Testosterón je základný mužský pohlavný hormón, ktorý produkujú hlavne semenníky. Ak si myslíte, že je stvorený na to aby „iba“ ovplyvňoval sexuálnu túžbu, mýlite sa. Tento hormón je totiž priamo zodpovedný aj za zdravie kostí a svalstva, produkciu spermií ale aj takého rastu vlasov. Jeho nižšia hladina znamená aj pokles libida. Je to prirodzený jav, ktorý sa postupom veku stáva súčasťou života starších mužov. Na to aby sa udržala normálna hladina testosterónu aj vo vyššom veku je potrebné konzumovať vyváženú stravu s obsahom dôležitých živín (potraviny na zvýšenie testosterónu), a naopak vyvarovať sa tým potravinám, ktoré jeho hladinu ešte viac znižujú.
Chcete vedieť o aké potraviny ide? V článku nájdete ako tie, ktoré vám pomôžu udržať v testosterón v tele v dostatočnej koncentrácii a tiež tie, ktoré ho v určitej miere potláčajú.
Potraviny na zvýšenie testosterónu - navigácia v článku
Najlepšie potraviny na zvýšenie testosterónu
Jednou z najjednoduchších možností ako zvýšiť hladinu testosterónu v tele je príjem potravín, ktoré tvorbu tohto hormónu podporujú a tak vlastne vplývajú aj na sexuálny apetít, plodnosť i celkovú vitalitu muža (potraviny „bohaté na testosterón“). Pochopiteľne sa nejedná o priamu hormonálnu terapiu, takže zázrak zo dňa na deň neočakávajte, no ak sa zameriate vo svojom jedálničku práve na tieto látky podporujúce testosterón, podarí sa vám oddialiť preventívne napríklad aj taký príchod andropauzy (mužského prechodu), či zmierniť jej nepríjemné príznaky.
Pri výbere potravín dbajte na to aby vo zvýšenej miere obsahovali vitamín D a zinok, Obe látky sú totiž dôležitými prekurzormi pri produkcii testosterónu v tele.
- tabletky pre všetkých mužov
- multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
- prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
- pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte
TST0118
TIP č.1: známy a obľúbený produkt TIP č.2: rýchle dodanie
➡️ Ovocie a zelenina
Aby ste sa mohli pýšiť optimálnou hladinou testosterónu v tele, je nevyhnutné aby váš organizmus mal k dispozícii dostatok potrebných vitamínov a minerálov. Preto sa musíte zamerať aj na to, aby ste ich do tela dostali všetky. Najlepším spôsobom je optimálny príjem predovšetkým ovocia a zeleniny. Viaceré z nich sú známe tým, že majú dokonca aj afrodiziakálne účinky. Zo zeleniny vám najviac prospeje špenát či brokolica, cesnak a cibuľa, z ovocia potom granátové jablko či avokádo.
➡️ Semená a orechy
Testosterón vo vašom tele môže dostať vzpruhu aj od takých maličkostí ako sú semená a orechy. Najviac sú oceňované tekvicové semienka a hrozienka, z orechov sú topky najmä para orechy (najlepšie ešte s hnedou šupkou, obsahujú veľa selénu), makadamové orechy a mandle.
➡️ Bylinky
Bylinky sú veľmi dobrým spôsobom ako podporiť produkciu testosterónu v tele. Mnohé obsahujú aktívne látky, ktoré dokonca priamo pôsobia na hladinu testosterónu alebo príbuzných hormónov. Niektoré zas bránia premene testosterónu na estrogén. Aké rastliny sú z hľadiska testosterónu najlepšie?
- Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) – bylina, ktorá je najosvedčenejším zástupcom z ríše rastlín pri podpore hladiny testosterónu v mužskom tele, podporuje jeho produkciu aj u mužov vo vyššom veku
- prípravok pre prirodzenú tvorbu testosterónu
- 1 tableta obsahuje 1500 mg Tribulus terrestris (extrakt)
- koncentrované prírodné zloženie bez prísad a iných umelých látok
- prípravok je možné užívať dlhodobo
- na podporu libida, aj na nárast svalovej hmoty
- pomoc pri preklenutí mužskej andropauzy
- užívaním prípravku neriskujete žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)
- Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum) – jedna z najstarších kultúrnych rastlín na svete je aj významná liečivka, na hladinu testosterónu v mužskom tele vplýva tak, že pomáha redukovať enzýmy, ktoré sú zodpovedné za premenu testosterónu na estrogén (štúdia)
- Ashwagandha (Withania somnifera) – dôležitá bylina indickej tradičnej medicíny – ajurvédy, pomáha zvyšovať hladinu testosterónu vďaka potláčaniu tvorby stresového hormónu – kortizolu (štúdia)
➡️ Ryby a morské plody
Ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín a vitamínu D a morské plody s vysokým obsahom zinku, horčíka sú pre váš testosterón viac než požehnaním. Zaraďte do svojho jedálnička tuniaka, lososa či makrelu, preložte to známym afrodiziakom ustricami a o vašom sexuálnom apetíte a dostatku testosterónu nebude žiadnych pochýb.
➡️ Olivový, arganový, kokosový olej
Veľmi dobrým zdrojom látok, ktoré podporujú tvorbu testosterónu je napríklad aj taká stredomorská strava, ktorá bohato využíva najmä extra panenský olivový olej. Ten je známy tým, že obsahuje mononenasýtený tuk, ktorý stojí za zvyšovaním. Tento olej je tiež bohatým zdrojom antioxidantov. Ďalším dobrým olejom je aj arganový olej, či kokosový. Tiež obsahujú zdravé tuky podporujúce testosterón.
Pozor, iné bežné rastlinné oleje majú zas opačný efekt. Inak veľmi prospešné polynenasýtené tuky môžu znižovať hladinu testosterónu v tele (preskoč na potraviny, ktoré znižujú hladinu testosterónu).
Najlepšie potraviny na zvýšenie testosterónu (redakčný výber)
➡️ Tuniak a ustrice
Tuniak je skvelým zdrojom vitamínu D, ktorý, ako už vieme, podporuje produkciu testosterónu a jeho udržanie v tele. Tuniak je tiež výborný na srdce, obsahuje veľa proteínov s minimom kalórií. A nezáleží či si ho dáte z konzervy alebo pripravíte čerstvý.
Ak vám príde tuniak dosť chuťovo výrazný, dobrým zdrojom vitamínu D je aj losos či sardinky.
Zinok, ktorý ustrice obsahujú naozaj vo vysokom množstve, pomáha udržať hladinu testosterónu v norme v každom veku. Obsahujú samozrejme aj ďalšie dôležité minerály ako draslík, horčík, vápnik, či železo a vitamíny (najmä B12, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému). Obľúbená gurmánska pochúťka tiež posilňuje zdravie srdca, imunitný systém, zlepšuje stav kostí.
Ustrice patria medzi tie potraviny, ktoré sú známe svojimi silnými afrodiziakálnymi účinkami. Podobne ako homáre či krevety.
➡️ Hovädzie mäso a vajíčka
Hovädzie mäso obsahuje živiny, ktoré pomôžu zvýšiť hladinu testosterónu. Výnimočným zdrojom vitamín D je napríklad taká hovädzia pečeň, červené mäso obsahuje aj dostatok zinku. Je známe tým, že má vysoký obsah proteínu i nasýtených tukov. Vo všeobecnosti platí, že čím viac nasýtených tukov tým lepšie pre testosterón.
Organizmus dokáže obohatiť aj o vitamín A, vápnik, draslík a fosfor, železo, vitamíny skupiny B a esenciálne aminokyseliny.
Vajíčka sú jednoznačne výborným zdrojom bielkovín a náš jedálniček obohacujú určite už od úsvitu ľudstva. Vajce ako symbol plodnosti dokáže rýchlo zasýtiť a poskytnúť telu dostatočné množstvo energie na podanie adekvátneho výkonu (v posteli napríklad…)
Vaječné žĺtky sú bohatým zdrojom vitamínu D (ale aj A a E), cholesterol a nasýtené tuky sú veľmi dôležité pre tvorbu testosterónu v tele. Takže ak nemáte extra problém s hladinou cholesterolu v tele, tak vajíčko denne si môžete dopriať úplne bez zaváhania.
