Zápal prostaty, alebo inak prostatitída, je ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznymi príznakmi. Žiadneho muža napríklad nepoteší bolesť pri močení či pri ejakulácii, prítomnosť krvi a hnisu v moči alebo ejakuláte, poruchy erekcie… Výrazne tak dokáže znepríjemniť život nielen zo zdravotného hľadiska, ale negatívne ovplyvniť aj intímny život (úplná strata chuti na sex). Priebeh ochorenia môže mať akútny i chronický charakter, príčinou môžu byť baktérie, no existuje aj takzvaný idiopatický zápal prostaty, kedy sa príčina zistiť nepodarí. Jednoznačne sa však jedná o veľmi časté ochorenie zápalového typu u mužov a neoplatí sa ho podceňovať.
Ako sa zápalom prostaty vyhnúť? A ak už je zápal tu, čo sa s tým dá robiť? Aké sú hlavné príznaky a príčiny prostatitídy? Odpovede na tieto otázky (a množstvo ďalších podstatných faktov a zaujímavostí) nájdete v nasledujúcom článku.
Zápal prostaty - navigácia v článku
Čo je prostatitída alias zápal prostaty
Prostata – predstojná žľaza
Najprv pár slov o prostate samotnej. Čo to vlastne je? Predstojná žľaza, ako sa prostate hovorí odborne, je malá prídavná pohlavná žľaza zložená zo svalovej zložky a žľaznatého tkaniva. Produkuje sekrét, ktorý je základnou súčasťou mužského ejakulátu (a objemovo najväčšou), a ktorý udržuje životaschopnosť spermií na požadovanej úrovni – obsahuje rôzne bielkoviny, ktoré podporujú napríklad zvýšenie pohyblivosti, čím stúpa šanca na oplodnenie ženského vajíčka. Tento sekrét zvlhčuje močovú trubicu tesne pred ejakuláciou.
Veľkosťou pripomína vlašský orech a váži približne 20 gramov. Prostata je umiestnená pod močovým mechúrom a obkolesuje močovú trubicu (prstenec). Reálne sa nachádza v priestore medzi lonovou kosťou a konečníkom. Vďaka tomu, že sa priamo dotýka steny konečníka je celkom dobre dostupná. Čo je pozitívne z hľadiska ľahšieho rektálneho vyšetrenia prostaty, ale aj zo sexuálneho hľadiska (prostata je považovaná za akýsi ekvivalent ženského bodu G).
Najmä so zvyšujúcim sa vekom jedinca, ale aj iných patologických príčin, môže dochádzať k niektorým ochoreniam prostaty. Najčastejšie sú to tieto tri:
- zväčšená prostata (benígna hyperplázia)
- zápal prostaty (prostatitída)
- rakovina prostaty
Zápal prostaty – definícia, príznaky (symptómy)
Pri zápale prostaty sa jedná o súhrn viacerých ochorení (prostatický syndróm), ktorých príznaky sa objavujú jednotlivo i v kombinácii. Medicínske označenie ochorenia je prostatitída. Existujú 4 základné typy prostatitídy:
- Akútna bakteriálna prostatitída – je najmenej častá a trvá krátku dobu, na druhú stranu – ak sa okamžite nelieči, môže byť až život ohrozujúca, jej diagnostika je zo všetkých typov najjednoduchšia
- Chronická bakteriálna prostatitída – jej príznaky sú menej intenzívne a vyvíjajú sa dokonca v priebehu niekoľkých rokov, u mužov v mladšom a strednom veku často spôsobuje opakované infekcie močových ciest
- Chronická prostatitída (chronický syndróm panvovej bolesti) – je najčastejšou formou prostatitídy, ktorá môže byť spôsobená aj mykoplazmami či chlamýdiami, spôsobuje bolesť a nepohodlie okolo slabín a panvovej oblasti
- Asymptomatická zápalová prostatitída – jej prejavom je to, že sa vlastne neprejavuje…, prostata je zapálená a najčastejšie sa tento problém diagnostikuje pri vyšetrení iného problému
➡️ Najčastejšie príznaky zápalu prostaty – symptómy
Ako som už spomínal, príznaky zápalu prostaty sú veľmi rôznorodé a prejavujú sa v rôznej intenzite. Vyskytnúť sa môžu ako samostatne, tak aj v kombinácii medzi sebou. Na začiatok spomeniem univerzálne prejavy ochorenia, vyskytujúce sa viacmenej u všetkých typov zápalov (okrem asymptomatickej prostatitídy samozrejme). Potom symptómy zvlášť pri jednotlivých formách ochorenia.
