Syfilis – známa pohlavná choroba, ktorá si nevyberá – ako sa úspešne chrániť?

Peter Kacián Téma
31. augusta 2020 5

Syfilis je jedna z najznámejších a najrozšírenejších pohlavných chorôb – v minulosti. Dnes sa vďaka objavu antibiotík dá pomerne úspešne liečiť. Lues, či lues venerea, ako sa tomuto ochoreniu tiež hovorí, stálo za skonom viacerých slávnych osobností a trpeli ním mnohí panovníci, neslávne známi politici a vodcovia, umelci (maliari, skladatelia, spisovatelia…). Syfilis sa šíri hlavne nechráneným pohlavným stykom s nakazenou osobou, zriedkavo aj prenosom cez predmety, prípadne ešte existuje vrodený syfilis (prenos z matky na dieťa cez placentu).

Pokiaľ si však myslíte, že syfilis je už dávno zabudnutý – veľmi sa mýlite. Počet nakazených touto chorobou každoročne rastie. A keďže sa u niektorých príznaky nemusia objaviť aj niekoľko rokov (respektíve ich postihnutá osoba nezaregistruje), roznáša sa toto nebezpečné ochorenie veselo ďalej. Ako syfilis vlastne spoznáte, teda ako sa prejavuje (nie je to len typický vred), aká je inkubačná doba, ako sa diagnostikuje a lieči…? A to je len pár otázok, na ktoré nájdete odpovede v nasledujúcom článku. Je tam toho totiž oveľa viac – prečítajte si o syfilise všetko, čo potrebujete a chcete vedieť…

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte diskrétnu domácu diagnostiku – testy na syfilis, tieto majú najlepšie referencie: ✅ MiraTes a ✅ SYPH-Check-1.
💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

Čo to vlastne syfilis je?

Syfilis je typické pohlavne prenosné ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Ochorenie je chronické a prebieha vo viacerých štádiách. Je hrozbou ako pre mužov, tak i pre ženy (početnosť ochorenia u žien je však o niečo nižšia). Najčastejšie sa s ním potýkajú mladší, a to hlavne tí, ktorí majú viac sexuálnych partnerov. Medzi rizikové skupiny patria aj narkomani a ľudia s HIV/AIDS. Prenos ochorenia je prakticky možný iba pohlavnou cestou (nechránený vaginálny, análny aj orálny styk), tiež môže dôjsť k prenosu z matky na plod (placentou), raritne aj dotykom cez kontaminované predmety či krvnou transfúziou.

Inkubačná doba dosť výrazne kolíše medzi 9 až 90 dňami, najčastejšie je to však 21 dní. Prvým príznakom môžu byť malé pupienky/„zatvrdlinky“, ktoré sa objavujú na pohlavných orgánoch, konečníku a vo vnútri úst. Neskôr sa menia na tvrdý vred – najčastejšie v mieste vstupu infekcie, neskôr hocikde na tele a slizniciach. Diagnostika syfilisu však nebýva práve najjednoduchšia. Niekto ho totiž môže mať aj celé roky bez toho, aby vykazoval akékoľvek príznaky. Pritom neliečený syfilis má za následok množstvo závažných zdravotných ťažkostí a môže spôsobovať poškodenie dôležitých orgánov ako je srdce či mozog, ale aj vonkajšieho či vnútorného genitálu, miechy, kostí a ciev.

 

💡 Treponema pallidum

Treponema pallidum - baktéria syfilisu

Treponema pallidum – typický špirálovitý tvar baktérie…

Treponema pallidum je gramnegatívna baktéria z kmeňa spirochét – čiže anaeróbna špirálovitá baktéria vláknitého tvaru. Práve takýto tvar umožňuje baktérii „vývrtkový“ pohyb skrz viskózne médiá, ako je napríklad hlien – i preto sa táto baktéria nemá problém dostať do krvi a lymfy.

Tento druh zahŕňa niekoľko poddruhov. ⛔️ Treponema pallidum pallidum je pôvodcom syfilisu, ⛔️ Treponema pallidum pertenue je pôvodca frambézie, nazývanej aj malinová nákaza, ktorá postihuje kožu a kosti a ⛔️ Treponema pallidum endemicum, ktorý spôsobuje endemický syfilis – inak známy ako Bejel – ten nie je prenášaný pohlavne, ale priamym dotykom rúk s poranenou kožou. Pre svojho jediného hostiteľa v prírode – človeka – je primárne patogénna.

Viete prečo proti syfilisu neexistuje vakcína? Nuž je to preto, lebo vonkajší povrch Treponema pallidum obsahuje príliš málo povrchových proteínov na to, aby boli protilátky účinné.

 

Pôvod syfilisu a jeho výskyt (niečo málo z histórie)

Syfilis ako jedno z najzhubnejších ochorení novoveku v Európe sa podľa kroník a dobovej literatúry objavil niekedy na konci 15. storočia. A to rovno ako pandémia vyvolávajúca veľký strach a zdesenie (v rokoch 1494 – 1496). Ochorenie sa totiž vtedy prejavovalo ťažkým a najmä rýchlym priebehom. Syfilis doslova volali Bičom božím – vtedy sa ešte nevedelo, že sa prenáša pohlavnou cestou, no bolo známe, že sa rozširuje najmä v prostredí uvoľnených mravov. Za hlavnú príčinu rozšírenia epidémie syfilisu v Európe sa dnes podľa mnohých odborníkov pokladá výprava kráľa Karola VIII. do Talianska v roku 1494. Iné zdroje pripisujú „zásluhy“ Kolumbovým námorníkom, ktorí mohli chorobu privliecť zo zámorských plavieb.