➡️ Hrozienka a zázvor
Hrozienka sú mimo iné výborným zdrojom bóru, ktorý pomáha v tele znížiť hladinu estrogénu, čo následne vedie k zvýšeniu hladiny voľného testosterónu (štúdia). Tento stopový prvok sa prirodzene nachádza aj v ďalších potravinách, kto neľúbi hrozienka môže si dopriať hrušky, slivky, pomaranče, červené jablká, vlašský orech, avokádo, brokolicu, zemiaky či dokonca aj med.
Hrozienka obsahujú aj ďalšie dôležité látky ako je resveratrol, antioxidant, ktorý v mužskom tele pôsobí obdobne (estrogén vs. testosterón).
Zázvor je korenie, ktoré okrem problémov s dýchacími cestami, či podporou lepšieho prekrvenia a prietoku krvi v cievach (výborný aj na erekciu) je skvelým stimulantom tvorby testosterónu v tele. Pravidelná konzumácia koreňa sa prejavuje vyššou hladinou luteinizačného hormónu, ktorý priamo vplýva na produkciu testosterónu.
V jednej zo štúdií sa popisuje test, pri ktorom 75 neplodných mužov užívalo denne výživový doplnok so zázvorom po dobu 3 mesiacov. Výsledok? Hladina testosterónu sa v ich tele zvýšila o 17 %, hladina luteinizačných hormónov takmer zdvojnásobila. Takisto sa prejavil pozitívny účinok zázvoru na kvalite spermií, pričom sa zvýšilo aj ich množstvo o 16 % (pozri vedeckú štúdiu).
➡️ Avokádo a Granátové jablko
Avokádo je výborným zdrojom vitamínov (aj D-čka), omega 3-mastných kyselín a zdravého cholesterolu. Aj preto patrí medzi najlepšie potraviny bohaté na testosterón vôbec.
Dôležitý z hľadiska hladiny testosterónu je samozrejme aj vysoký obsah zinku, prítomnosť vitamínu E má priaznivý vplyv na potenciu a kvalitu spermií. Vitamín B6, ktorého má avokádo tiež viac než dosť udržiava nervovú sústavu v rovnováhe, podobne kyselina olejová zlepšuje cirkuláciu krvi.
Viete, že už Aztéci poznali avokádo ako ovocie, ktoré podporuje erekciu, sexuálny apetít a vitalitu a najmä plodnosť.
Granátové jablko je ovocie, ktoré si musíte bezpodmienečne dopriať ak to s prirodzeným zvyšovaním testosterónu myslíte naozaj vážne. Šťava z tohto netradičného ovocia zvyšuje jeho hladinu celkom výrazne, k tomu si prirátajte lepšiu erekciu vďaka podpore tvorby oxidu dusnatého a lepšieho prekrvenia a máte potravinu, ktorá by v mužskom jedálničku zaručene nemala chýbať.
Okrem toho rátajte s lepším fungovaním kardiovaskulárneho systému, pre vysoký obsah antioxidantov aj s pozitívnym vplyvom, ktorý potláča rýchle starnutie telových buniek.
➡️ Cesnak a brokolica
Cesnak je výnimočná rastlina, to vedeli už naše staré mamy a ich staré mamy. Z hľadiska hladiny testosterónu v tele poteší fakt, že práve v dôsledku konzumácie cesnaku sa znižuje hladina kortizolu (stresového hormónu) v tele čo má pozitívny vplyv na produkciu testosterónu.
Najbližšou „družkou“ cesnaku v kuchyni je cibuľa, ktorú si na podporu testosterónu môžete dopriať tiež. Tá totiž obsahuje látky ako quercetín a apigenín, ktoré na hladinu pohlavného hormónu pozitívne vplývajú.
