Ako si užiť sexualitu naplno aj pri dialýze a pri poškodených obličkách

Mgr. Radka Žiaková Téma
24. októbra 2023 0

Dialýza je životne dôležitým liečebným postupom pre pacientov s chronickým zlyhaním obličiek. Pomocou dialýzy sa odstraňujú toxíny a prebytočná tekutina z tela, keď obličky nedokážu plniť svoju funkciu. Hoci je dialýza dôležitou terapeutickou metódou, môže mať vplyv na rôzne aspekty života pacientov, vrátane toho sexuálneho. A čo sexualita pri dialýze? V článku vám okrem iného prezradíme, ako si ju užiť aj napriek tomuto zdravotnému hendikepu.

Ako môže dialýza ovplyvniť sexualitu

Ochorenie obličiek a ich následná liečba je vždy zásahom do života človeka. Stretávajú sa s ním tak ženy ako aj muži. A pri liečbe dialýzou sa vynára množstvo otázok. Ako teda môže dialýza ovplyvniť náš intímny život?

Toto sú najčastejšie problémy:

  • fyzické a emocionálne dôsledky
  • hormonálna nerovnováha
  • úprava liečby a životný štýl

 

Fyzické a emocionálne dôsledky

Je dôležité si uvedomiť, že každý pacient je individuálny a reaguje na dialýzu inak. U niektorých sa môže prejavovať vo väčšej miere únava, bolesti a nevoľnosť na fyzickej úrovni. Emocionálne prežívanie, ako je depresia alebo úzkosť, môžu rovnako ovplyvniť túžbu po sexuálnom živote. Niektorí pacienti môžu mať len minimálne dôsledky na sexuálnu funkciu, zatiaľ čo iní môžu tento stav prežívať závažnejšie.

 

Hormonálna nerovnováha

Dialýza môže ovplyvniť hormonálnu stabilitu organizmu. Niektoré hormóny, ako napríklad testosterón u mužov a estrogén u žien, vykazujú počas liečby zmenené hladiny. Tieto hormonálne zmeny môžu ovplyvniť sexuálnu túžbu (libido) a schopnosť dosiahnuť sexuálne uspokojenie. Je dôležité diskutovať o týchto zmenách s lekárom, ktorý navrhne vhodné riešenia.

 

Úprava liečby a životný štýl

Strata chuti na intímny život a iné sexuálne ťažkosti môžu byť dôsledkom aj iných zdravotných či telesných zmien. Anémia, zmeny v menštruačnom cykle, vedľajšie účinky liekov sú problémy, ktoré sa často dajú vyriešiť. Pri dialýze je na mieste aj opatrnosť pri výbere kozmetických prípravkov a dodržiavanie hygieny. Najmä miesto vpichu a vývodu dialyzačného katétra treba udržiavať čisté.

 

Dialýza a vzhľad

Zmena vzhľadu pri dialýze nemusí byť nevyhnutne spojená s touto liečbou. S dostatočnou starostlivosťou o seba a svoje telo, vrátane správneho pitného režimu, hydratácie pokožky, vhodnej stravy a životného štýlu sa môžu aj pacienti na dialýze cítiť dobre vo svojej koži.

Opuchy

Jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad pacientov je zadržiavanie tekutín. Keďže majú obličky obmedzenú schopnosť filtrovať tekutiny, môže dochádzať k opuchom nôh, rúk ale aj okolia očí. Správna kontrola príjmu tekutín a dodržiavanie odporúčaného množstva minimalizuje tieto problémy.

  • problém: zadržiavanie tekutín
  • riešenie: dôsledná kontrola príjmu tekutín

Suchá pokožka

Zvýšená strata tekutín počas dialýzy môže spôsobiť dehydratáciu a suchosť pokožky. Je dôležité používať hydratačné krémy a dodržiavať odporúčaný pitný režim. Pri výbere hydratačných krémov je vhodné vybrať také, ktoré neobsahujú agresívne chemické látky, dráždiace pokožku. Rovnako dôležité je aj používanie jemných čistiacich prostriedkov.