Pôvodca ochorenia – baktéria Treponema pallidumbol prvýkrát identifikovaný Fritzom Schaudinnom a Erichom Hoffmannom až v roku 1905. Prvý účinný liek s názvom Salvarsan bol vyvinutý v roku 1910 Paulom Ehrlichom. Potom nasledovalo niekoľko štúdií penicilínu a potvrdenie jeho účinnosti v roku 1943. Pred objavením účinného lieku (penicilínu) sa bežne používala ortuť a izolácia nezriedka sprevádzaná takými liečebnými postupmi, že často to dopadlo horšie, ako by to dokázala choroba samotná (viac: wikipedia).

 

Mechanizmus infekcie

Baktéria syfilisu (Treponema pallidum) sa do organizmu dostáva cez sliznicu alebo kožu. Najskôr pri akomkoľvek type pohlavného styku, pri prenose cez kožu kontaminovaným predmetom, tá musí byť niekde narušená, napríklad poranením. Virulentné kmene baktérií syfilisu sú obalené špeciálnou slizovitou vrstvou, ktorá ich chráni pred likvidáciou fagocytmi (fagocyty sú špeciálne bunky v našom tele, najčastejšie biele krvinky, ktoré majú na starosti ochranu organizmu pred nebezpečnými látkami) a bráni naviazaniu protilátok. Po vstupe do organizmu si to potom nasmerujú rovno do lymfatických uzlín a krvnou cestou všade ďalej. Pri neliečení sa dostávajú aj mimo krvný obeh – odnáša si to pokožka, kosti a záverečnej fáze ochorenia aj centrálny nervový systém.

Morfologické zmeny, ktoré sú charakteristické pre všetky štádiá syfilisu, sú spôsobené poškodením endotelu kapilár a poruchou ich funkcie. Za tieto prejavy ochorenia sú zodpovedné procesy, ktorými telo reaguje na prítomnosť treponémy, a ktoré často vedú až k rozsiahlym deštrukciám (a to aj v čase, keď je baktéria v tele takmer úplne eliminovaná).

 

Inkubačná doba

Inkubačná doba – čiže čas od kontaktu a získania infekcie až po vypuknutie prvých príznakov ochorenia – je pri syfilise pomerne rozdielna. Lekárske príručky uvádzajú naozaj široké rozpätie 9 až 90 dní. Priemerná inkubačná doba syfilisu je však stanovená približne na 3 týždne (cca 21 dní).

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Syfilis na Slovensku?

💡  Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa na svete ročne vyskytne približne 11 miliónov nových prípadov syfilisu!!! Najviac v juhovýchodnej Ázii a severnej Afrike. V Európe najvyšší výskyt hlási východná a centrálna Európa, kam samozrejme patrí aj Slovensko (zdroj). Syfilis sa u nás musí zo zákona povinne hlásiť (spolu s ďalšími troma pohlavnými chorobami – kvapavka, lymphogranuloma venereum a ulcus molle).

História hlásenia syfilisu u nás siaha až do roku 1945. Hneď v povojnovom období sa uskutočnila akcia, v ktorej boli kompletne všetci obyvatelia Československa vyšetrení na syfilis a chorí adekvátne preliečení. Až do 90. rokov minulého storočia bol výskyt syfilisu veľmi nízky (až na miestne sporadické uzavreté epidémie). K zmene došlo ako inak po revolúcii a po zmenách v krajine súvisiacich aj s otvorením hraníc. Nastala zvýšená migrácia obyvateľstva, prostitúcia zbujnela a všeobecne došlo aj k uvoľneniu sexuálneho správania. Ako to na Slovensku so syfilisom teda vyzeralo od 90-tych rokov až takmer po súčasnosť?

➡️ V rokoch 1991 až 2014 bolo na Slovensku hlásených celkom 5374 prípadov…

V roku 2014 sa nahlásilo 362 prípadov, z toho bolo 222 mužov a 140 žien (6,7 prípadov/100 000 obyvateľov). Napriek tomu, že hlásenie je povinné, predpokladá sa, že je nahlásených maximálne 90 % prípadov. Najvyššia incidencia bola zaznamenaná v roku 2009, a to 7,3/100 000 obyvateľov (397 prípadov, z toho 242 mužov a 155 žien).