Brokolica je nepochybne zdravá zelenina, ktorá obsahuje veľa vitamínu C a ďalších prospešných látok. Prispieva k lepšej cirkulácii krvi v tele a čo je dôležité z pohľadu testosterónu – pomáha pri metabolizme estrogénu. A čím menej ho v tele je, tým viac miesta zostáva pre testosterón.
Brokolica má tiež protizápalové účinky, pôsobí dobre na tráviace ústrojenstvo (veľa vlákniny), udržiava nízku hladinu cukru v krvi, detoxikuje a má ďalších XY prospešných účinkov na náš organizmus. A keby ešte trochu viac chutila, nič ju neprekoná.
➡️ Špenát a šampiňóny
Špenát obsahuje mnoho vitamínov a minerálov, spomeniem najmä horčík a vitamín C, ktoré sú potrebné pri normálnej tvorbe testosterónu v tele (semenníkoch). A na dôvažok je považovaný za antiestrogénnu potravinu, čím uvoľňuje priestor pre testosterón.
Z ďalších benefitov špenátu treba spomenúť ešte vysoký obsah vitamínu K, zaujímavé množstvo vápnika a železa, ale i zinku. Telu prospievajú aj rôzne flavonoidy a karotenoidy, ktorými je špenát nacupovaný celkom výrazne.
Viete, že práve šampiňóny sú jedným z najkvalitnejších zdrojov vitamínu D, potrebného pre normálnu tvorbu testosterónu v tele, ale aj napríklad pre takú plodnosť? Čerstvé huby nechajte aspoň hodinku na priamom slnečnom svetle. Za ten čas sa v plodnici nasyntetizuje vitamín D, ktorý sa následne pri tepelnej úprave vytráca len minimálne.
Pečiarka dvojvýtrusná, ako sa šampiňónu odborne hovorí, však obsahuje aj špecifické polysacharidy, ktoré blokujú takzvanú aromatázu. To je enzým, ktorý v našom tele premieňa testosterón na estrogén, čím znižuje jeho hladinu.
➡️ Para orechy, tekvicové semienka a fazuľa
Para orechy obsahujú zinok a sú v podstate najlepším prírodným zdrojom selénu vôbec. Už 2 (slovom dva!!!) para oriešky vykryjú jeho doporučenú dennú dávku. Oba minerály sú dôležité pre normálnu produkciu testosterónu. Ak si z misky vyberáte orechy bez šupky robíte chybu – tá totiž obsahuje najviac prospešných látok
Para orechy ďalej pomáhajú udržiavať zdravú štítnu žľazu, majú pozitívny vplyv na náladu a duševné zdravie, udržujú zdravú pokožku (vítaná pomoc pri akné), prospievajú nášmu srdcu, zlepšujú trávenie, pomáhajú posilňovať svaly, prispievajú k normálnemu fungovaniu nervovového systému…
Tekvicové semená sú známe tým, že obsahujú veľké množstvo telu prospešných látok. Z hľadiska podpory tvorby testosterónu je to hlavne zinok a horčík a tiež omega-3 mastné kyseliny. Obsahujú aj celkom dosť l-arginínu, ktorý prispieva k lepšiemu prekrveniu tkanív (dôležité z hľadiska erekcie).
Tekvicové semienka majú tiež pozitívny vplyv na kvalitu spánku (vďaka obsahu tryptofánu), na znižovanie cholesterolu vďaka fytosterolom, na starnutie vďaka vitamínu E, na zväčšenú prostatu…
Kto by to bol povedal, že taká „obyčajná“ plodina ako fazuľa dokáže pozitívne vplývať na hladinu mužských pohlavných hormónov vrátane testosterónu. Biele, čierne, obličkové fazuľky sa považujú za výborný zdroj vitamínu D aj zinku, čo je základný predpoklad pri normálnej produkcii hormónov ako je testosterón.