  • problém: dehydratovaná a suchá pokožka
  • riešenie: správny pitný režim, používanie hydratačných krémov, používanie jemných čistiacich prostriedkov

Diéta

Správna výživa pomáha udržiavať zdravú pokožku a celkový vzhľad. Diétne obmedzenia, ako znížený príjem soli a draslíka, minimalizujú opuchy a zadržiavanie tekutín. Pacienti by mali spolupracovať so svojim lekárom a výživovým poradcom, aby vypracovali vhodný stravovací plán zohľadňujúci ich individuálne potreby.

  • problém: udržanie správnych diétnych návykov
  • riešenie: vytvorenie vhodného stravovacieho plánu v spolupráci s lekárom/výživovým poradcom

 

Je dôležité zdôrazniť, že vzhľad je iba jedným aspektom kvality života pacientov na dialýze. Dialýza je život zachraňujúca terapia, ktorá umožňuje pacientom pokračovať v plnení svojich povinností a záujmov. Pozdvihnutie životnej energie a zlepšenie zdravotného stavu, ktorý dialýza prináša, môže viesť k väčšej sebadôvere a pozitívnemu pohľadu na život.

 

Ako udržať harmonický zdravý vzťah a zdravú sexualitu

Zatiaľ čo u niektorých párov nemá dialýza žiadny dopad na ich partnerský vzťah, iní vnímajú tento stav ako veľkú životnú zmenu. Dialýza totiž nezasiahne iba do života pacienta, ale aj do života jeho/jej partnera. Stres spôsobený liečbou sa môže podpísať aj na celkovom vzťahu k milovaným.

Dobrou správou však je, že napriek tomu, že dialýza môže ovplyvniť sexuálnu aktivitu, nemusí ísť o celoživotný stav a existuje niekoľko možností, ako naštartovať apetít.

 

Komunikácia

Komunikácia je základom každého zdravého vzťahu, obzvlášť v prípade, keď je potrebné vyrovnať sa so zásadnými zmenami v živote. Otvorené a úprimné rozhovory s partnerom umožňujú vyjadriť potreby, túžby ale aj obavy. Dôležitá je empatia a úprimný záujem počúvať. A to nielen v každodenných záležitostiach, ale aj v oblasti sexuality.

Nebojte sa so svojim partnerom diskutovať o preferenciách, fantáziách a obmedzeniach v sexe. Môže to viesť k lepšiemu porozumeniu a vzájomnej spokojnosti a blízkosti.

Ak však máte pretrvávajúce pocity úzkosti alebo nepohody, nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc. Život s vážnym ochorením prináša určité komplikácie a konzultácia s odborníkom môže pomôcť lepšie sa vyrovnať s ochorením a zmenami, ktoré prináša.

 

Intimita

Blízkosť a intimita sú dôležité nielen vo fyzickom, ale aj emocionálnom zmysle. Prejavy náklonnosti, nežnosti a bozky sú vo vzťahu kľúčové pre udržanie harmónie. To zahŕňa tak fyzický kontakt, ako aj citové puto a podporu.

Objatie, dotyky, hladenie sú dôležitým aspektom kvality láskyplného vzťahu a je dobrým krokom k zlepšeniu zdravotného stavu a dôvery medzi partnermi.

 

Otvorený prístup

Vytvorte si bezpečné a príjemné prostredie, v ktorom sa môžete s partnerom zblížiť. Tlmené svetlo sviečok, nežná hudba, vzrušujúca vôňa navodia romantickú náladu. V takejto atmosfére sa môžete odvážne otvoriť novým veciam. Sexi prádlo či erotické kostýmy môžu zvýšiť sebavedomie a pomôžu zamaskovať aj brušný katéter u pacientov využívajúcich domácu dialýzu.

 

Rešpekt a porozumenie

Rešpekt a porozumenie sú dôležité v každej oblasti vzťahu. Každý partner má svoje vlastné potreby a túžby, vrátane sexuality. Ak nemáte náladu na pohlavný styk, nebojte sa  to povedať.  Podporujúci  a milujúci partner to pochopí. A okrem toho, lásku si môžete vyjadriť aj inými spôsobmi. Porozumenie a tolerancia sú kľúčovými faktormi pre udržanie harmónie v dlhodobom vzťahu.