➡️ V roku 2017 celkom 386 prípadov…

V roku 2017 bolo u nás hlásených 386 prípadov syfilisu (278 mužov a 108 žien). Oproti predchádzajúcemu roku ich počet vzrástol o 6,6 %. Najvyšší výskyt syfilisu bol zaznamenaný vo vekových skupinách 15 až 24-ročných (15,4 prípadov/100 000 obyvateľov) a 25 až 34-ročných osôb (12,9/100 000). Najvyšší počet pacientov v prepočte na 100 000 obyvateľov kraja bol v Košickom (17,7/100 000) a Bratislavskom kraji (14,4/100 000 obyvateľov kraja). Najmenej prípadov bolo v Prešovskom (2,8/100 000) a Žilinskom kraji (2,9/100 000). Zdroj: nczisk.sk

➡️ V roku 2018 už 445 prípadov…

Počet pacientov so syfilisom v tomto roku opäť stúpol. Oproti predchádzajúcemu roku ich počet vzrástol o 15 %, teda 59 prípadov. Za sledované obdobie rokov 2004 – 2018 to bol vôbec najvyšší výskyt tohto ochorenia. Prevaha mužov s touto diagnózou bola v roku 2018 na úrovni 67,4 %. Najvyšší výskyt syfilisu bol zaznamenaný vo vekovej skupine 15 až 24-ročných, v ktorej výskyt tohto ochorenia kontinuálne stúpa od roku 2015. Najviac liečených pacientov so syfilisom bolo v Košickom kraji, kde je výrazný nárast zrejmý najmä po roku 2015, počet prípadov ochorenia tu stúpol až o 168 %. Najmenej prípadov bolo v Trenčianskom kraji. Zdroj: poistovne.sk

💡 TIP na článok – Syfilis na východe, aká je realita na Slovensku

Syfilis neobchádza ani dobre situovaných pánov či osamelé dámy, a je tiež pravdou, že za jeho výrazný vzostup vďačíme prostitúcii hlavne tých žien, ktoré pochádzajú z nízkeho sociálneho prostredia… „Syfilis je všade. Nielen tu. Potlačiť jeho výskyt sa dá. No kým bude ľudstvo ľudstvom, baktéria nevymizne,“ hovorí slovenský odborník Ondrej Bobík, primár dermatovenerologického denného stacionára v Trebišove. Čítaj viac: plus7dni.pluska.sk

 

Príznaky a prejavy (a nie je to len najznámejšia vyrážka či vred)

Syfilis má veľkú škálu príznakov a z hľadiska infekčnosti ho momentálne delíme na 2 štádiá – t.j. skoré (infekčné) a neskoré (neinfekčné). Ešte stále sa však bežne používa aj staršie delenie rozlišujúce pri syfilise štádia tri.

Syfilis často prebieha naozaj zdĺhavo a najznámejším príznakom je vytvorenie tvrdého vredu (ulcus durum) – vyrážky v mieste vstupu infekcie. Ten sa vytvára do 3 týždňov od preniknutia baktérií do tela a tvorí nebolestivý, hladký a tuhý, lesklý a vypuklý „pupeň“ tmavoružovej farby zvyčajne vo veľkosti do 1 cm. Ten sa za 3 až 6 týždňov dokonca dokáže aj bez liečby spontánne vyhojiť. U mužov sa vred zvykne najčastejšie objaviť na penise, u žien aj vo vagíne, alebo aj na krčku maternice (v takom prípade je ťažké ho vôbec identifikovať, keďže je nebolestivý).

Syfilis - tvrdý vred, ulcus durum na penise

Syfilis – tvrdý vred, ulcus durum na penise…

Túto skoršiu fázu ochorenia (s vredom) čoskoro vystrieda bezpríznakové obdobie, ktoré môže u postihnutej osoby vyvolať dojem, že infekcia už zmizla. Opak je však pravdou. Neskôr sa môžu vyskytnúť ďalšie symptómy ako zväčšenie a nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín na viacerých miestach, výrazné červené fľaky v ústnej dutine, pripomínajúce prejavy angíny. Na koži sa môžu vyskytnúť tuhé, ploché, hladké, ale i mokvavé a zapáchajúce pupene/vyrážky/lézie.

V niektorých prípadoch dochádza k menej špecifickým prejavom ako je nechutenstvo, malátnosť, bolesti svalov a kĺbov, hlavy a kostí. V prípade neliečenia sa syfilis rozširuje do všetkých častí tela, v poslednom štádiu prechádza až do progresívnej paralýzy, čo vedie k výraznému postihu po mentálnej stránke postihnutého človeka.

 

Ako syfilis reálne vyzerá

Pridávam pár reálnych obrázkov a fotografií syfilisu. Ak máte vážny záujem, tak aj video (fakt podrobné, v angličtine, a pre silnejšie povahy…).

VIDEO

Treponema pallidum Syphilis

 

➡️ Syfilis a slávne osobnosti

Krištof Kolumbus - syfilitik

Krištof Kolumbus – syfilitik?

Keď si pozrieme menoslov slávnych osobností, ktoré mali syfilis (respektíve mali ho veľmi pravdepodobne), tak ako prvé vás muselo napadnúť – teda ten syfilis musel mať v minulosti asi každý známy muž, inak akoby ani nejestvoval* (neevokuje vám to dnešné sociálne siete?). Kto teda z mocných a známych osobností podľa všetkého trpel syfilisom?