A čo ostatné benefity? Vďaka vysokému obsahu vlákniny má pozitívne účinky na naše trávenie. Tmavá, hnedá alebo čierna fazuľa má podporný vplyv pri problémoch s obličkami či s močovým mechúrom, zelená fazuľka zasa prospieva pečeni. Fazuľa pomôže pri chudnutí vďaka tomu, že rýchlo zasýti a zabráni tak prejedaniu sa.
Potraviny, ktoré znižujú hladinu testosterónu
Potraviny na zvýšenie testosterónu máme za sebou, no nezabudnite, že logicky jestvujú aj potraviny, ktoré produkciu, respektíve hladinu testosterónu v tele znižujú. Veľmi často sa jedná o potraviny, ktoré obsahujú takzvané fytoestrogény a tiež rôzne telu neprirodzené látky, napríklad trans-tuky nachádzajúce sa v rôznych polotovaroch.
Aby sme sa rozumeli, nie všetky potraviny z nasledujúceho zoznamu musíte nutne vyradiť z jedálnička (väčšinou je to ani nemožné), stačí ich len v rozumnej miere obmedziť (nemusíte predsa denne vypiť litre mätového čaju ani za obsypať orechmi).
Ak chcete testosterón v tele na patričnej úrovni, sa vyhnite týmto potravinám a látkam:
⛔️ Alkohol
Alkohol škodí erekcii, neprospieva libidu, škodí celému nášmu telu a niet sa teda čo čudovať, že neprospieva ani tvorbe testosterónu. Ak si dáte pohár vína pri večeri je všetko v poriadku no nadmerná konzumácia (už 2-3 štandardné nápoje denne, 30-40 g) preukázateľne spôsobuje pokles hladiny testosterónu (štúdia). A na dôvažok také pivo obsahuje aj veľké množstvo fytoestrogénov, ktoré v mužskom tele testosterón utlmujú a znižujú libido.
⛔️ Sója a výrobky na báze sóje
Sója a sójové produkty ako tofu, miso pasta, či sójové mlieko môžu u mužov spôsobiť pokles hladiny testosterónu. Obsahujú totiž veľké množstvo izoflavónov, ktoré sú svojimi účinkami podobné estrogénom. Zmenou hladiny hormónov v prospech estrogénu klesá produkcia testosterónu. Tieto fytoestrogény tiež narúšajú funkciu štítnej žľazy a dokážu v podstate „rozhasiť“ celú hormonálnu rovnováhu u mužov.
⛔️ Mäta
Mäta upokojuje žalúdok, spríjemňuje chuť rôznych potravín a nápojov, je obľúbená v kozmetike. No viete aj to, že práve táto aromatická bylinka môže negatívne vplývať na hladinu testosterónu v tele? U žien je to pozitívny jav, no u mužov to až také veľké nadšenie nespôsobuje. Na druhú stranu zas väčšina výskumov v tomto smere prebehla iba u žien (prípadne zvieratách), takže to nepovažujte úplne za bernú mincu, no logicky na tom niečo bude.
⛔️ Koreň sladkého drievka
Sladké drievko, alias lékořice, sa bežne používa na sladenie rôznych pochutín i nápojov. Rastlina, respektíve jej koreň, je obľúbená aj kvôli tomu, že pomôže pri kašli, pomôže s trávením… No jedným z efektov je aj vplyv na hladinu hormónov. Muži by mali spozornieť, pretože sladké drievko naozaj môže spôsobovať pokles testosterónu v tele (jedna štúdia dokonca hovorí, že 7 gramov koreňa denne už po 1 týždni spôsobilo pokles testosterónu až o 26 %).
⛔️ Rastlinný olej
Olivový, arganový a kokosový olej testosterónu v tele len a len prospievajú. To sa však nedá povedať o ostatných druhoch rastlinných olejov. Repkový, sójový a ďalšie oleje sú totiž plné polynenasýtených tukov, ktoré sú síce považované za veľmi zdravé, no na testosterón pôsobia nepriaznivo (štúdia).
⛔️ Ľanové semeno
Na jednej strane ľanové semienka obsahujú veľmi prospešné omega-3 mastné kyseliny a sú veľmi prospešné pre celý ľudský organizmus, no na druhej obsahujú takzvané lignany, látky ktoré sa podpisujú na zníženej hladine voľného i celkového testosterónu v tele.
