Príčinou problémov môže byť napríklad už spomenutá varikéla (ale aj hydrokéla), či takzvaný Klinefelterov syndróm (genetické ochorenie), novotvary ako napríklad seminoma, kryptorchizmus, problémy so semenovodmi (Vas deferens) a iné ochorenia, ktoré znižujú normálnu funkciu semenníkov (mumps, malária a ďalšie).
➡️ Infekcia
Za zníženým počtom spermií v ejakuláte môže stáť aj pohlavná choroba. Z infekcií, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom, to môžu byť napríklad aj chlamýdie. Z ostatných infekcií môže ísť napríklad i o prostatitídu.
➡️ Problémová ejakulácia
Oligospermia môže byť tiež dôsledkom problémovej ejakulácie. Najtypickejším príkladom je takzvaná retrográdna ejakulácia (sperma namiesto von putuje pri ejakulácii späť do močového mechúra). Na ejakuláciu môžu mať vplyv aj ďalšie faktory ako prípadné zranenie a úraz, nádory, podstúpenie chirurgického zákroku v inkriminovanej oblasti.
➡️ Lieky
Menší počet spermií v ejakuláte a problémy so samotnou ejakuláciou môžu mať na svedomí aj niektoré lieky ako rôzne beta-blokátory, antibiotiká, či lieky na krvný tlak.
➡️ Hormonálne problémy
Oligospermia ako následok nevyrovnanej hladiny hormónov? Pokojne sa tak môže stať, najmä ak sa jedná o produkciu hormónov zodpovedných za tvorbu spermií a normálny proces ejakulácie. Za všetky poruchy môžem spomenúť napríklad hypogonádizmus (chorobné zníženie funkcie pohlavných žliaz).
➡️ Vystavenie škodlivým a nebezpečným látkam
Oligospermia môže byť tiež následkom vystavenia sa škodlivým, nebezpečným látkam a chemikáliám ako sú pesticídy, rôzne čistiace prostriedky a farby. Tento problém môže spôsobiť aj vystavenie ťažkým kovom (napríklad olovo).
➡️ Prehriatie semenníkov
Prehriatie semenníkov znižuje počet životaschopných spermií v ejakuláte. Prispieva k tomu najmä časté sedenie, práca s notebookom v lone, ale aj tesné oblečenie. Zvýšenie teploty v okolí semenníkov znižuje produkciu spermií skôr dočasne. I keď možno v určitých prípadoch môžu nastať aj dlhodobejšie problémy.
➡️ Iné príčiny
Užívanie niektorých návykových látok takisto môže znížiť počet spermií. To isté sa týka aj nadmerného pitia, či fajčenia. Riziko zníženého počtu spermií tiež znásobuje nadváha a obezita. Práve problémová hmotnosť totiž môže spôsobovať problémy s normálnou produkciou dôležitých hormónov, ktoré majú na množstvo a kvalitu spermií v ejakuláte podstatný vplyv. Zdraviu semenníkov tiež neprospieva časté jazdenie na bicykli či na koni.
*Idiopatická oligospermia (oligoasthenoteratozoospermia)
Asi u tretiny prípadov oligospermie sa bežnými klinickými, prístrojovými a laboratórnymi prostriedkami nedá zistiť jej príčina. Na svedomí to tak môže mať kombinácia viacerých „nemerateľných“ faktorov ako vyšší vek, nehodný životný štýl, stres, choroba, ktorá nemá vyslovene súvis s touto poruchou, genetická predispozícia, mitochondriálne zmeny či vplyv rôznych znečisťujúcich látok v prostredí.
Oligospermia: Diagnostika poruchy
Diagnostika oligospermie spočíva v odbere a analýze ejakulátu. Na identifikáciu tejto poruchy sú stanovené presné medicínske postupy a konkrétne lekárske vyšetrenia, ktoré zahŕňajú rôzne fyziologické a zobrazovacie vyšetrenia semenníkov a penisu. A samozrejme aj spermiogram – špecifický diagnostický test, ktorý odhaľuje kvalitu spermií.
Ako riešiť oligospermiu – liečba a domáce postupy
Riešenie tohto problému samozrejme závisí od príčiny výskytu oligospermie. Klasická liečba prebieha v kontexte liečenia neplodnosti, pričom sa do úvahy berie aj plodnosť partnerky. V mnohých situáciách môže zlepšiť koncentráciu spermií priamy lekársky alebo chirurgický zákrok. Z domácich opatrení pomôže tiež dodržiavanie niektorých režimových opatrení, prípadne podpora pomocou príjmu vhodných prírodných látok (extraktov z niektorých rastlín, vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok).