Najčastejšie príznaky zápalu prostaty:
- horúčka, zimnica, triaška
- bolesti v spodnej časti chrbta
- bolesti v podbrušku
- bolesti v oblasti hrádze (perinea)
- bolesti semenníkov
- bolesti penisu
- bolesti konečníka
- rezanie (pálenie) pri močení
- neschopnosť vymočenia
- častejšia frekvencia močenia
- nutkavé, urgentné močenie
- prítomnosť hnisu v moči
- prítomnosť krvi v moči
- poruchy erekcie
- pokles libida (sexuálneho apetítu)
- bolesti pri ejakulácii/erekcii
- prítomnosť krvi v ejakuláte
- hnisavé sfarbenie ejakulátu
- hnisavý výtok
Príznaky zápalu prostaty sa trochu od seba líšia v závislosti od jej typu.
Akútna bakteriálna prostatitída
Symptómy akútnej bakteriálnej prostatitídy sú dosť závažné a nastupujú veľmi náhle. Ak ich človek náhle zaregistruje, mal by čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. O čo ide?
- pálenie či bolesť pri močení
- nevoľnosť a zvracanie
- bolesti v dolnej časti chrbta, bolesť brucha
- neschopnosť vyprázdniť močový mechúr
- horúčka a zimnica
Sprievodnými znakmi akútnej prostatitídy (ak trvajú dlhšie ako niekoľko dní, treba to oznámiť lekárovi) sú tieto symptómy:
- problémy s močením (na začiatku, prípadne slabý prúd moču)
- častejšia potreba močiť (aj v noci)
- infekcia močových ciest a jej prejavy
- nepríjemný zápach alebo krv v moči alebo ejakuláte
Chronická bakteriálna prostatitída
Príznaky chronickej infekcie nie sú až tak závažné ako je to pri akútnej forme ochorenia. Niektoré z nich môžu aj samovoľne vymiznúť. Vyvíjajú sa pomaly, môžu trvať aj niekoľko mesiacov a majú aj miernejší prejav. Ktoré symptómy najčastejšie ukazujú na chronickú prostatitídu?
- pálenie, rezanie pri močení
- častejšie močenie, nutkanie na močenie
- problém s nástupom močenia, slabý prúd moču
- bolesť okolo slabín, v spodnej časti chrbta a brucha
- bolesť močového mechúra
- bolesť semenníkov a/alebo penisu
- bolestivá ejakulácia
- časté infekcie močových ciest
Chronická prostatitída – chronický syndróm panvovej bolesti
Väčšina symptómov tohto typu zápalu prostaty je totožná s príznakmi chronickej bakteriálnej prostatitídy, A takisto sa prejavujú v období niekoľkých mesiacov. Ešte k nim možno prirátať:
- bolesť hrádze a podbruška
- bolesť penisu, mieška a dolnej časti chrbta
- bolesť počas ejakulácie alebo tesne po nej
➡️ Priebeh zápalu prostaty
Akútny priebeh ochorenia je veľmi rýchly, príznaky sa prejavujú vo zvýšenej intenzite a je potrebný zásah lekára (čím skôr). Pri chronickom priebehu sa najskôr spravidla dostaví pocit neúplného vyprázdnenia pri močení a z toho vyplývajúce aj častejšie nutkanie. Neskôr sa objavujú problémy priamo s močením – slabší prúd, bolestivosť, vynaloženie väčšieho úsilia. Chronická forma zápalu prostaty je charakteristická tým, že intenzita jej nepriaznivých príznakov kolíše, dokonca sa môžu striedať obdobia úplne bez príznakov s obdobiami s intenzívnym výskytom symptómov.
Zápal prostaty sa môže prejavovať aj v spojení s inými ochoreniami, najčastejšie so zápalmi v okolitých oblastiach (močový mechúr, močová trubica) a infekcia tak ľahko môže preniknúť aj do prostaty.