 

Pravidelnosť a adaptácia

Vzťahy vyžadujú prácu a úsilie o udržanie zdravého fungovania. Buďte otvorení k zmene a prispôsobte sa novým situáciám a potrebám. Spoločne nájdite rovnováhu medzi fyzickou blízkosťou a intelektuálnou stimuláciou, aby ste udržali vzrušujúci a obohacujúci sexuálny život.

 

Možnosti liečby poškodených obličiek

Chronické ochorenia obličiek sa v prvotných štádiách liečia konzervatívnou liečbou, ktorá má spomaliť priebeh ochorenia. Táto liečba zahŕňa úpravu stravovania a podávanie medikamentov.

V pokročilejších štádiách zlyhávania obličiek sú dostupné tri formy liečby:

  • hemodialýza
  • peritoneálna dialýza
  • transplantácia obličky

K týmto formám sa pristupuje vtedy, ak funkcia obličiek klesne na menej ako 10% funkcie obličiek. Ak sa však strata funkcie obličky zistí včas, preventívne opatrenia dokážu spomaliť postup ochorenia, a v niektorých prípadoch dokonca dokážu predísť transplantácii.

Dialýza

Jedna z najčastejšie využívaných metód u nás, ktorá nahrádza filtračnú funkciu obličiek. Vykonáva sa v nemocniciach alebo v špecializovaných strediskách, kam pacient dochádza spravidla 3x do týždňa.

Peritoneálna dialýza

Vykonáva sa v domácom prostredí, preto sa nazýva aj domáca dialýza. Na dialyzačné stredisko pacient dochádza zvyčajne raz za mesiac.

Transplantácia

Liečebná metóda, pri ktorej sú nahradené nefunkčné obličky pacienta obličkou od žijúceho alebo mŕtveho darcu. Darovaná oblička začína fungovať bezprostredne po transplantácii.

 

Ako sa pripraviť na život na dialýze

Nie každý typ dialýzy môže vyhovovať telesným, zdravotným, psychickým a životným potrebám. Každý z liečebných postupov má svoje výhody aj svoje obmedzenia. Aby ste sa uistili, že je vaša voľba pre vás tá správna, porozprávajte sa so svojim lekárom.

 

Porovnanie hemodialýzy a peritoneálnej dialýzy

Pre mnohých môže byť život na dialýze výzvou, no s primeranou prípravou a podporou je možné si zabezpečiť lepšiu kvalitu života. Psychická príprava a vyrovnanie sa s faktom závislosti na prístrojoch je jedným z prvých krokov. Návšteva psychológa môže pomôcť zvládnuť neľahkú situáciu spojenú so zdravotnými problémami.

 

Hemodialýza

Pri dialyzačnej liečbe je potrebné si uvedomiť, že obnáša nutnosť pravidelného dochádzania do dialyzačného centra. Frekvencia je zvyčajne 3x týždenne na približne 4 – 5 hodín.

Pred samotnou dialýzou sa vykonáva chirurgický zákrok, aby sa vytvoril cievny prístup do tela – štepom, katétrom alebo fistulou v oblasti krku alebo hrudníka.

Výhody

  • odborný zdravotný dohľad počas celého procesu
  • zachovaná socializácia (stretávanie sa s inými pacientmi a personálom)

Nevýhody

  • časová náročnosť
  • náročnejšie plánovanie voľnočasových aktivít (výlety, koníčky)
  • vedľajšie dôsledky hemodialýzy (kŕče v končatinách, nízky tlak, nevoľnosť pri zavádzaní ihly)
  • viaceré diétne obmedzenia

 

Peritoneálna dialýza

Pred absolvovaním peritoneálnej (domácej) dialýzy je tiež potrebné absolvovať nenáročný chirurgický zákrok v mieste nižšie od pupka, kam sa zavádza tenký katéter. Následne je pacient zaškolený zdravotníckym personálom.