➡️ Konzervatívna liečba
Tá zahŕňa viaceré možnosti ako chirurgický zákrok, hormonálnu liečbu (napríklad substitúcia FSH, čo je folikulostimulačný hormón, ktorý u mužov prispieva k normálnej funkcii semenníkov a podporuje tvorbu spermií), použitie antibiotík v prípade infekcií, či iné medicínske postupy.
Liečba zápalu či infekcie
Najskôr pôjde o zápaly močových ciest, prostaty alebo infekcie v niektorej časti urogenitálneho traktu – rôzneho pôvodu, vrátane pohlavne prenosných ochorení. Najčastejšie sa to rieši predpísaním vhodných antibiotík a antivirotík. Takáto liečba síce nemusí hneď zvýšiť počet spermií, ale môže zabrániť ich väčšiemu poklesu.
Hormonálna liečba
Zdravú hladinu hormónov, ktorá zodpovedá za normálnu tvorbu spermií možno obnoviť aj použitím špecifickej hormonálnej liečby. Tá je zameraná v tomto prípade najmä na obnovenie normálnych hladín FSH (folikostimulačného hormónu) a testosterónu.
Chirurgický zákrok
Varikokéla ako častý faktor zníženého počtu spermií v ejakuláte si nezriedka vyžaduje chirurgický zákrok. Ten spočíva v tom, že lekár uzavrie zväčšené žily a prietok krvi sa presmeruje do inej.
Iné postupy a režimové opatrenia
Medzi konzervatívne postupy navrhované lekárom pri oligospermii a iných problémoch s plodnosťou muža patrí aj dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Takto sa pacientom zväčša celkom darí vyhnúť nepriaznivým faktorom, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú proces normálnej spermatogenézy. Patrí medzi ne potlačenie škodlivých návykov (tabak, alkohol, drogy), či udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti.
➡️ Domáce opatrenia
Ako zlepšiť a podporiť spermatogenézu a plodnosť muža pomocou jednoduchých domácich opatrení? Nuž v prvom rade netreba čakať na to, kedy sa k slovu dostane zlý výsledok spermiogramu. Treba konať preventívne. Mne samému sa osvedčila v tomto prípade kombinácia zlepšenia životosprávy a nasadenie konkrétnych režimových opatrení spolu s užívaním vhodných podporných prostriedkov (rozumej minerálov, vitamínov a ďalších látok, ktoré prirodzene podporujú plodnosť).
Ako sa teda vyhnúť problematickej plodnosti vrátane nepriaznivej diagnózy s názvom oligospermia? Tu je niekoľko zásad, ktorých sa treba držať „zubami nechtami“:
- výrazne obmedziť príjmu alkoholu, žiadne fajčenie, minimálny príjem kofeínu
- zabezpečiť telu dôležité minerály ako je zinok a selén v dostatočnom množstve, či už pomocou vhodne zvolenej stravy alebo aj kvalitnými doplnkami
- to isté platí pre vitamíny, najmä vitamín E a vitamíny skupiny B
- do jedálnička zaradiť zdroje omega-3 mastných kyselín ako sú rôzne orechy a semienka (chia, ľanové a tekvicové semienka, vlašské orechy…), ryby (napríklad losos, sardely, sardinky, makrela, sleď, tuniak, halibut…), nezabudnite tiež na zeleninu a ovocie
- zabezpečiť telu dostatok pohybu, ideálny je rekreačný beh a pravidelná chôdza (s bicyklovaním to netreba v tomto prípade veľmi preháňať)
- nenosiť príliš tesnú spodnú bielizeň, ktorá inak spôsobuje nevhodné prehrievanie semenníkov (ani laptop na kolenách či v lone nie je najlepší nápad)
- využiť pomocnú ruku prírody a podporiť normálnu tvorbu spermií vhodnými rastlinnými preparátmi, ktoré môžete využívať vo forme čajov alebo odvarov, alebo modernejšie (a hlavne pohodlnejšie) vo forme kvalitných výživových doplnkov s ich obsahom
- výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
- podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
- výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
- zvyšuje produkciu a kvalitu ejakulátu
- optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
- ideálny pre mladších aj starších mužov
TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00) TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)
Otázky a odpovede týkajúce sa oligospermie/zníženého počtu spermií
Pri pohľade na množstvo diskusií na internete, kde sa rozoberá plodnosť, človeka napadá, že problém s ňou má neskutočné množstvo ľudí (žien i mužov) a je to naozaj tak. Kým ešte donedávna sa považovalo za hraničný limit plodnosti 20 miliónov spermií v 1 ml ejakulátu, tak teraz existujú muži, ktorých zbožným želaním je dosiahnuť aspoň 15 miliónov v 1 ml. Každopádne plodnosť a jej riešenie sa stáva pre mnohých témou číslo jedna a existuje množstvo otázok, na ktoré hľadajú relevantné odpovede. Toto sú tie najčastejšie:
❓ Čo všetko ukáže spermiogram?