- tabletky na podporu vitality prostaty a močového ústrojenstva
- aj podpora normálnej funkcie krvného obehu a reprodukčnej sústavy
- koncentrované a bezpečné bylinné zloženie
- určený na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov
- voľnopredajný prípravok dostupný bez predpisu a vyšetrenia u lekára
- pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou – zadajte
proerectax10
TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu
Príčiny zápalu prostaty
Najčastejšou príčinou zápalových ochorení prostaty bývajú uropatogénne baktérie (E. coli, enterokoky, pseudomonády…). Vzácnejšie sa jedná o chlamýdie, mykoplazmy, mykobaktérie a plesne. Riziko zápalu prostaty však zvyšujú aj ďalšie faktory ako je:
- neviazaný sexuálny život – promiskuita, nechránený styk, análny styk = zvýšené riziko sexuálne prenosných chorôb (chlamýdie, kvapavka…)
- slabá a nepravidelná ejakulácia – spermie, ktoré sa ejakuláciou nedostávajú von odumierajú v prostate a zvyšujú riziko zápalovej reakcie
- nižšia hladina testosterónu – úzko súvisí s predchádzajúcim faktorom, nízky testosterón = menej chuti na sex = nepravidelná ejakulácia
- medicínske zákroky – napríklad biopsia môže zvýšiť riziko prenosu škodlivých patogénov z okolia prostaty priamo do nej
- zvyšky moču v močovom mechúre – jednoznačne zvyšujú riziko infekcie (aj močových ciest ako takých)
- zväčšená prostata – choroboplodné organizmy môžu považovať zväčšenie tejto žľazy ako „pozvanie“
- oslabená imunita – celé telo je v tomto momente viac náchylnejšie k prepuknutiu rôznych infekcií a zápalov prostatu nevynímajúc
Prostatitída je pomerne časté ochorenie (až 5,9 – 11,2 % populácie trpí niektorou z foriem zápalov prostaty). No správne a rýchlo ho identifikovať, a následne aj liečiť, môže byť niekedy pre urológa problém. Zápal prostaty môže byť súčasťou infekcie dolných aj horných močových ciest, môže mať asymptomatický priebeh, príznaky sú mierne a pacient ich nepovažuje za významné (najmä pri chronickom zápale).
Diagnostika a vyšetrenie
Príznaky zápalu prostaty sa laikovi nedajú na stopercent potvrdiť. Pokiaľ si všimnete niektorý zo symptómov ochorenia, je potrebné aby ste podstúpili vyšetrenie u lekára, ktorý môže zápal alebo iné ochorenie prostaty potvrdiť alebo zamietnuť. Vyšetrenie u lekára je jednoduché a môže pozostávať z:
- anamnézy – lekár na základe vami popisovaných príznakov lepšie diagnostikuje vaše problémy a vylúči napríklad zväčšenú prostatu
- palpačného vyšetrenia pohmatom v oblasti rekta – lekár zisťuje tvar a veľkosť vašej prostaty
- digitálneho rektálneho vyšetrenia – pri tomto vyšetrení sa hľadá prípadný výtok, zväčšené alebo jemné lymfatické uzliny v slabinách, napuchnuté alebo mäkké semenníky
- laboratórneho rozboru odobranej prostatickej tekutiny (po masáži prostaty), ktorý môže potvrdiť zápal ak sa vo vzorke napríklad nachádzajú biele krvinky a tiež pôvodcu zápalu (mikrobiologický rozbor)
- vyšetrenia moču – chemicky sa zisťuje prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči, prípadne sa môže potvrdiť aj diabetes
- biopsie prostaty alebo krvného testu na špecifický antigén prostaty (PSA) – na vylúčenie rakoviny prostaty
- vyšetrenia na prietok moču – špeciálny prístroj rozpozná ako rýchlo váš moč tečie (urodynamický test)
- cystoskopie – čo je vyšetrenie, pri ktorej kamera cystoskopu skúma vnútro močovej rúry a stav močového mechúra
Cieľom všetkých spomenutých vyšetrení a testov je potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť zápalu. Ak je diagnóza prostatitídy potvrdená, tak sa zisťuje čo tento zápal vyvolalo (baktéria, vírus, iný mikroorganizmus či faktor) a navrhne sa optimálny spôsob liečby, ktorá spočíva v odstránení infekcie a eliminovaní jej symptómov.
Na problémy s prostatou treba myslieť dopredu. Odporúčam každému mužovi v strednom veku (nad 40 rokov) pravidelnú, bezplatnú, preventívnu prehliadku aspoň raz za tri roky, pri ktorej sa prostata vyšetrí fyzicky a následne sa môžu vykonať aj ďalšie testy.