  • filozofi Erazmus Rotterdamský, Friedrich Nietzsche
  • hudobní skladatelia Franz Schubert, Ludwig van Beethoven, Josef Mysliveček, Bedřich Smetana
  • spisovatelia a básnici Heinrich Heine, Guy de Maupassant, Oscar Wilde, Karel Hynek Mácha, Johann Wolfgang von Goethe
  • maliari Édouard Manet, Paul Gauguin, Josef Mánes, Albrecht Dürer, Francisco Goya
  • panovníci a vodcovia František I., Henrich VIII., Karol VIII., Ivan Hrozný (ruský cár), Adolf Hitler, Klement Gottwald, lord Randolph Churchill, kardinál Richelieu, Peter Veľký či Katarína Veľká

*Erazmus Rotterdamský raz prehlásil: „šľachtic, ktorý nie je postihnutý syfilisom, buď nie je šľachtic, alebo nie je veľký gentleman.“

Syfilis mal veľmi pravdepodobne aj legendárny moreplavec Krištof Kolumbus (asi 1451-1506), ktorý si ho vraj doniesol zo zámorských ciest so svojimi námorníkmi až do Európy. Kolumbus údajne trpel nielen ťažkými záchvatmi dny, ale začal počuť aj tajomné hlasy (považoval sa dokonca za božieho posla). Z poslednej výpravy sa vrátil ťažko chorý, opuchnutý od pása nižšie, s postihnutým mozgom a s ďalšími príznakmi, ktoré môžu signalizovať vysoké štádium syfilisu.

 

Syfilis: príčiny a rizikové faktory (prenos syfilisu)

Syfilis je pohlavne prenosné ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou. Teda najčastejšie sa jedná o pohlavnú cestu, ojedinele sa však môžu vyskytnúť aj ďalšie spôsoby prenosu a rizikové faktory.

 

Príčina ochorenia

 

➡️ Bakteriálna infekcia spôsobená spirochétou Treponema pallidum

Ide o anaeróbnu baktériu, ktorá bola objavená a opísaná len nedávno približne pred 100 rokmi. Je to špirálovitá baktéria s pravidelnými závitmi, ktorá je infekčná iba pre človeka – ten je aj jej jediným hostiteľom v prírode. Treponema pallidum má veľmi nízku odolnosť a citlivo reaguje na vplyvy vonkajšieho prostredia (ničí ju kyslík, teplota nad 39 °C, a hubia ju aj nariedené roztoky bežných dezinfekčných prostriedkov) a mimo ľudského tela tak veľmi rýchlo hynie.

 

Prenos ochorenia

 

➡️ Prenos pohlavným stykom

Najčastejší prenos infekcie syfilisu je prostredníctvom nechráneného sexu (vaginálny, orálny aj análny pohlavný styk) a to ako hetero, tak aj homosexuálnym stykom.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

➡️ Iný prenos

Zriedkavo sa infekcia prenáša kontaminovanými predmetmi. Ale keďže baktéria je známa tým, že mimo ľudského organizmu dlho neprežíva, tak tých prípadov naozaj nie je veľa. A keď, tak sa jedná najskôr o infekciu prostredníctvom mikroskopických raniek na koži.

➡️ Prenos z matky na plod (vrodený syfilis)

Špecifický prenos infekcie z matky na dieťa súvisí s placentou, cez ktorú sa dostáva do tela plodu. Jedná sa o takzvaný vrodený syfilis. Podľa štádia syfilisu v tele matky následne závisí stav novorodenca, ktorý môže vykazovať najrôznejšie poškodenia, v extrémnom prípade môže dôjsť až k jeho úmrtiu.

 

Fázy a vývojové štádia syfilisu (priebeh ochorenia)

Syfilis prebieha u väčšiny postihnutých postupne a má viac štádií. Posledné štádium neliečeného ochorenia má nezvratné dôsledky pre ľudský organizmus (dokonca môže spôsobiť smrť) a preto je optimálne zachytiť infekciu čo najskôr. Získaný syfilis prebieha v troch hlavných štádiách:

➡️ Primárny syfilis – I. štádium

Po uplynutí inkubačnej doby – to znamená pri syfilise priemerne 3 týždne od nákazyvzniká na mieste infekcie* tvrdý vred (ulcus durum). Najprv sa jedná o červenú škvrnku, ktorá sa počas niekoľkých dní vyvyšuje a napokon v centre rozpadá do nebolestivého vriedku. Približne na piaty týždeň od infekcie dochádza k zdureniu lymfatických uzlín v rôznych častiach tela. Priebeh ochorenia v tomto úvodnom štádiu môže mať rôznu intenzitu aj prejav a môže sa zameniť s iným ochorením, či dokonca odznieť bez povšimnutia. Syfilis sa potom takto veľmi ľahko dostáva do ďalšieho štádia.

*Miestom infekcie (preniknutia baktérie do tela) je najčastejšie penis, vonkajšie časti ženského genitálu, vnútorné časti vagíny, okolie pohlavných orgánov, ústa, prípadne konečník.

 

➡️ Sekundárny syfilis – II. štádium

Druhé štádium syfilisu zvyčajne prebieha na desiaty týždeň od nakazenia. Organizmus je už doslova zaplavený škodlivými baktériami a objavujú sa príznaky ako zvýšená teplota (medzi 37,1 °C až 38 °C), bolesť kĺbov, únava, kožné prejavy alebo aj postihnutie iných orgánov. Vyrážka na koži má rôznu podobu, môže byť makulárna (malé červené plochy), papulárna (malé vyvýšené a ohraničené lézie), anulárna (prstence), no neolupuje sa, ani nesvrbí. Môže dôjsť k alopécii – vypadávaniu vlasov (viacpočetné lysiny alebo difúzne preriedenie), aj k nebolestivému zväčšeniu uzlín.