⛔️ Spracované potraviny s vysokým obsahom trans-tukov
Polotovary a mrazené potraviny, hotové jedlá a rôzne pochutiny obsahujú nezdravý typ tuku, takzvané trans-tuky, ktoré pochádzajú zo stužených, prípadne čiastočne stužených, rastlinných olejov. Tie stoja nielen za zvýšeným rizikom srdcových chorôb či cukrovky, ale aj za znížením hladiny testosterónu v tele a dokonca aj poklesom objemu semenníkov a nižším počtom spermií (štúdia). Odporúčam aby ste sa vyhýbali pokrmovým tukom na pečenie a vysmážanie, zemiakovým lupienkom, margarínom, priemyselne spracovávaným tortám a polevám.
⛔️ Orechy
Orechy všeobecne sú veľmi dobrým zdrojom mnohých dôležitých živín a vďaka mastným kyselinám, aminokyselinám (L-arginín napríklad) a minerálom (najmä zinok) majú veľmi blahodarný vplyv na potenciu a libido. No vďaka vysoko polynenasýteným kyselinám sú vo viacerých štúdiách spájané aj so znížením hladiny voľného testosterónu v tele (zvyšujú hladiny globulínu viažúceho pohlavné hormóny). Niektoré orechy však tvorbu testosterónu a jeho udržanie v tele naopak podporujú (makadamové, para orechy, či mandle).
Ako zvýšiť testosterón – moje vlastné skúsenosti
Chcete zvýšiť testosterón prirodzenou cestou? Môžete. Takýto jednoduchý spôsob je naozaj aj dostatočne efektívny. Čo všetko pre to môžete spraviť? Okrem výberu správnych a kvalitných potravín sa zamerajte aj na ostatné dôležité veci ako je:
- dostatok pohybu – má za následok zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému a priamy vplyv na úpravu hmotnosti, no intenzívny pohyb a šport podporujú nárast hladiny hormónov v tele – rastového i pohlavného (testosterónu)
- zmena stravovacích návykov – oplatí sa zamerať na príjem stravy cez deň (napríklad komplet v priebehu 8 hodín) a zvyšok času postiť, taktiež nezabúdať na to, že dostatok tekutín podporuje hormonálnu aktivitu a naopak ich nedostatok ju spomaľuje
- zmena životosprávy – vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu, fajčeniu a ostatným omamným látkam, doprajte si dostatok spánku a viac relaxujte a regenerujte
- menej stresu a viac sexu – kortizol (stresový hormón) a testosterón sa veľmi „nemusia“, čím viac stresu prežívate, tým menej pohlavného hormónu v tele očakávajte, stres určite odbúra aj poriadna dávka sexu, pravidelná súlož stimuluje tvorbu testosterónu
- studená sprcha – ak ste v tomto smere „teplomil“, tak na podporu svojej mužnosti to vo vlastnom záujme rýchlo zmeňte, doprajte si raz denne studenú sprchu (super, keď to bude v oblasti semenníkov) a prejavy zvýšenej hladiny testosterónu môžete očakávať už v dohľadnej dobe
- bylinky s povzbudzujúcim vplyvom na zvýšenie testosterónu – existuje viacero liečiviek, ktoré dokážu stimulovať testosterón, napríklad Tribulus, Fenugreek (senovka) či Maca, konzumovať ich môžete buď vo forme čajov, ale napríklad aj prostredníctvom tabliet s rastlinným zložením
👍 Pozri aj podrobný článok: Zvýšenie testosterónu u mužov – o čo vlastne ide a ako na to.
❓ Sú tabletky riešením?
Kvalitné prípravky majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete účinné látky výťažky z rastlín ako Kotvičník zemný, či Fenugreek (Senovka grécka), ktoré sú už oddávna známe ako podpora tvorby testosterónu a libida, ale aj dôležité minerály (najčastejšie zinok a selén) a vitamíny (vitamíny skupiny B a vitamín C).
Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať vždy dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie. Pri výbere tej svojej značky doplnkov sa jednoznačne orientujte na kvalitu a až potom na cenu, tie s podozrivo nízkou cenou sú takmer vždy aj tie menej účinné.
➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prirodzenú podporu testosterónu
- tabletky pre všetkých mužov
- multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
- prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
- pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte
TST0118
TIP č.1: známy a obľúbený produkt TIP č.2: rýchle dodanie
- výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
- podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
- výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
- optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
- je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00) TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)
TOP prírodné prípravky na zvýšenie testosterónu
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Potraviny na zvýšenie testosterónu a mojich pár slov na záver
Čo dodať na záver. Zmena stravovania a výber vhodných potravín je jeden z najúčinnejších spôsobov ako „bezbolestne“ udržať zdravú a normálnu hladinu testosterónu v našom tele. Okrem toho, ak k tomu pridáte aj zdravý životný štýl, vrátane dostatku spánku a vhodných cvičení, tak sa neočakávaného zníženia testosterónu, alias vašej mužnosti, vôbec nemusíte obávať.
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra I.
- Sellandi TM, Thakar AB, Baghel MS.: Clinical study of Tribulus terrestris Linn. in Oligozoospermia: A double blind study. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23723641
- Wilborn C, Taylor L, Poole C, Foster C, Willoughby D, Kreider R.: Effects of a purported aromatase and 5α-reductase inhibitor on hormone profiles in college-age men. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21116018
- Steels E, Rao A, Vitetta L.: Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21312304
- Wankhede S, Langade D, Joshi K, Sinha SR, Bhattacharyya S.: Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609282
- Oi Y, Imafuku M, Shishido C, Kominato Y, Nishimura S, Iwai K.: Garlic supplementation increases testicular testosterone and decreases plasma corticosterone in rats fed a high protein diet. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11481410
- Naghii MR, Mofid M, Asgari AR, Hedayati M, Daneshpour MS.: Comparative effects of daily and weekly boron supplementation on plasma steroid hormones and proinflammatory cytokines. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129941
- Grzanna R, Lindmark L, Frondoza CG.: Ginger–an herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16117603
- Waleed Abid Al-Kadir Mares, Wisam S. Najam.: The effect of Ginger on semen parameters and serum FSH, LH &
testosterone of infertile men – https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=71548 - Gonadal Steroids and Body Composition, Strength, and Sexual Function in Men – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4142768/
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra II.
- Sierksma A, Sarkola T, Eriksson CJ, van der Gaag MS, Grobbee DE, Hendriks HF.: Effect of moderate alcohol consumption on plasma dehydroepiandrosterone sulfate, testosterone, and estradiol levels in middle-aged men and postmenopausal women: a diet-controlled intervention study. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15166654
- Dillingham BL, McVeigh BL, Lampe JW, Duncan AM.: Soy protein isolates of varying isoflavone content exert minor effects on serum reproductive hormones in healthy young men. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15735098
- Armanini D, Bonanni G, Mattarello MJ, Fiore C, Sartorato P, Palermo M.: Licorice consumption and serum testosterone in healthy man. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14520600
- Demark-Wahnefried W, Price DT, Polascik TJ, Robertson CN, Anderson EE, Paulson DF, Walther PJ, Gannon M, Vollmer RT.: Pilot study of dietary fat restriction and flaxseed supplementation in men with prostate cancer before surgery: exploring the effects on hormonal levels, prostate-specific antigen, and histopathologic features. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11445478/
- Jorge E. Chavarro, Lidia Mínguez-Alarcón, Jaime Mendiola, Ana Cutillas-Tolín, José J. López-Espín, and Alberto M. Torres-Cantero.: Trans fatty acid intake is inversely related to total sperm count in young healthy men. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3923511/
- Selby C.: Sex hormone binding globulin: origin, function and clinical significance. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2080856
Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych prírodných látok tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz aj o tejto problematike. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!
Článok je zaradený do kategórie: Potraviny, Zvýšenie testosterónu