Ako riešiť zápal prostaty – liečba, prevencia
➡️ Prevencia
Prevencia je určite najideálnejší spôsob ako predchádzať problémom s prostatou. To znamená, že by ste sa mali zamerať na:
- lepšiu životosprávu – zamerajte sa na potraviny, ktoré vašej prostate prospievajú a obmedzte tie, ktoré škodia, napríklad potraviny ktoré spôsobujú výraznejšie prekrvenie prostaty či povzbudzujú krvný tlak – korenené jedlá, tiež kofeín a alkohol
- pravidelné močenie – to zabezpečuje lepšie fungovanie celého močového traktu, pomáha s rýchlejším sa zbavením toxických látok a mikroorganizmov spôsobujúce zápaly a infekcie močového ústrojenstva, pokúste sa oň, aj keď máte objektívne ťažkosti s močením
- pravidelné ejakulovanie – prispieva už k zmierneniu existujúceho zápalu a je to aj dobrý preventívny spôsob ako mu predísť, z prostaty sa ejakulovaním vyplavujú škodlivé baktérie, ktoré majú prostatitídu na svedomí a obmedzuje sa ich množenie v prostate
- udržanie optimálnej hladiny testosterónu – v rámci podporných opatrení je to dobrý spôsob ako priaznivo vplývať na stav a zdravie prostaty, k tomu poslúži zmena jedálnička, do ktorého by ste mali zaradiť potraviny, ktoré podporujú tvorbu testosterónu v tele, prípadne využiť vhodný kvalitný výživový doplnok na prírodnej báze (môj tip: Primulus)
➡️ Voľne dostupné tabletky
Tabletky (overené výživové doplnky), ktoré sú určené na zlepšenie zdravia prostaty, pomáhajú ako pri jej zväčšení, tak i pri jej zápaloch. Môžete ich považovať za podporný prostriedok pri liečbe, a zároveň aj ako formu prevencie. Výhodou takýchto doplnkov je, že majú prírodný charakter a obsahujú výťažky či extrakty prostate prospešných rastlín (vedecky potvrdené).
Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.
- normalizovanie funkcie prostaty
- optimálne fungovanie močovej sústavy
- normálna reprodukčná schopnosť
- podporuje rast vlasov
- vysoko koncentrované zloženie
- produkt na prírodnej báze
- laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní) TIP č.2: časté akcie a zľavy TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777
Všetky tieto opatrenia sú vhodné ako preventívna podpora zdravia prostaty, prípadne ako podporný prostriedok pri liečbe. Pozor, nezamieňajte si to s klasickou liečbou. Na rozvinutý zápal iná lepšia alternatíva ako nasadenie antibiotík v podstate ani nie je. Nepodceňujte svoje príznaky a zvážte čo najskôr návštevu u lekára, kým sa ochorenie ešte viac nezhorší.
➡️ Liečba zápalu prostaty
Prostatitída sa lieči medikamentózne – antibiotikami a v prípade potreby aj podpornou liečbou, ktorá spočíva napríklad v masáži prostaty, špeciálnom terapeutickom postupe zvanom biofeedback, použití infratepla na panvu a perineum. Prípadne sa odporúčajú aj Kegelove cviky, ktoré pomáhajú trénovať močový mechúr, myofasciálna masážna terapia, ktorá pomáha uvoľniť mäkké tkanivá v dolnej časti chrbta, relaxačné cvičenia a akupunktúra. Nevyhnutnosťou je dôsledné dodržiavanie pitného režimu.
Pozor! Masáž prostaty sa pri akútnom priebehu ochorenia neodporúča! Hrozí šírenie infekcie a baktérií.
Antibiotická liečba
Najčastejšie sa pri zápale prostaty používajú antibiotiká zo skupiny chinolónov s účinnou látkou ako je ofloxacín, ciprofloxacín, norfloxacín, či perfloxacín. Alebo potom cefalosporíny (cefuroxim, ceftibuten) či aminoglykozidy (streptomycín).