Na slizniciach vznikajú plaky a opaleskujúce papuly, sivastý povlak na jazyku, môže sa objaviť angína, zápal hltana, aj laryngitída. V genitálnej oblasti vznikajú papuly (vyvýšené vyrážky), až ploché široké vyrážky s belavými léziami (condylomata lata). Všetky tieto prejavy na sliznici sú veľmi infekčné!

Všetky spomenuté ťažkosti môžu, podobne ako je to v prvom štádiu, prebehnúť veľmi nenápadne či môžu byť zamenené s iným ochorením. Takisto postupne odznievajú, pričom hneď nato nastáva obdobie latencie a ochorenie sa dá zistiť len sérologickými testami. Obdobie príznakov a latencie sa môžu striedať. Do dvoch rokov od prepuknutia nákazy hovoríme o skorej latencii, ktorá napokon plynule prechádza do latencie neskorej (tá trvá 5, 10, 20 aj viac rokov).

Vypadávanie vlasov - alopécia v druhom štádiu syfilisu

Vypadávanie vlasov – alopécia v druhom štádiu syfilisu…

 

➡️ Terciárny syfilis – III. štádium

Tretie štádium syfilisu nastupuje do 5 až 30 rokov od infekcie. Prejavuje sa zvyčajne postihnutím orgánov – veľmi často jedného. Charakteristickým prejavom nákazy v treťom štádiu je takzvaná gummašpecifický granulóm, čiže hrbole, ktoré majú ružovú až purpurovú farbu, najrozmanitejší tvar a veľkosť (vznikajú až bizarné útvary). Najčastejšie je postihnutá koža, dlhé kosti a lebka a vedú až k znetvoreniu (mutiláciám).

Z ďalších prejavov ešte spomeniem kardiovaskulárne lézie, ktoré poškodzujú srdce a cievy (približne 10% neliečených pacientov, 5-15 rokov po nákaze), neurosyfilis – postihnutie centrálnej nervovej sústavy a mozgu (6-7%). Posledne spomenuté postihnutie často vedie až k neurologickému zlyhaniu a demencii, prejavujúcimi sa stratou pamäte, zmätenosťou, nervozitou, poruchou schopnosti vyjadrovať svoje myšlienky. V konečnom, terminálnom, štádiu syfilisu postihnutý človek stráca zrak, reflexy, trpí častými únikmi moču a stolice a ochorenie končí smrťou.

 

➡️ Vrodený syfilis

Matky nakazené syfilisom prenášajú nákazu aj na plod*. Takto sa zvyšuje riziko potratu, predčasného pôrodu (syfilis congenita tarda, syfilis congenita recens), či mŕtve narodenie*. Syfilis prenesený z matky na plod je známy ako vrodený syfilis (kongenitálny syfilis, syphilis congenita). Deti s vrodeným syfilisom môžu preukazovať rôzne prejavy a príznaky:

  • rôzne deformity
  • oneskorenie vývoja
  • záchvaty
  • vyrážky
  • horúčka
  • opuch pečene alebo sleziny
  • anémia
  • žltačka
  • infekčné vredy

Ak má dieťa vrodený syfilis a nie je po pôrode zistený, môže sa u neho objaviť aj v neskoršom štádiu. Môže stáť za poškodením ich kostí, zubov, očí, uší, mozgu.

*Až štvrtina nakazených detí sa rodí mŕtvych alebo umiera krátko po narodení (neliečená infekcia u matky pri počatí). Až polovici neliečených žien sa rodia deti nakazené syfilisom.

 

Syfilis: diagnostika, testy

Diagnostika syfilisu spočíva v priamom i nepriamom posúdení a využíva sa na to viacero diagnostických postupov a vyšetrení (testov). Prvotné posúdenie sa zakladá na prítomnosti vonkajších príznakov a prejavov. Keďže sa takto nedá na 100% ochorenie potvrdiť (pretože typický vred či iný príznak môže byť dôsledok iného ochorenia), nasledujú ďalšie vyšetrenia.

  • anamnéza, pri ktorej lekár zisťuje prítomnosť vonkajších príznakov
  • sérologická diagnostika – testy sú zamerané na kontrolu krvného séra, kde sa hľadajú špecifické igG látky, treponémové a netreponémové testy (nepriama diagnostika)
  • laboratórne testy – zahŕňajú mikroskopické a laboratórne vyšetrenia + zisťovanie priameho imunofluorescenčného antigénu (priama diagnostika)
  • okrem už spomínaných testov sa môžu robiť aj vyšetrenia mozgomiechového moku, testy na vylúčenie neurosyfilisu a zisťovanie indexu TPHA

V primárnom štádiu ochorenia sa robia najmä dermatovenerologické vyšetrenia a mikroskopické testy z tkaniva získaného z tvrdého vredu (typický príznak syfilisu). Pozitívne preukázanie syfilisu z krvného testu je možné urobiť najskôr po 2 až 3 týždňoch od nákazy*. V neskorších fázach sa musia robiť ďalšie špecifické testy vo vysokošpecializovaných laboratóriách.

*Pokojne však môže nastať situácia, že napriek tomu, že lekár má naozaj vážne podozrenie na syfilis, sú na začiatku ochorenia testy negatívne. Vtedy je potrebné vyšetrenia približne po 2-3 týždňoch (maximálne po 6). Táto doba je už dostatočne dlhá na to, aby si telo vytvorilo protilátky proti syfilisu, čo sa následne preukáže aj v krvnom teste.