Spermiogram má poukázať na rôzne kvalitatívne vlastnosti a faktory týkajúce sa spermií. Vrátane diagnostiky prípadnej oligospermie, azospermie a ďalších porúch. Vďaka testu sa muž tiež dozvie aké je pH prostredia ejakulátu a či sú tieto pohlavné bunky dostatočne životaschopné na to, aby dokázali oplodniť ženské vajíčko.
❓ Je pravidelný sex ideálny spôsob ako zvýšiť počet a kvalitu spermií?
Samozrejme. Čím pravidelnejší a plnohodnotný styk budete mať, tým lepšie. Optimálna frekvencia je raz za dva tri dni. Vďaka tomu sa totiž pravidelne vyprázdnia staré zásoby a dochádza k stimulácii tvorby a dozrievanie nových spermií.
❓ Ktoré jedlá pomáhajú zvýšiť počet spermií, a ktoré ich naopak ničia?
Potraviny ovplyvňujú kvalitu ako ejakulátu (nosič), tak aj samotných spermií. Tým prospieva zvýšený príjem ovocia a zeleniny, rýb, orechov a semien… Naopak, vyhýbať sa treba nadmernej konzumácii mäsa, mliečnych produktov a sóje.
❓ Naozaj existujú rastliny a byliny, ergo vhodné výživové doplnky, ktoré môžu dopomôcť k lepšej spermatogenéze?
Áno existujú, a je ich celkom dosť. Medzi najznámejšie prírodné stimulanty patrí kotvičník, maca, saw palmetto, ale aj senovka, ginko či maca… História týchto bylín siaha do dávnych vekov a účinok na plodnosť a potenciu bol ich najhlavnejším účelom príjmu. Spomínané bylinky tvoria podstatnú súčasť niektorých prírodných doplnkov zameraných na podporu normálnej spermatogenézy a plodnosti. Práve tie si teraz predstavíme na záver článku bližšie.
Ako fungujú tabletky na podporu spermatogenézy a prečo ich odporúčam
Prírodné tabletky, ktoré som skúšal najčastejšie, sú zamerané na komplexnú podporu intímneho zdravia vrátane podpory normálnej tvorby spermií a plodnosti. A to bez nejakých syntetických látok a hormónov v zložení – čistá príroda. Ako fungujú tieto tabletky na mužskú plodnosť? Poďme sa bližšie pozrieť na princíp ich fungovania a účinky:
Princíp a účinky týchto tabliet
Majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé rastlinné extrakty, minerály, vitamíny a ďalšie látky, ktoré majú overené pozitívne účinky na mužskú plodnosť, ale dobre poslúžia nezriedka aj na posilnenie libida a potencie.
Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa musia užívať dlhšie – veď napríklad aj samotný proces tvorby spermií neprebieha zo dňa na deň. Skúsenosti mnohých mužov vrátane mňa hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere želateľné výsledky (optimálne 2-3 mesiace). Výsledok? Napríklad konečne vytúžené tehotenstvo partnerky.
Neviete si vybrať? Oplatí sa siahnuť po týchto konkrétnych prípravkoch…
- výživový doplnok pre podporu mužskej plodnosti
- podpora normálnej spermatogenézy, viac energie a vitality
- určený na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov
- voľnopredajný prípravok bez potreby predpisu a vyšetrenia u lekára
- jednoduché užívanie – forma prášku na prípravu nápoja
TIP č.1: rýchle dodanie (od 1-3 dní) TIP č.2: nízke poštovné (od 2,5 €), nad 10 € zdarma
- výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
- podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, zdravšiu prostatu a plodnosť
- optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Kotvičník, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli + vitamíny C a D
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00) TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)
Tabletky, ktoré som osobne vyskúšal
Poďme sa teraz pozrieť na tabletky, ktoré som osobne vyskúšal. Niektoré boli priamo na podporu lepšej tvorby spermií a plodnosti, iné zas viac na podporu mojej potencie. Ako je to vlastne pri všetkých produktoch osobnej spotreby – s niektorými prípravkami som bol spokojný viac, s niektorými menej. A preto, ak práve teraz premýšľate nad tým, že by nebolo od veci si podobné tabletky či prípravky na podporu plodnosti a potencie zaobstarať, zamerajte sa pri ich výbere najprv na ich presný účel. Takéto podporné prípravky majú síce určitú mieru účinku, ale určite nemôžu byť náhradou odbornej liečby v prípade vážnejších stavov. A potom aj na niekoľko ďalších faktorov, ktoré spoľahlivo dokážu preukázať, či je značka kvalitná alebo nie. O čo ide?