Bakteriálna prostatitída
Pri zápale prostaty spôsobenom baktériami sa k liečbe používajú antibiotiká v priebehu 6-8 týždňov. Závažná akútna forma zápalu si môže vyžadovať rovno hospitalizáciu, počas ktorej sú intravenózne podávané tekutiny a antibiotiká. Pri chronickej forme sa pripravte možno aj na 6 mesiacov užívania antibiotík, ktoré majú zabrániť opakovaným infekciám*. K tomu vám môže lekár predpísať aj alfa-blokátory na uvoľnenie svalstva a zmiernenie symptómov. Pri vážnej komplikácii ako je zablokovanie močového mechúra je niekedy potrebný chirurgický zákrok, vďaka ktorému sa odstráni časť prostaty čím sa zlepší prietok a vyrieši retencia (zadržiavanie) moču.
Chronický zápal prostaty (chronický syndróm panvovej bolesti)
Liečba tohto typu chronickej prostatitídy závisí od príznakov ochorenia. Na začiatok sa podávajú antibiotiká na vylúčenie bakteriálnej infekcie. Ďalej sa potom podávajú lieky na zmiernenie bolesti a nepohodlia ako sú nesteroidné protizápalové lieky – NSAIDS (ibuprofén, aspirín), glykozaminoglykán (chondroitín sulfát), svalové relaxanciá (cyklobenzaprin, clonazepam), neuromodulátory, alfa-blokátory (napríklad silodozín).
Zápal prostaty vyvolaný baktériami sa môže veľmi ľahko opakovať aj napriek užívaniu antibiotík. Je možné, že nasadené antibiotiká nie sú úplne účinné a nedokážu zničiť všetky baktérie. Vtedy sa na odporúčanie lekára skúša aj dlhšie užívanie predpísaných antibiotík, alebo ich výmena….
Ako zlepšiť a podporiť zdravie prostaty – moje vlastné skúsenosti
Ako zlepšiť a podporiť zdravie svojej prostaty? Existuje pár dobrých spôsobov ako to docieliť:
- pracujte na svojej životospráve – to znamená zdravšie sa stravujte a potlačte svoje zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, vyhýbajte sa úplne koreneným jedlám
- starajte sa viac o svoje mentálne zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku, stres a nervozita zvyšujú frekvenciu močenia ako jeden z príznakov zväčšenej prostaty
- hýbte sa – dobrá fyzická kondícia slúži ako prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré pôsobia aj na zdravie prostaty
- podporte prostatu prírodným spôsobom – viaceré unikátne rastliny (saw palmetto, žihľava, tekvica, africká slivka, a mnohé ďalšie bylinky), minerály (zinok, selén) a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú prostatu prirodzenou prírodnou cestou, skúste prípadne nejaký čaj na prostatu z lekárne
Pár najčastejších otázok a odpovede na ne
Zápal prostaty – prostatitída je u mužov jedným z najčastejších zápalových ochorení. Preto naozaj nie žiaden väčší problém nájsť na internete viacero diskusií, kde sa zápaly prostaty rozoberajú naozaj podrobne. Chcete vedieť, čo najviac mužov v rámci tejto témy zaujíma? Vybral so pár z tých najzaujímavejších a hlavne tie, u ktorých odpovede majú tendenciu naozaj pomôcť aj ostatným:
❓ Môže zápal močového mechúra prejsť aj na prostatu?
Nielenže môže, je to dokonca veľmi pravdepodobné – hlavne ak sa zápaly močových ciest nepodchytia už od počiatku infekcie a neliečia sa. Takisto je možné, že sa potom príznaky prostatitídy začnú prejavovať až po prekonaní zápalu močového mechúra, preto je preventívna kontrola prostaty lekárom odporúčaná aj po prekonaní zápalov močového traktu.
❓ Ktoré ochorenie prostaty je najčastejšie? Je to zápal prostaty?
Nie, nie je to najčastejšie ochorenie predstojnej žľazy, je ním benígna hyperplázia – nezhubné zväčšenie prostaty. Tvorí až 80 % všetkých prípadov ochorení prostaty. Takisto je fakt, že zápalové ochorenia prostaty sú typické skôr v mladšej vekovej skupine mužov, kým pri zväčšení prostaty a rakovine prostaty je to naopak – ich výskyt stúpa so zvyšujúcim sa vekom muža.
❓ Podporuje technika odďaľovania ejakulácie vznik zápalu prostaty?
Častejšia ejakulácia pomáha preventívne sa vyhnúť zápalom, čiže odďaľovanie ejakulácie logicky toto riziko zvyšuje. Zdraví muži, bez rizikových faktorov (napríklad časté infekcie močového mechúra, promiskuita a podobne) by však touto technikou žiadne škody utrpieť nemali.