Výhody

  • vykonáva sa v pohodlí domova
  • lepšie duševné a telesné zdravie
  • menej diétnych obmedzení
  • lepšia možnosť cestovať
  • viac energie a vitality
  • menšia záťaž na srdce

Nevýhody

  • nutnosť zabezpečiť vhodný priestor na dialyzačný prístroj, lôžko, pomôcky
  • zvýšené dodržiavanie hygieny, aby sa nezaniesla infekcia do brušnej dutiny

 

Tabuľka z príručky pacienta liečeného hemodialýzou (hemodialýza a peritoneálna dialýza sú porovnateľné liečebné metódy)

peritoneálna dialýzahemodialýza
prostrediedomanemocnica
kto vykonáva dialýzupacient sámúzko špecializovaný a zaškolený pracovník
prístupkatéter zavedený do brušnej dutiny- katéter vnútri jednej z veľkých žíl (jugulárnej, podkľúčovej, stehennej)
- zhotovenie artério-venóznej fistuly
odstraňovanie odpadových látokvo vnútri tela, cez vlastnú peritoneálnu membránu, nepretržitemimo tela, pomocou prístroja a umelej membrány, 2-3x týždenne
heparinizácianiepovinná
frekvencia návštev dialyzačného strediskaraz za 4-5 týždňov2-3x týždenne
udržanie fyzických aktivítmožnémožné
dovolenkymožné, bez väzby na dialyzačné strediskoviazané na dialyzačné stredisko
diétavoľnáčiastočne limitovaná
pitný režimvoľnejšíčiastočne limitovaný
krvné stratyžiadnenízke pri každej HD
zamestnanie, štúdium...voľnejší režimčiastočne limitované pre nutnosť pravidelnej HD na stredisku

 

Sexualita pri dialýze a pár tipov na záver

Zdravý a uspokojivý partnerský sexuálny vzťah je základom pre spokojný a vyvážený život. Je to oblasť, kde sa prejavuje intimita, láska a fyzická blízkosť medzi dvoma ľuďmi. Majme preto na pamäti niekoľko kľúčových tipov.

💕 Otvorenosť a úprimnosť

Otvorene hovoriť o svojich potrebách, túžbach, fantáziách a obavách je základom úspešného vzťahu. Nepokúšajte sa čítať myšlienky svojho partnera, radšej sa na neho so záujmom obráťte a počúvajte. Vytvorenie bezpečného prostredia pre komunikáciu môže viesť k hlbšiemu porozumeniu a uspokojeniu oboch partnerov.

💕 Sebavedomie a prijatie vlastného tela

Učte sa prijať svoje telo so všetkými jeho jedinečnými rysmi a krásami (vrátane jazvičiek a vývodov). Rozprávajte sa o svojich pocitoch a potrebách, buďte otvorení na pochopenie a prijatie. Ak sa cítite dobre vo svojej koži, budete mať väčšiu pravdepodobnosť zažiť uspokojivý sexuálny život.

💕 Objavovanie nových vecí spolu

Skúšanie nových polôh, techník alebo pomôcok môže pridať do vzťahu vzrušenie a nový spád. Sexuálny vzťah môže byť dynamický a obohacujúci, ak sa obaja partneri neustále učia a objavujú nové veci spolu.

💕 Pravidelná intimita mimo spálne

Náklonnosť, romantické gestá a nežné dotyky v každodennom živote môžu posilniť emocionálne puto medzi partnermi a viesť k väčšej intenzite v sexuálnom vzťahu. Vyhraďte si čas na spoločné aktivity a vyjadrenie náklonnosti aj mimo sexuálneho kontextu.

Otvorená komunikácia, vzájomný rešpekt, objavovanie nových vecí a budovanie intímneho spojenia mimo spálne sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu prispieť k uspokojivému a naplnenému sexuálnemu životu. O to viac ak jeden z partnerom trpí vážnym ochorením. Každý vzťah je jedinečný a je dôležité nájsť spôsob, ktorý vyhovuje obom.

 

Sexualita pri dialýze: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

Upozornenie na záver

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (1 vote)
Autor článku

Magisterka v odbore sociálnych štúdií, zdravotná sestra, majiteľka webu o zdraví.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.