- overte si zloženie prípravku a uistite sa, či majú tabletky potrebné povolenia a sú registrované pre predaj u nás, najlepšie s preukázanými certifikátmi kvality a vykonaných laboratórnych skúškach
- nereagujte na prípravky, ktoré výrobca prezentuje bombastickými vyjadreniami o ich neskutočných účinkoch
- zistite si o tabletkách čo najviac dostupných informácií, prejdite si recenzie a skúsenosti s prípravkom (napríklad aj na afrodiziakum.sk) – veľa o značke napovedia
- tabletky kupujte z overeného zdroja – to znamená z oficiálneho eshopu prípravku/výrobcu, prípadne z lekárne, nikdy nie použité balenia z bazárov a rôznych diskusných portálov, takisto sa nenechajte zlákať na príliš nízku cenu, väčšinou to znamená aj nízku účinnosť takéhoto prípravku, žiaľ
Najlepšie prírodné tabletky na plodnosť a normálnu produkciu spermií
A ktoré tabletky na plodnosť mužov ma najviac oslovili? Tu sú so stručným popisom spolu s cenou a odkazom na detailnú recenziu:
názov | určenie a výhody | predajca | cena |
---|---|---|---|
60 kapsúl Fertin | tabletky na podporu plodnosti u mužov schválený výživový doplnok prémiová kvalita – overený výrobca pozitívny účinok na plodnosť muža prírodné zloženie bez vedľajších účinkov | vynikajúce ceny | 17,99 € Chcem vedieť viac |
30 vrecúšok Folandrol | prémiový výživový doplnok s inozitolom na podporu plodnosti muža podpora spermatogenézy koncentrované zloženie jednoduchá forma užívania | rýchle dodanie (od 1-3 dní) | 26,29 € Chcem vedieť viac |
24 tabliet eJoy | top erekcia aj pre starších pánov určený aj na dlhodobé užívanie vynikajúce účinky na erekciu a zvýšenie chuti na sex pomáha predlžovať trvanie styku vďaka kvalitnému zloženiu aj priaznivý vplyv na prostatu | aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00) | 19,90 € Chcem vedieť viac |
12 kapsúl Proerecta | tabletky na podporu erekcie a zvýšenie libida účinná podpora erekcie nástup účinkov do hodiny žiadne vedľajšie účinky | český eshop so zastúpením na Slovensku | 20,00 € Chcem vedieť viac |
Zerex | Zerex Ultragold pre starších mužov na dlhodobé užívanie Zerex Klasik na podporu erekcie Zerex Extralong na predĺženie styku známa a overená kvalita množstvo spokojných zákazníkov - pozitívne recenzie priaznivý pomer cena / kvalita / spokojnosť 3 špecifické produkty | veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní) | 29,00 € Chcem vedieť viac |
Oligospermia: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Oligospermia and Fertility: What You Should Know – https://www.healthline.com/health/mens-health/oligospermia
- Oligospermia alt. oligozoospermia – https://en.wikipedia.org/wiki/Oligospermia
- Alayman Hussein: Overview Treatment and Male Reproductive Medicine – https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/oligospermia
- Paul R. Brezina, Fahd N. Yunus, and Yulian Zhao: Effects of Pharmaceutical Medications on Male Fertility – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719368/
- Low sperm count, symptoms and causes – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sperm-count/symptoms-causes/syc-20374585
- Low sperm count, diagnosis-treatment – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sperm-count/diagnosis-treatment/drc-20374591
- Varicocele – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicocele/symptoms-causes/syc-20378771
- What are Varicoceles? – https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/v/varicoceles
- Niels E. Skakkebaek: Normal reference ranges for semen quality and their relations to fecundity – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3739681/
Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!
Článok je zaradený do kategórie: Spermie