❓ Je prekonaný zápal prostaty možným spúšťačom rakoviny prostaty?
Nie nie je. Teda aspoň doteraz sa na vzájomný vzťah infekcia prostaty = zvýšené riziko karcinómu prostaty neprišlo a nie je to dokázané. Prešiel som vedeckých článkov viac než dosť a v žiadnom z nich sa táto informácia nepotvrdzuje.
❓ Je neliečená prostatitída ozajstným rizikom?
Samozrejme, že je. Neliečený zápal prostaty sa tak môže pohodlne šíriť do celého tela. Najohrozenejšie sú močové cesty a obličky, kde môže dokonca dôjsť až k ich zlyhaniu. Čím dlhšie sa zápal prostaty ignoruje, tým väčšie problémy vznikajú aj v intímnej oblasti – poruchy erekcie aj ejakulácie.
❓ Môže sa pri zápale prostaty prevádzať jej masáž?
Už som to spomínal vyššie, masáž prostaty je pri prostatitíde nežiadúca – najmä pri jej akútnej forme. Zvýšené prekrvenie predstojnej žľazy totiž znamená lepšie a rýchlejšie rozšírenie zápalu i baktérií, ktoré ho vyvolali.
❓ Aké sú najčastejšie rizikové faktory prostatitídy?
Pravdepodobnosť vzniku zápalu prostaty zvyšuje viacero faktorov. Je ním napríklad aj vek (mladší muži do stredného veku týmto ochorením trpia viac ako starší), prípadné zranenie panvy, stres, genetické predispozície, predchádzajúca infekcia prostaty…
❓ Je vyliečenie zápalu prostaty vždy stopercentné?
Relatívne áno. Hlavne pri akútnej forme ochorenia (bakteriálna infekcia) je vyliečenie zvyčajne isté (po liečbe účinnými antibiotikami). Pri chronických zápaloch je to s úspešnosťou liečby o čosi ťažšie – aj preto sú pri tomto ochorení hojné recidívy a zápal sa po nejakom čase často opäť prihlási o slovo.
❓ Môže akútna forma ochorenia prejsť do chronickej?
V ojedinelých prípadoch. Len ojedinelej skupine mužov s akútnou bakteriálnou prostatitídou hrozí, že sa z nej vyvinie chronická bakteriálna prostatitída. Avšak hneď po tom, ako sa pacient zotaví, by mal lekár zhodnotiť stav jeho horných močových ciest.
❓ Sú tabletky riešením?
Majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé rastlinné extrakty a látky, ktoré majú overiteľné a vedecky preskúmané účinky na zdravie prostaty. Tabletky bez predpisu sú vlastne 2 typy – jedny sú určené len na podporu zdravia prostaty a druhé sú zas primárne určené na erekciu či ejakuláciu, pričom dokážu vďaka zloženiu podporovať aj prostatu – napríklad v tomto smere overený eJoy.
Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne pol roka a viac – podľa potreby).
Chcem ešte upozorniť na jednu vec, čo sa týka voľne dostupných tabletiek (nielen) na prostatu. Na trhu sa môžete stretnúť s čoraz väčším množstvom známych i menej známych značiek od rôznych výrobcov. Každý z nich používa rôzne extrakčné techniky, pričom účinné látky prípravku sú potom charakterizované rôznymi kvalitatívnymi aj kvantitatívnymi vlastnosťami. Jednoducho povedané: rovnaká látka v zložení 2 rôznych prípravkov nemusí ešte znamenať aj rovnaký účinok. Orientujte sa podľa dostupných referencií a skúseností s užívaním. Ja odporúčam nižšie uvedené overené značky so zárukou kvality a adekvátnych účinkov.
➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prostatu
Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.