➡️ Kontrola aj po liečbe

Kontrolné testy na syfilis sa vykonávajú priebežne nielen počas liečby, ale aj po jej ukončení a to spravidla až po dobu 2 rokov. Zmyslom takéhoto testovania je potvrdiť definitívne vyliečenie postihnutej osoby.

➡️ Aké faktory sa najviac podpisujú na šírení syfilisovej infekcie

  • globalizácia a s tým súvisiaci zvýšený pohyb ľudí po celom svete (stačí si spomenúť na aktuálnu pandémiu koronavírusu a jeho extrémne rýchle putovanie svetom)
  • minimálna informovanosť a osveta mladých ľudí
  • rizikové sexuálne chovanie – to znamená promiskuita, náhodní sexuálni partneri, ale aj sexturizmus
  • prostitúcia – legálna je na tom o čosi lepšie, najhoršie je ak tieto „služby“ poskytujú osoby z nižších sociálnych skupín
  • homosexuálne orientovaná populácia, bisexuálni muži, ženy
  • drogovo závislí jedinci

➡️ Kedy nastal ten správny čas, aby ste sa dali otestovať na syfilis

Kedy sa nechať otestovať na syfilis? Nuž riziko tu je vždy po nechránenom pohlavnom styku… Problémom je tiež fakt, že v prvej fáze ochorenia sa nemusia prejavovať žiadne zrejmé príznaky a v druhej fáze sú zase podobné s ďalšími ochoreniami. Toto sú situácie, po ktorých by ste mali zvážiť testovanie na syfilis, bez ohľadu na to či ste zaregistrovali nejaké príznaky alebo nie:

  • ak ste mali pohlavný styk bez ochrany s niekým, kto by mohol mať syfilis
  • ak ste mali viac sexuálnych partnerov
  • ak máte partnera, ktorý mal sex bez kondómu s viacerými ľuďmi
  • ak ste muž a mali ste pohlavný styk s mužom
  • ak ste tehotná

Ak je test pozitívny, je potrebné podstúpiť adekvátnu liečbu až dokonca (dobrať lieky až dokonca, nielen do zmiznutia príznakov). Takisto sa musíte vyhnúť akejkoľvek sexuálnej aktivite, kým lekár nepovie inak. Určite by ste o náleze mali informovať všetkých sexuálnych partnerov, aby sa takisto nechali otestovať a podstúpili liečbu.

 

➡️ Domáci test na syfilis – áno či nie?

Domáci test na pohlavné choroby môže byť prijateľnou alternatívou hneď na začiatku pochybností o svojom zdravotnom stave. Musím však pripomenúť, že tieto domáce testy treba brať s určitou rezervou a výsledok brať orientačne. V prípade výskytu príznakov je aj tak potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Konkrétne domáci test na syfilis spočíva v otestovaní kvapky krvi v testovacej kazete, ktorá odhalí prítomnosť protilátok, ktoré organizmus vyprodukuje na ochranu pred baktériami.

Pozor! Negatívny výsledok však ešte nezaručuje, že infekcia sa dá so 100%-nou pravdepodobnosťou vylúčiť (telo si totiž vytvára protilátky až po nejakej dobe od prvotného nakazenia). Ideálne je potom test v prípade pretrvávania príznakov zopakovať. Zase na druhú stranu – ak sa protilátky objavia, pomerne rýchlo tak človek zistí, že je pozitívny a ochorenie sa tak môže podchytiť včas.

💡 TIP na produkt - MiraTes Syfilis Test 1 ks
MiraTes Syfilis Test 1 ks
  • rýchlotest na preukázanie infekcie syfilisu
  • test vám umožní rýchlo a relatívne spoľahlivo zistiť, či ste sa nakazili syfilisom
  • postup: získanú kvapku krvi nechajte padnúť do otvoru na kazete označeného ako „SAMPLE“, pridajte priložené činidlo a výsledok testu môžete odčítať za 10 minút, pozitívny nález sa zobrazuje 2 prúžkami
  • upozornenie: test je určený na jednorazové použitie

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

 

Syfilis: riešenie a liečba

Liečba syfilisu spočíva, podobne ako pri mnohých ďalších infekciách bakteriálneho typu, v podávaní vhodných antibiotík. Čím skôr sa s liečbou začne, tým menej komplikácií v neskorších štádiách hrozí. Lieky vždy indikuje iba lekár – liečenie a terapia totiž závisí od momentálneho štádia a priebehu ochorenia, doby kedy došlo k podchyteniu nákazy a jej aktuálnych prejavov.

Základom liečby infekcie vyvolanej Treponema pallidum (baktérie syfilisu) je:

  • včasná identifikácia pacienta s infekciou
  • správne preliečenie (vrátane všetkých sexuálnych partnerov)
  • počas liečby je nutné zdržať sa všetkých sexuálnych aktivít
  • kontrola efektivity liečby po jej ukončení

 

➡️ Liečenie antibiotikami

Liečenie syfilisu ako bakteriálnej infekcie doslova stojí na liečbe antibiotikami. Konkrétne ide o penicilín (najviac penicilín G)*, ktorý sa kauzálne používa vo všetkých štádiách a fázach tohto ochorenia. Čím skôr sa k nemu postihnutá osoba dostane a bude mu podaný, tým lepšie sú vyhliadky na jeho úspešné vyliečenie. Antibiotiká sa podávajú injekčne a najkratšia doba liečenia je 14 dní – platí hlavne pre primárne a sekundárne štádium syfilisu. Pri alergii na penicilín sa používajú iné antibiotiká (napríklad doxycyklín, azitromycín, ceftriaxón…).