- normalizovanie funkcie prostaty
- optimálne fungovanie močovej sústavy
- normálna reprodukčná schopnosť
- podporuje rast vlasov
- vysoko koncentrované zloženie
- produkt na prírodnej báze
- laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní) TIP č.2: časté akcie a zľavy TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777
➡️ TOP 5 prípravkov na prostatu
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Zápal prostaty a mojich pár slov na záver
Ak vás trápia časté zápaly a infekcie močových ciest a je podozrenie aj na zápal prostaty, bude najlepšie ak čím skôr vyhľadáte lekára špecialistu – urológa (pokiaľ ste tak ešte nespravili). Veľa mužov má pocit, že s ich prostatou sa nemôže nič stať, hlavne pokiaľ sú mladí. Je to omyl. Zápalové ochorenie prostaty je totiž častejšie u mladých mužov a mužov v strednom veku ako pri starších ročníkoch. Štyridsiatnici k tomu majú možnosť využiť bezplatnú preventívnu prehliadku u urológa (1 x za 3 roky). Tak prečo to nevyužiť – takouto prehliadkou možno práve vy zachytíte nastupujúce ochorenie, ktoré by ste inak neriešili ešte dlhú dobu – a platí to samozrejme nielen na zápal prostaty, ale aj jej nezhubné zväčšenie či rakovinu.
Na podporu zdravia prostaty a jej lepšieho fungovania si môžete dopriať aj niektorý z voľne dostupných výživových doplnkov (už spomínaný Prostanax, Proerecta Prostate, prípadne Prostalex). Ide o prípravky podporujúce normálne fungovanie prostaty, ktoré v kombinácii so zdravou životosprávou pomáhajú preventívne znižovať riziko vzniku problémov s prostatou (zápal i jej zväčšenie).
Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra
- Prostatitídy – https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/prostatitidy
- MUDr. Kamil Belej: Prostatický syndrom – asymptomatická prostatitida – http://www.solen.sk/pdf/952946f87a19903a273824c6e5ae7090.pdf
- MUDr. Martina Poršová, MUDr. Jaroslav Porš, MUDr. Ivan Kolombo, MUDr. Richard Pabišta: Prostatický syndrom – https://www.solen.cz/pdfs/uro/2006/01/06.pdf
- Prostatitis acuta – https://www.wikiskripta.eu/w/Prostatitis_acuta
- Clemens JQ, Meenan RT, O’Keeffe-Rosetti MC, Gao SY, Brown SO, Calhoun EA.: Prevalence of prostatitis-like symptoms in a managed care population. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16813895
- Coker TJ, Dierfeldt DM.: Acute Bacterial Prostatitis: Diagnosis and Management. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26926407
- Cui D, Han G, Shang Y, Mu L, Long Q1, Du Y.: The effect of chronic prostatitis on zinc concentration of prostatic fluid and seminal plasma: a systematic review and meta-analysis. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26173049
- Motrich RD, Salazar FC, Breser ML, Mackern-Oberti JP3,4, Godoy GJ, Olivera C, Paira DA, Rivero VE.: Implications of prostate inflammation on male fertility. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30569650
- H. Ballentine Carter, MD; Jay D. Pearson, PhD; E. Jeffrey Metter, MD; et al.: Longitudinal Evaluation of Prostate-Specific Antigen Levels in Men With and Without Prostate Disease – https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/396713
- Lorente JA1, Arango O, Bielsa O, Cortadellas R, Gelabert-Mas A.: Effect of antibiotic treatment on serum PSA and percent free PSA levels in patients with biochemical criteria for prostate biopsy and previous lower urinary tract infections. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12113586
- Bjerklund Johansen TE, Grunberg RN, Guibert J, Hofstetter A, Lobel B, Naber KG, Palou-Redorta J, van Cangh PJ.: The role of antibiotics in the treatment of chronic prostatitis: a consensus statement. – https://www.karger.com/Article/Abstract/19784
Článok je zaradený do kategórie: Prostata
Mohlo by vás zaujímať
- Rakovina prostaty - všetko o zhubnom ochorení predstojnej žľazy
- Zväčšená prostata (hyperplázia prostaty) - všetko čo potrebujete vedieť
- Vákuové pumpy na penis - aké sú najlepšie? Vodné či obyčajné? Porovnanie: až 8 krátkych recenzií + ako vybrať
- Cviky na zväčšenie penisu - existuje viac metód ako to skúsiť
- Predĺženie penisu - aké sú reálne možnosti?
- Zhrubnutie penisu. Je tenký? Aké máte možnosti...
- Bolesť semenníkov - príznak, ktorý toho môže signalizovať viac, čo sa s tým dá robiť?
- Jelqing je špeciálne cvičenie na zväčšenie penisu - naozaj to s ním pôjde?
- Priapizmus - dlhotrvajúca erekcia bez zjavného dôvodu je ozajstný problém
- Atrofia semenníkov - diagnóza, ktorú určite netreba podceňovať