Posledné štádium syfilisu (neurosyfilis a podobne) sa takisto lieči antibiotikami, no s veľkou pravdepodobnosťou pôjde už len o zmiernenie bolesti a nepohodlia vyvolaných syfilitídou. Úplné zvrátenie nepriaznivého stavu (vyliečenie) je však už v tomto štádiu v podstate nemožné.

*Najviac využívanou formou je intravenózne podávanie lieku (injekčne) – penicilín G s podáva vždy po 4 hodinách, prípadne prokainpenicilín G po 24 hodinách. Pokiaľ sa v priebehu liečby vyskytuje horúčka alebo problémy so srdcom, môže byť indikovaná aj liečba kortikoidmi. Alternatívne sa niekedy používa aj pendepon (benzatínbenzylpenicilín G).

 

➡️ Sexuálna abstinencia

Veľmi dôležitá je samozrejme aj sexuálna zdržanlivosť počas liečby a určitú dobu aj po nej. Pohlavnému styku sa teda treba vyhýbať vo všetkých formách – to znamená, žiadna autoerotika, žiaden hoci aj chránený sex. Po ukončení liečby treba ešte počkať na výsledky testov na potvrdenie úplnej absencie infekcie v tele.

 

➡️ Hospitalizácia prípadne ambulantná liečba

Hospitalizácia je riešenie pri vážnejších prípadoch syfilisu. V takom prípade ide o umiestnenie pacienta na infekčnom oddelení s dodržaním všetkých režimových opatrení. Nie všetky prípady syfilisu však musia byť riešené hospitalizáciou. Lekár na základe posúdenia stavu pacienta môže odporučiť ambulantnú liečbu – antibiotiká sa podávajú v ambulancii a pozoruje sa tam aj jeho stav. Po skončení liečby sa ambulantne vykonávajú aj kontrolné odbery krvi (prvý polrok: raz za 2 mesiace, druhý polrok: spravidla raz za 3 mesiace).

 

Najčastejšie otázky

Či už to chceme alebo nie, syfilis sa zase prediera do popredia – na svete i u nás. Aj preto možno na internete v rámci rôznych diskusných fór nájsť množstvo praktických otázok, týkajúcich sa liečby, možnosti nakazenia a ďalších oblastí. Na niekoľko z tých najčastejších sa teraz pokúsim čo najlepšie odpovedať:

❓ Čo sa môže stať ak sa syfilis nelieči?

Bez liečby môžete dopadnúť naozaj veľmi zle -- do roka, do piatich, do tridsiatich rokov od nákazy… ale predsa, môžete dospieť k vážnej deštrukcii vnútorných orgánov -- srdca, ciev, mozgu, poškodeniu centrálnej nervovej sústavy a demencii. A v poslednej fáze až k smrti. Syfilis tiež mimo iné zvyšuje riziko prenosu HIV (2-5 x vyššie ako by ste mali sex bez tohto ochorenia, otvorené rany totiž uľahčujú šírenie tohto nebezpečného vírusu).

❓ Vždy pomôže penicilín?

Penicilín je na syfilis naozaj osvedčeným liekom. No nie vždy sa pacientovi aj môže podať (napríklad z dôvodu alergie). Alternatíva? V skorších štádiách syfilisu zaberajú aj iné antibiotiká ako doxycyklín, azitromycín, ceftriaxón. V neskoršom štádiu syfilisu penicilín už „len“ pomáha zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu -- trvalé poškodenie vnútorných orgánov totiž už nedokáže napraviť.

❓ Môžu mať syfilis aj ženy, ktoré majú sex iba so ženami?

Áno. Syfilis a aj ostatné sexuálne prenosné ochorenia. To isté samozrejme platí o homosexuálnom styku medzi mužmi.

❓ Existuje aj nejaká domáca liečba syfilisu?

Neexistuje. A v tomto prípade to platí dvojnásobne -- bez nasadenia adekvátnych liekov (antibiotík), ktoré naordinuje a aplikuje iba lekár to jednoducho so syfilisom nezvládnete a budete ho rozširovať aj ďalej. To, že riskujete svoje zdravie a život snáď už ani netreba pripomínať.

❓ Ktorá forma prenosu je najčastejšia?

Pohlavný styk. To je bez akýchkoľvek pochybností -- baktéria spôsobujúca syfilis nie je veľmi odolná voči vonkajším podmienkam a prosperuje iba v ľudskom organizme. Takže prenos napríklad „záchodovým prkínkem“, či uterákom je veľmi nepravdepodobný (i keď zase nie úplne nemožný, v ojedinelých prípadoch a neuveriteľnou súhrou okolností samozrejme). Inak, infekčnosť ochorenia zároveň nie je 100 %-ná a v ďalších štádiách postupne klesá.

❓ Kedy je pri syfilise nutná hospitalizácia?

Vtedy, keď hrozí zvýšené riziko prenosu ochorenia -- čo stanoví ošetrujúci lekár špecialista (dermatovenerológ). Cieľom hospitalizácie je hlavne zabrániť rozšíreniu infekcie a býva nariadená počas prvej alebo druhej fázy.

❓ Imunita po prekonaní ochorenia?

Prekonaním infekcie syfilisu imunitu nezískavate a teda opakovaná infekcia opäť spôsobí nové ochorenie. Imunizáciu nemožno získať ani vo forme očkovania. Ideálny spôsob ako sa chrániť je používanie vhodnej bariérovej ochrany -- kondómov.

💡 TIP: Pozri kondómy – najlepšiu formu prevencie syfilisu a ostatných sexuálne prenosných chorôb

Pozrieť ďalšie

 

Syfilis a pár slov na záver (aj o prevencii)

Chytiť syfilis ešte nie je tragédia. Tou by bolo nechať toto ochorenie prerásť do neriešiteľného problému! Pri vhodnom a včasnom ošetrení a liečbe sa dá syfilis s vysokým úspechom liečiť. Neliečený však žiaľ vedie k dlhodobým a vážnym zdravotným komplikáciám, ktoré vedú až k trvalému poškodeniu vnútorných orgánov a ich zlyhaniu.

Netreba zabudnúť, že v prípade potvrdenia tohto ochorenia je nevyhnutné oznámiť diagnózu všetkým sexuálnym partnerom – inak sa veľmi ľahko môže stať, že dotyčná osoba sa síce vylieči ale následne opäť nakazí a liečbu bude musieť absolvovať odznova. Z dlhodobého hľadiska sa syfilisu dá predísť používaním ochrany pri styku s novým partnerom (prípadne partnerom, ktorý je známy svojimi záletmi).

Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom stave a máte príznaky, ktoré by podľa vás mohli indikovať syfilis – navštívte čím skôr lekára – včasná diagnóza znižuje riziko dlhodobých komplikácií.

 

Prevencia syfilisu

Najlepšou obranou proti sexuálne prenosným ochoreniam vrátane syfilisu nie je útok ako sa vraví, ale prevencia. V rámci nej však nejde len o konkrétne opatrenia týkajúce sa možného prenosu, ale celkovo aj podporu zdravého životného štýlu a imunity…

Základné preventívne opatrenia

  • bezpečný pohlavný styk – ideálna ochrana pred syfilisom (a ďalšími pohlavnými chorobami) je kondóm a to pri každej forme pohlavného styku (teda aj pri orálnom či análnom), a okrem toho zabráni aj nezamýšľanému tehotenstvu
  • obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – syfilis je vysokonákazlivé ochorenie a aj preto si treba dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov – čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
  • žiadny alkohol ani drogy – pitie nadmerného množstva alkoholu alebo užívanie drog zvyšuje rizikové správanie, čo vás v konečnom dôsledku môže „voviesť priamo do náručia“ pohlavne prenosných chorôb
  • starostlivá hygiena – to znamená normálnu intímnu hygienu a zníženie rizika nákazy kontaminovanými predmetmi (pozor na poranenia, zabezpečenie vhodnej dezinfekcie), pri používaní injekčných liekov sa vyhnite zdieľaniu ihiel
  • vyšetrenia na úvod i počas tehotenstva – syfilis je veľmi nebezpečný aj čo sa týka prenosu z matky na plod – môže spôsobiť ťažké postihnutie orgánov až smrť novorodenca (vrodený syfilis)
  • pravidelné testy na pohlavné choroby vám môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných
💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Syfilis: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
3/5 - (2 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Zdravim vyskocili mi vyrazky na dlaniach a na nohach zospodu taktiez mam nejake tmavsie semeniky obcas vyjdu vyrazky aj tam a zmiznu na samotnom penise je trochu zacervenany zospodu a jedna vyrazka co nemizne co mam robit mam syfilis? 🙁 ked sa pojdem dat vysetrit a bol by potvrdeny mozem nadalej pracovat alebo ma vyhodia kvoli tomu?

Dobry den ak som po prelieceny sifilisu… Bolo to úplne vcasne stadium… RRR negativ.. Ale zostali protilatky . Je moznost ze sa protilatky vyplavia casom…

Ak mi zistili sifilis.. Mal som ho iba mesiac viem to.. Bola to nahoda… Dali mi pendepon dva krat.. O tri mesiace kontrola.. Myslite ze to stacilo na vyliecenie… Nenapadlo to organy.. Malo sa o tom pise.. A ked mam pendepon.. Mozem nakazit niekoho dotykom alebo bozkom na lice. Myslim svoje dieťa…. Da sa to uplne vyliecit

Dobrý deň. Syfilis sa dá vyliečiť úplne (nie však v poslednom štádiu), ale tiež to nie je zo dňa na deň – pre overenie bezinfekčnosti by ste mali podstúpiť kontrolné testy u lekára. Koľko ich bude a v akom časovom rozmedzí je iba na jeho odbornom posúdení. Čo sa týka rizika nákazy, tak syfilis sa primárne prenáša pohlavnou cestou, ostatné možné spôsoby sú raritné, ale nie úplne celkom vylúčené…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.